Nyt olisi aika suvakkien haukkua Ruotsiin tulleet pakolaiset rasisteiksi, tai muuten vaan syrjijöiksi. Kunhan itse ovat Ruotsiin päässeet niin muilta samassa asemassa olevilta pakolaisilta haluavat nyt rajat kiinni.
Oliskohan se niin että kaikki ihmisryhmät ajaa omaa agendaa ja etua. Oliskohan suvakitkin vain omalla asialla, ajamassa omaa maailmakatsomustaan kaikille - vaikka pakkosyöttämällä.
Pakolaiset Ruotsissa: "Rajat kiinni!"
4
118
Vastaukset 4
- hjkhps
Tulihan Ruotsi valtiolla ja poliitikoillakin jo pää vetävän käteen. Onko Ruotsin tapa, että toimitaan ilman järjen häivää niin kauan että tilanne muodostuu mahdottomaksi, viisasta - ja sitten on pakko panna totaalinen stoppi?
Nyt Ruotsissa on kenties 100 000 äskettäin maahan tu joilla ei ole perusteita hakea tuvapaikkaa. Eli 100 000 joilla on peruste, eivät lähitulevaisuudessa kenteis pääse Ruotsiin, vaikka olisivatkin turvapaikan tarpeessa.
Ihan sama vika EU:ssa asiassa kuin asiassa. Ei toimita kuin vasta silloibn kun on ihan pakko, ja silloin päätös pohjautuu j'senmaisden pienimpään yhteiseen nimittäjään, josta päästään sopuun. Se johtaa automaattisesti siihen, että pian ollaan taas pakkotilanteessa, ja taas saadaan aikaan ratkaisu, joka auttaa vain hetken, ja kohta taas ollaan uudessa pakkoraossa, jne...
Ihan sama juttu EU:ssa pakolaiskriisissä kuin Kreikan kriisissäkin.Ei Ruotsi mitään stoppia ole tehnyt. Kaikki tosin rajalla tarkastetaan, mutta jos turvapaikan tarpeen rajalla esittää, maaahan pääsee. Jos ei esitä, niin ei pääse, ellei ole Schengen-viisumia. Tämä estää sen, että ei voi matkustaa Ruotsin läpi Suomeen hakemaan turvapaikkaa.
- tiedoksi
Erasmus kirjoitti:
Ei Ruotsi mitään stoppia ole tehnyt. Kaikki tosin rajalla tarkastetaan, mutta jos turvapaikan tarpeen rajalla esittää, maaahan pääsee. Jos ei esitä, niin ei pääse, ellei ole Schengen-viisumia. Tämä estää sen, että ei voi matkustaa Ruotsin läpi Suomeen hakemaan turvapaikkaa.
Ensinnäkin kaikkia ei suinkaan tarkasteta, vaan suoritetaan pistotarkastuksia. Toiseksi Suomen haluaville neuvotaan uudet reitit. Koko valenäytelmä kestää peräti 12 päivää.
- pouåuo
Näin on näkkileivät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 571215
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S701203Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei7931- 109909
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125906- 48776
- 38773
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.41727Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.77702- 51686
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66671- 62652
Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev138639Nyt kaatuu Kuisla
Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee29624- 52571
- 58549
- 95531
- 60504
Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni
Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?21492- 35467