Varsin vähän kritiikkiä saanut Winkkari kymppi olettaa oletuksena,että minulla on aikaa taistella kaikkinaisten system32-tiedostojen kanssa , no oikeastaan siitä lähtein,kun se konehelleni ilmestyi. Kumma oletus! Mä haluaisin vain surffailla.
Kolmasti olen aloittanut alusta, mutta menettänyt vain 2 "korvaamatonta" ohjelmaa, kaikki on siis hyvin tai ainakin melkein.
Toistaiseksi toimii(ennen seuraavaa päivitystä)
Kolmasti olen aloittanut alusta, mutta menettänyt vain 2 "korvaamatonta" ohjelmaa, kaikki on siis hyvin tai ainakin melkein.
Toistaiseksi toimii(ennen seuraavaa päivitystä)
Vastaukset 19
Vanhimmat
Minulla kymppi toimii, ja on aina toiminut ilman mitään tappeluksia, enkä ole menettänyt mitään ohjelmiakaan.
Odotan innolla uutta marraskuun päivitystä. Tietääkö kuka milloin se rantautuu Suomeen?
Ei ole! Se on ruma, se vakoilee ja se Lagaa monessa asiassa!
Lisäksi se on vaikea käyttää, asetukset on levitetty pitkin järjestelmän rönsyja ja ne muuttuu päivityksissä itsestään.
Päivitykset on hitaita ja riskialttiita rikkinäisiä ja yhtäbugisia, joitta niillä on tarkoitus korvata, USB sekoilee USB3 modessa ja laitteet ei toimi, nettipakko joka laitetta asentaessa, ei ole manuuaalisesti asennettavia ajureita. laitteiden ohjelmistot kaataa windowsia siniseen kuoleman ruuttuun.
Pelit sekoilee kuvasuhteessa ja äänissä.
Sisältää paljon soosia jota ei ikinä tarvita, sitten ne olleelliset puuttuu ja pakotetaan mielummin ostamaan erikseen.
? Miksi siis tyytyväinen! Ei TODELLAKAAN!
Nettipakko ajureiden asennuksessa? Sittenhän 10 on ehdoton ei-asennettava, kunnes asiaan tulee muutos.
Ei siinä mitään nettipakkoa ole. Voi asentaa täsmälleen sen version ajurista kuin haluaa.
Joillain anti-win trolleilla on vain vilkas mielikuvitus.
Oikeastaan on. Windows 10:llä on PAKKO päästä nettiin vähintään kuukauden välein....
Noh normi käyttäjille tuosta ei ole haittaa. Ongelma lähinnä jos läppäri tyyliin karaoketietokoneena, mainostauluna tms. "ei normaalissa" käytössä
Nettiyhteyttä ei tarvita missään vaiheessa. Win10:n pystyy asentamaan ja myös aktivoimaan offlinenä (esim. kmsauto) ja kaikki päivitykset voi asentaa offlinenä, jos ne lataa ms:n catalogista toisella koneella ja siirtää esim. usb-tikulla offline-koneeseen. Ethernet-kortin ja nettiyhteyden puuttuminen ei haittaa win10:n käyttöä.
Windows 10:llä tulee tehdä tuoteaktivointi ainakin kuukauden välein.
Oma koneeni näyttää että aktivointi voimassa 14.12.15 asti. Eli jos nyt irttoaisin koneeni netistä, niin lakkaisi toimimasta 14.12.15 23:59.
Tokiahn tossa on toi painike "aktivoi heti" jolloin saadaan se tasan kuukausi käyttöaikaa
Tietenkin jos irrotan koneen netistä 13.12.15 niin en saa kuin päivän käyttöaikaa
"Oma koneeni näyttää että aktivointi voimassa 14.12.15 asti. Eli jos nyt irttoaisin koneeni netistä, niin lakkaisi toimimasta 14.12.15 23:59."
Kmsautolla ja kmspicolla voi win10:n ja ms officen aktivoida offlinenä aina 180 päiväksi eteenpäin. Aktivointi uusitaan myös ajastetusti joka päivä joten kone pysyy kymmeniä vuosia aktivoituna, vaikka siinä ei edes olisi verkkokorttia tai minkäänlaista nettiyhteyttä.
Win10 käyttöön ei tarvita nettiä ollenkaan.
Eihän tuossa mitään ongelmaa ole. Eikös kone toimi silloin aivan samanlailla kuin kuukausi aikaisemmin, vaikkei se netissä ole ollutkaan.
Ongelma on se että silloin ei pääse käyttämään konetta lainkaan ennenkuin pääsee piipahtamaan nettii
"Minulla kymppi toimii, ja on aina toiminut ilman mitään tappeluksia, enkä ole menettänyt mitään ohjelmiakaan."
Samat sanat! Olen hyvin tyytyväinen. Kone on käyttövalmis alle 20 sekunnissa ja kaikki pelaa kuten pitääkin. Pelejä minulla ei tosin ole. Kauan sitten pelasin shakkia itseäni vastaan, mutta lopetin, kun aina hävisin.
"Odotan innolla uutta marraskuun päivitystä. Tietääkö kuka milloin se rantautuu Suomeen?"
Ei näkynyt aamulla vielä Updatessa. Latasin asennustyökalun MS:n sivuilta, nyt on asennus vanhaan läppäriini menossa. Uutena asiana on, että nyt voi asentaa ihan puhtaana, levyn formatoinnin kautta käyttäen Windows 7, 8 tai 8.1:n tuoteavainta!
Latauslinkki: https://www.microsoft.com/fi-fi/software-download/windows10
1511 päivitys meni eilen muutamassa minuutissa samalla kun ripustelin pyykkejä kuivumaan. Lähes kaikki asetukset säilyivät päivityksessä ennallaan, paitsi ajoitetut tehtävät menivät taas oletusasetuksille. Piti uudelleen lisätä sinne tehtävät joita tarvitsee, ja poistaa käytöstä sellaiset tehtävät joita ei halua.
Näyttääpähän tuo toimivan korjauspäiviyksen jälkeenkin,yee,tätä on uoteltu jo kotva.
Muutoin 10 pelittää, ainakin paremmin 8.1 mutta latauksen yhteydessä näppäimistä katosivat erikoismerkit.
Eihän muita kuin ät- merkkiä juur tarvi mutta outoa se on kun uusi käyttis pysty muuttamaan tietokonetta. Mitähän muuta tulevaisuus tuo tullessaan?
Just' äsken 10 päivitys palautti erikoismerkkien näppäilyn. Hyvä niin ja tarkottaa samalla että joku niitä palautteita Microsoftilla lukee. Tarkotan näitä;@£${[]}\|~~!
Wituuut OOO!
Kaamee sondakasa se kymppi on! Lagaa senkun kerkiää....
Kaamee sondakasa se kymppi on! Lagaa senkun kerkiää....
Taitaa olla se sun kone sondakasa, kun ei kymppiä pyöritä.
Windows 10 toimii todella hyvin ja kaikki ohjelmat, mulla on muutama pelikin niin ei mitään ongelmaa vaikka tämä ei ole pelikoneeksi edes tehty.
Vakoileva, lagaava, ruma Windows 10 p*skakasa poistui koneeltani. Viimeinen pisara oli Treshold 2 -päivitys, jonka jälkeen UUSI tehokas pöytäkoneeni HIDASTUI merkittävästi. Windows 7 Pro -käyttiksellä koneeni OHJELMINEEN!!! on käyttövalmis alle 20 sekunnissa. Teen koneellani työtä, enkä halua säätää koko ajan käyttöjärjestelmää.