Tällä hetkellä puolenyön aikoihin mokkula näyttää SL liittymällä 4/5 tolppaa 4G-verkossa Pajuluomalla eli kohtuuhyvä yhteys ja tungosta tuskin tähän aikaan enää on. Silti saan vain tälläiset nopeudet:
LATAUS 6.25M, LÄHETYS 8.08M, ping 42ms
Parhaimmillaankin liikkuu välillä 12-16M
Olen testannut myös Kärjessä, Keskustassa ja Hyllykalliolla ja ihan samanlaisia lukemia. Miten muilla pelaa SL/Elisa?
DNA ja Sonera pelaa lähes aina 35M nopeudella. Pakko kai vaihtaa.
Elisa/SL superhidas 4G-verkko
7
74
Vastaukset
- hansteri
Täällä Nurmossa taasen Sonera 4G toimii aina tuolla nopeudella. Verkoissa aina ruuhkaa kun kapasiteettia on liika vähän. Jostainsyystä ei edes yöllä nopeudet parane.
- torrentitjakoon
Pistä torrentit yötäpäivää päälle, niin luulis Elisa katsovan että tuonne pitää laittaa lisää tukiasemia, kun kuormitus on niin kova.
Elisa investoi vain sinne missä kuormitusta riittävästi. - iouht
Elämä on. Elisa on - tai siis oli.
Soneran liittymä tulossa testiin. DNA toimii kännykällä paremmin kuin Elisa mokkulalla, mutta ei kuitenkaan mitenkään mahdottoman hyvin. Todennäköisesti kaikkien kolmen firman lähimmät lähettimet ovat tuossa 300 metrin päässä olevassa tolpassa. Kysymys on oikeastaan kahdesta asiasta: millä firmalla on eniten kapasiteettia ja vähiten ongelmia samakanavahäiriön kanssa.
Pitäisi kai investoida sellaiseen reitittimeen, jossa pystyisi lukitsemaan taajuuden, niin saisi ainakin osan noista häiriöistä suljettua pois. Ja pääsisi eroon 800 MHz verkosta, joka näin kaupungissa on vain asiakkaiden kiusaamista. - Paskanmöivät
Elisa kuristaa nopeudet. Jos valitat aspaan, niin saat muutamaksi päiväksi kymmenisen megaa lisää noputta. Ilmeisesti myyty liikaa littymiä kaistaan nähden.
Hei Paskanmöivät,
Jos sinulla on yhteyden kanssa ongelmia niin suosittelen kääntymään Palstan puoleen. Siellä voidaan sitten tutkia asiaa tarkemmin ja etsiä tilanteeseen ratkaisua. :)
Janika/ Palstatiimi
http://palsta.elisa.fi- minullekinpaskanmöivät
palstatiimi kirjoitti:
Hei Paskanmöivät,
Jos sinulla on yhteyden kanssa ongelmia niin suosittelen kääntymään Palstan puoleen. Siellä voidaan sitten tutkia asiaa tarkemmin ja etsiä tilanteeseen ratkaisua. :)
Janika/ Palstatiimi
http://palsta.elisa.fiKiitosta vaan vinkistä mutta useaan kertaan palstalla olen asiaa kysynyt ja viikko sitten viimeksi. Ei vastaa Elisa/SL sanallakaan kyselyihin eli paskan taisivat minullekin myydä. Elisan 4G verkossa kun surffaa 0.25M nopeudella niin ei paljoa naurata kun Sonera ja DNA pelaa samaan aikaan samassa paikassa 35M nopeudella ja KOKO AJAN.
Vaihtuu kylllä verkko eli paskan minullekin möivät eivätkä viitsi palstallaan mitään kommentoida. - öjlk
palstatiimi kirjoitti:
Hei Paskanmöivät,
Jos sinulla on yhteyden kanssa ongelmia niin suosittelen kääntymään Palstan puoleen. Siellä voidaan sitten tutkia asiaa tarkemmin ja etsiä tilanteeseen ratkaisua. :)
Janika/ Palstatiimi
http://palsta.elisa.fiHah. Vastahan siellä palstalla on noin 1573 kpl vastaavia viestiketjuja, joihin Elisan edustaja toteaa korkeintaan että "ilmeisesti alueella on liian vähän kapasiteettia. Valitettavasti emme ole lähitulevaisuudessa tekemässä asialle yhtään mitään."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1504048Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3903135Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142028Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa111728Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51148Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69985- 71974
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23881- 71849
- 45809