FreeLeaks: Piilotukea rikkaalle jäsenyhdistykselle

FreeLeaks

Aiemmin kerrottiin, miten Vapaa-ajattelijain liitto ry tuki Helsingin Vapaa-ajattelijoiden lehtea peräti 4000.00 eurolla vuonna 2014.

Ei tässä kaikki. Liiton omistama toimitila on osin vuokrattu Helsingin paikallisyhdistykselle. Vuokra on 160 euroa/kk eli 1.920 euroa, selvästi alle markkinahinnan.

Normaalin hintatason mukaan vuokran tulisi olla *vähintään* 200 euroa/kk. Toisin sanoen liitto on antanut Helsingin yhdistykselle piilotukea *vähintään* 480 euroa.

Tasavertaisen kohtelun näkökulmasta on ongelmallista, että liitto suosii yhtä jäsenyhdistystään näin härskisti. Tätä on tapahtunut jo vuosia.

Liiton tilakustannukset olivat vuonna 2014 kokonaisuudessaan -12.897,88 euroa. Toimitila on enimmäkseen tyhjillään.

9

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä liitto varmasti periaatteessa vuokraisi toimitilaansa myös vaikka Tampereen vapareille, mutta uskon että matkakustannukset muodostuisivat niin korkeaksi että Tamperelaisten on halvempi kokoontua Tampereella kuin matkustaa Helsingissä sijaitsevaan valtakunnallisen liiton toimistolle kokoontumaan. Se että liiton toimisto sijaitsee maantieteellisesti Helsingin vapaa-ajattelijoiden toimipaikassa johtaa siihen että Helsingin vaparit ovat oikeastaan ainoa yhdistys jolla on mahdollisuus hyödyntää liiton toimistoa. Pitäisikö liiton sitten vuokrata toimisto jokaisesta maan kolkasta jossa toimii Vapaa-ajattelijoita, jotta kullekin paikallisyhdistykselle voitaisiin vuokrata halvalla oma tila? Kalliita neliöitä vähälle käytölle? Enpä usko että siitäkään siliteltäisiin vapareiden päätä.

      • Rahahanat.kiinni

        Taas hyvä avaus. Liitto toimii selkeän puolueellisesti antaessaan tiloja helsinkiläisille alihintaan. Homma korjaantuisi, jos hinta olisi oikea.

        Tämä on tietysti vaparien keskinäisen kiistelyn aihe, joten tapelkoot keskenään. Tietysti jos enimmäkseen tyhjillään olevia tiloja maksetaan valtion varoista, homma alkaa kiinnostaa tavallista veronmaksajaakin.


      • Rahahanat.kiinni kirjoitti:

        Taas hyvä avaus. Liitto toimii selkeän puolueellisesti antaessaan tiloja helsinkiläisille alihintaan. Homma korjaantuisi, jos hinta olisi oikea.

        Tämä on tietysti vaparien keskinäisen kiistelyn aihe, joten tapelkoot keskenään. Tietysti jos enimmäkseen tyhjillään olevia tiloja maksetaan valtion varoista, homma alkaa kiinnostaa tavallista veronmaksajaakin.

        Jos toimiston tyhjillään olo sinua vaivaa, niin ehdota toki toimintaa. Opintokerhoja ateismista? Keskusteluilta uudesta yhdenvertaisuuslaista? Ehkä tilaa voisi antaa Protun käyttöön kuten Tampereella?

        Alamme viimein päätyä kohti yhteistä näkemystä. Hienoa! Minustakin on sitä parempi, mitä aktiivisempaa toimintaa va-liikkeellä on myös netin ulkopuolella.


    • Nyt en tainnut pysyä kärryillä. Kerro uudestaan ja hitaammin miten kirkon ja valtion eroa ja muita va-liikkeen tavoitteita edistäisi suurempi vuokra toimistosta.

      • Rahahanat.kiinni

        Sinä se jaksat... Ehkä avaaja viitsii vastata. Tai sitten ei.

        Mutta kysyin toisessa ketjussa perusteita sille, millä perusteilla vastustat valtionapua sitten kun alat vastustaa eli 1.1.2016 alkaen. Viitsitkö käydä vastaamassa vai joko vastasit? En ole vielä kurkannut. Menen heti, kun saan tämän valmiiksi.


