Seurakunta irtisanoi suvun hautapaikkasopimuksen

SopimusVuoteen2990

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1447386077719.html

Petrus Valtosen isoäiti päätti hoitaa kuoleman jälkeiset asiat kerralla kuntoon. Hän osti jo 1950-luvulla perheelleen 18-paikkaisen hautapaikan Tampereen Kalevankankaan hautausmaalta. Sijoitus oli mittava.

– Isän äiti osti hautapaikan ainaishoidolla. Sopimus on tehty vuoteen 2990 saakka. Paikka maksoi tuohon aikaan suuren omakotitalon verran, pojanpoika Petrus Valtonen kertoo Ilta-Sanomille.

– Isoäiti halusi suvulleen ja jälkeläisilleen kunniakkaan ja kristillisen paikan.

Valtosen yllätys oli kuitenkin melkoinen, kun ikuinen leposija ei ollutkaan ikuinen. Seurakunta irtisanoi hautapaikan jättämällä ilmoituksen haudalle.

– Miten seurakunta voi yksipuolisesti sanoa sopimuksen irti ilmoittamatta sukulaisille, joilla on tuohon hautapaikkaan oikeus jo maksettuna, Valtonen ihmettelee.

– Selitykseksi ei riitä, että hautapaikoilla oli kuukauden ajan asiasta ilmoitus. Olin asiasta yhteydessä seurakuntaankin, mutta he vetosivat kyseiseen ilmoitukseen, eivätkä perustelleet asiaa mitenkään.

Pojanpoika hämmästelee, että paikan irtisanomisesta ei lähetetty edes kirjettä.

– Luulisi heillä olevan tiedot hautapaikan omistajista. Minusta tässä on kyseessä sopimuksen yksipuolinen irtisanominen.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Jos kirkko ei pysty lupaamaan hautapaikkaa v:een 2990 asti, niin miten mahtaa olla kirkon muiden hurjempien lupausten kanssa kuten vaikkapa ns. taivaspaikan osalta?

Tampereen seurakunnan tulisi luonnollisesti korvata sopimusrikkomuksen seurauksena jäljellä olevat 975 vuotta sopimuksesta. Korvauksen suuruus vastaisi vähintään suuren omakotitalon hintaa Tampereella vuonna 2015, jotta se edes kattaisi alkuperäisen sijoituksen. Koska kyse on seurakunnan sopimusrikkomuksesta, se luonnollisesti nostaa korvauksen hintaa.

2

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näkökulmaa1

      Kyseessähän on selkeä petos.
      Minkäpä näille valtion kirkoille voisi.
      He ovat tulleet entistä röyhkeämmiksi,ja raamatun sanaakin ovat väärentäneet.

      Lohdutuksena voisi sanoa,että vaikka olisi miten rikas,ja komea hautapaikka,se ei taivasosuutta takaa.
      Ymmärrän kyllä harmistuksen kun joutuu petoksen,ja epäoikeudenmukaisen kohtelun uhriksi.Ehkä voisi haastaa kirkon oikeuteen,ei se heille ainakaan hyvää mainosta olisi.

    • skinnybob

      hautapaikka oltava 2990 asti tai maksettava indeksiin sidottu vuotuinen korko rahasumman päälle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      126
      5686
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      99
      4885
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4844
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      395
      2459
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      131
      2380
    6. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      4
      2032
    7. 115
      1985
    8. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1637
    9. 383
      1397
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      60
      1243
    Aihe