Ei ole pahemmin tainnut tulla tänne niitä lähi-idän eniten vainottuja, eli kristittyjä..
Lähi-idän kristityt pakolaiset, missä ovat?
Haistelkaa.paskan.käryä
2297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
eikös kristityt ole mennyt vainoaan ensin lähi-itään levittämään evankeliumiaan??? sitten aika vähän niitä taitaa olla, että ei näy tilastoissa
Väärin. Ristiretket olivat vastaus muslimien valloitusretkille Eurooppaan.
Kristinusko syntyi lähi-idässä ja vainotut kristityt siellä ovat lähi-idän ensimmäisiä kansoja kurdien ohella, islaminuskoiset arabit ovat alueella tunkeutujia.
Aika säälittävällä tolalla suomalaisten historiantietoisuus...
Kristityt olivat ensin, muhametinusko keksittiin yli puoli vuosituhatta Jeesuksen jälkeen. Kristityt ovat Lähi-Idässä, Keski-Idässä, Keski-Aasiassa ja Pohjois-Afrikassa vanhempaa väestöä kuin kuin valloittajamuslimit.
kristinuskon koti on kylläkin ROOMA, siellä syntyi krisitnusko. Sieltä tämä 'lahottajasieni' tunenkeuti joka niemen ja saaren sopukkaan suomessakin, jossa tuhottiin alkuperäinen 'pakanauskonto' Juutalaisella paimentolaistarinoilla.
Usa maailman kristinuskoisimpana maana teki ristiretken Irakiin, jonka seurauksena nayttää ISIS syntyneen... sitä saa mitä tilaa vai miten se meni?
Vaikka USA on kristinuskoisimpia niin juutalaiset on hallinnossa määräävässä asemassa ja Israelin tahdosta luotiin ISIS koska eivät halunneet voimakasta arabivaltiota ja siten yhtenäistä kansaakaan tuhoakseen Israelia ja siksi USA ei ole täyspainoisesti käynyt sotaa ISIS:ä vastaan vaan nyt sen tekee Venäjä.
jälleen ne Juutalaiset - tällöin heti pitää kysyä mikä on psyykelääketaustasi?
hohhoijaa...
"
Israelin tahdosta luotiin ISIS koska eivät halunneet voimakasta arabivaltiota
"
täytyy kyllä todeta, että jonkun on varmaan Juutalaiset pahasti aivopesseet... hehe - onkohan ollut Juutalaisten lataamossa...
ääriliike syntyy vastavoimasta jollekkin voimalle - vaikea keksiä mikä se voima voi olla olla kuin Jenkin hyökkäsi Irakiin, jolloin syntyi ISIS
Ei sellaista liikettä mitkään Juutalaiset synnytä. Kaikessa tämänkaltaisessa toimii vatavoiman laki. SIIS SITÄ SAA MITÄ TILAA!!!
ja mitä Islam sitten on - olisiko kyseessä ikaankuin Kristinuskon vastavoima? Eli Islam on hyvä, ettei Jeesus-lahottajasieni pääse jokapaikkaan tunkeutumaan...
Ne on kaikki tapettu matkalla tänne...Välimeren kaloja ruokkivat...
Nyt osa tänne päässeistä muslimeista vaihtaa uskoaan kristityksi...on siis yksi syy saada pakolaisstatus.....ei voi kristittynä palata takaisin kun niitä vainotaan................kierää sakkia ei voi muuta sanoa
Kyllä niistä tulijoista moni on aika kyllästynyt islamilaiseen meininkiin, joten ei ihme että uskontoaan vaihtavat.
"Christian Aid Missionin uutisessa kerrotaan shariaa opettavasta korkeakoulusta, jonka opettaja järjesti uskontoja vertailevan kurssin valmentaakseen opiskelijat käännyttämään kristittyjä muslimeiksi. Tätä tarkoitusta varten hän pyysi ulkomaiselta avustustyöntekijältä 21 Raamattua. Seuraavien kuukausien aikana viisi opiskelijaa vakuuttui Raamatun äärellä ja kääntyi kristityiksi. Uuden Tien tavoittaman avustustyöntekijän mukaan tämä on mahdollista."
http://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/vakivaltaiseen-islamiin-turhautuneet-kurdit-etsivat-vastauksia-kristinuskosta/
> Ne on kaikki tapettu matkalla tänne...Välimeren kaloja ruokkivat...
Joo, pakolaisveneistä muslimit heittävät mereen hukkumaan.
allahilaisen kaulankatkomisuskonnon opetusten mukaisesti
Menkäähän apinat banaanitauolle, harhaiset ajatukset voivat hieman kirkastua!
Somalialainen karvapersmaahantunkeutujako se siinä vinkuu naama "punaisena" vastatuuleen kun ei saa erikoisluvalla kultamunia raksalle halpatövoimana ohi työttömien suomalaisten työllistää..?
Banaanitauko tekisi sinullekin hyvää.
Pakolaisten joukossa ei ole kristittyjä, koska paljon kristittyjä on parin vuoden sisällä tapettu noissa Lähi-idän maissa erityisesti ISISIN toimesta ja toiseksi kristityt ovat jopa pakolaisleireillä joutuneet ahtaalle muslimipakolaisten toimesta. Heistä useimmat eivät uskalla mennä näiden muslimipakolaisten kanssa esim. samoihin ihmissalakuljettajien veneisiin, koska pelkäävät tulevansa matkan varrella tapetuiksi ja hukutetuiksi. Nämä samat muslimipakolaiset, jotka tulevat nyt tänne hakemaan turvapaikkaa, ovat saattaneet kohdella kristittyjä maanmiehiään erittäin syrjivästi.
Minullakin on banaani pyllyssä, minullakin on ongelma tumakkeeni kanssa.
Onneksi muut saa maksaa.
Niin. On olemassa nykyäänkin side elämään, joka pitää ihmistä elossa.
Turisteja tänne on tullu.