      • En tarkalleen tiedä mihin Jorin ajatus perustuu, mutta valistunut arvaus olisi että se liittyy siihen että kirkon tähän asti saama yhteisöveronosuus muuttuu budjettirahoitukseksi vuoden 2016 alussa, kuten Päivi Räsänen sisäministerinä pelleillessään päätti edellisen hallituksen aikana. Jos tämä on se peruste niin minä olen jo kauan aikaa sitten todennut saman, eli VA-liiton saama avustus voidaan lopettaa heti kun valtionkirkkojen saamat avustukset lakkautetaan ihan täysin riippumatta siitä millä nimellä tuo valtionkirkon rahoitus liikkuu.


      • rainbowshy kirjoitti:

        En tarkalleen tiedä mihin Jorin ajatus perustuu, mutta valistunut arvaus olisi että se liittyy siihen että kirkon tähän asti saama yhteisöveronosuus muuttuu budjettirahoitukseksi vuoden 2016 alussa, kuten Päivi Räsänen sisäministerinä pelleillessään päätti edellisen hallituksen aikana. Jos tämä on se peruste niin minä olen jo kauan aikaa sitten todennut saman, eli VA-liiton saama avustus voidaan lopettaa heti kun valtionkirkkojen saamat avustukset lakkautetaan ihan täysin riippumatta siitä millä nimellä tuo valtionkirkon rahoitus liikkuu.

        Ei, vaan olen ollut pitkään tuota mieltä. Kypsyin rahahanojen kiinnittäjän jankkaamiseen ja päätin, että v. 2015 en sano tästä liiton sisäisessä keskustelussa mitään. (Millä nyt ei paljon väliä ole, kun olen liki ainoa joka on tätä mieltä.)

        Mutta nyt on aika rahahanojen kiinnittäjän vastata ketjussa http://keskustelu.suomi24.fi/t/13939303/rahahanat-kiinni-ja-avoimia-kysymyksia . Mm. kulttuurilehtitukea koskevaan kysymykseen.


      • FreeLeaks
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Ei, vaan olen ollut pitkään tuota mieltä. Kypsyin rahahanojen kiinnittäjän jankkaamiseen ja päätin, että v. 2015 en sano tästä liiton sisäisessä keskustelussa mitään. (Millä nyt ei paljon väliä ole, kun olen liki ainoa joka on tätä mieltä.)

        Mutta nyt on aika rahahanojen kiinnittäjän vastata ketjussa http://keskustelu.suomi24.fi/t/13939303/rahahanat-kiinni-ja-avoimia-kysymyksia . Mm. kulttuurilehtitukea koskevaan kysymykseen.

        Kulttuurilehtituki oli 4000.00 euroa. Sitä haettiin Vapaa ajattelija -lehden tarpeisiin. Helsingin vapaa-ajattelijoille annettu yhdistystuki on 4000.00 euroa...

        Mutta olkoon. Siirrymme pian uuteen aiheeseen. Sitä ennen totean ilolla, että kukaan ei ole kiistänyt piilotukea. Pankaapa maakunnissa mieleen.


      • vapareista.eroon
        FreeLeaks kirjoitti:

        Kulttuurilehtituki oli 4000.00 euroa. Sitä haettiin Vapaa ajattelija -lehden tarpeisiin. Helsingin vapaa-ajattelijoille annettu yhdistystuki on 4000.00 euroa...

        Mutta olkoon. Siirrymme pian uuteen aiheeseen. Sitä ennen totean ilolla, että kukaan ei ole kiistänyt piilotukea. Pankaapa maakunnissa mieleen.

        Johtopäätös: maakuntien yhdistykset eroon liitosta. Karkkila sanoi tämän totuuden jo vuosia sitten ja teki ainoan oikean johtopäätöksen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      116
      3708
    2. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      14
      1681
    3. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      14
      1548
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1396
    5. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      293
      1383
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      28
      1266
    7. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      16
      954
    8. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      72
      933
    9. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      118
      883
    10. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      60
      829
    Aihe