Miksi hedelmien sisällä on kuusikolmio?

14

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laskee

      Lohkojako nyt vaan on niiden geeneissä. Melonit ovat kurkun sukua, joten niillä on sama jaosmäärä. Omenan siemenkodassa taitaa olla viisi lohkoa. Sitrushedelmissä kait usein yhdeksän.

      • kukkakojo

        Taitaa lähteä jo kukinnon rakenteesta, veikkaisin.


      • kukkakojo kirjoitti:

        Taitaa lähteä jo kukinnon rakenteesta, veikkaisin.

        Itse olettaisin että se alkaa jo molekyyleistä, kuten lumihiutaleissa, jotka muodostuvat kuusikolmion muotoon.

        Mutta en tiedä jos se oikeen selittää asiaa jos sanoo että "se johtuu geeneistä", koska mikä selittää sitten miksi geenit on sellaisia että ne aiheuttavat kuusikolmioita?


    • hampaallinen

      Harvoin siksikin juuri, ettei kaikki maistu Sipilältä.

    • sexipuhallus

      Se johtuu selvästi puhalluslampun tehosta. Joillakin on kuusi tai ruåtsiksi sexi jäänyt jotenkin päälle.

    • 6x6x6x6x6xon

      Katsopa itseäsi peilistä ja laske monikokulmainen oma kallosi on. Ratkaisu lähempänä kuin aavistitkaan!

    • Näin_aluksi

      Laskette viisi viivaa, mutta jos ajattelette asian viideksi lohkoksi ja lasket kädessäsi olevat viisi sormea. Nyt olet lähempänä totuutta. Näin tarkastellen olemme samaa hedelmien kanssa. Tämä taas johtaa muihin fysiikassa ilmeneviin asioihin.

      Ehkäpä leikkaatte appelsiiinin, jolloin laskette siitä kymmenen lohkoa. Tämä puolestaan vastaa kahden käden sormien lukumäärää.

    • harha_ajattelua

      Todellisuudessa eli luonnossa tunnetaan symmetria. Evoluutioteoria ei selitä symmetriaa koska pohjautuu typerään ajatukseen sattumiin ja luonnon valintoihin.
      Luuletko hedelmien harjoittavan geometrisia laskuja?
      Luuletko hedelmien tekevän yhtenäisiä valintoja?

      Mistä luulet löytäväsi geometria geenin? Minä ehkä voisin sen löytää harhaisesta mielikuvituksesta.
      Tekikö se ensimmäinen alkusolu elämän alussa jo kaikkien geometristen vaihtoehtojen alkusuunnittelut?

    • Uteliaisuutta_enemmän

      Luonto nimenomaan harjoittaa geometrisia laskelmia. Osaamattomuudessa tätä ei havaita.

      Eräs vanhimpia eläviä on meritähti, joka seikkailee myös eräässä sarjakuvassa. Tiedät varmasti sen lonkeroiden määrän viisi. Entä, minkä sormen jättäisit kädestäsi pois, tai mihin lisäisit sormen lisää?

      Koska et ymmärrä luonnon geometriaa, ota kolmejalkainen tuoli ja kokeile muutaman kerran istuutua sille. Sellaisia fiaskoja on olemassa, itse niillä nurin menneenä tietäen. Valitse sitten neljäpyöräinen toimistotuoli ja kokeile samaa. Menet perseellesi muutaman kerran. Mutta kokeilepa viidellä pyörällä varustettua tuolia. Nyt pysyt pystyssä siinä keikkumallakin.

      Levitä nyt peilin edessä kätesi ja laske neljä raajaa surkastunut pää viidentenä raajana. Pää surkastuneena raajana on merkityksellinen, jos tunnet Vitriviuksen miehen Leonardo da Vincin työnä. Vedä viivat kuvan raajojen ympäri ja olet geometrisessa kuviossa, jota tietenkään et ymmärrä. Leonardo ja monet muut sen ymmärtävät suuressa määrin.

      Miljoona vastaavaa esimerkkiä jatkaa edellistä. Uskomatonta väittää Leonardo da Vincin olleen idiootti havainnoillaan. Albert Einstein oli samalla idiootti jne.

      • älä_sekoile

        Väität siis sen alkusolun tehneen jo aikojen alussa geometriset laskelmat siitä, että tulevan evoluution on tuotettava viisisormisia kädellisiä?
        Se alkusolu siis harjoitti tarkkaa suunnittelua tulevaisuutta varten? Tiesi sen miten tuleva evoluutio on toteutettava?
        Tuohon on täysin järjetöntä ajattelua. Evoluutioteoreetikot nimenomaan sanoo ettei tieteessä ole mitään päämäärää, suuntaa.

        Sekoitat totaalisesti sattumat ja tarkan suunnitelman. Evoluutioteoria ei sisällä mitään ennakoivaa suunnitelmaa tulevasta.
        Et edes ymmärrä evoluutioteoriaa lainkaan. Viisisormisuus ei ole syntynyt alkusolun geometrisista laskelmista. Alkusolu ei ole voinut suunnitella tätä RNA/DNA järjestelmää.


      • Väännä-poju-pelliä
        älä_sekoile kirjoitti:

        Väität siis sen alkusolun tehneen jo aikojen alussa geometriset laskelmat siitä, että tulevan evoluution on tuotettava viisisormisia kädellisiä?
        Se alkusolu siis harjoitti tarkkaa suunnittelua tulevaisuutta varten? Tiesi sen miten tuleva evoluutio on toteutettava?
        Tuohon on täysin järjetöntä ajattelua. Evoluutioteoreetikot nimenomaan sanoo ettei tieteessä ole mitään päämäärää, suuntaa.

        Sekoitat totaalisesti sattumat ja tarkan suunnitelman. Evoluutioteoria ei sisällä mitään ennakoivaa suunnitelmaa tulevasta.
        Et edes ymmärrä evoluutioteoriaa lainkaan. Viisisormisuus ei ole syntynyt alkusolun geometrisista laskelmista. Alkusolu ei ole voinut suunnitella tätä RNA/DNA järjestelmää.

        Voi lapsi hyvä. Evoluution kehitys ei ole teleologista, mutta kun tietyt perusrakenteet, kuten viisiulokkeisuus, ovat muotoutuneet, vaatisi ison evolutiivisen hypyn muuttaa kyseistä perusrakennetta. Tietyt jo aikoja sitten muodostuneet rakenteet säilyvät. Seuraavassa linkissä on eri eläinten raajoja, joiden ulkomuoto on hyvin erilainen. Samat luut ovat kuitenkin kaikissa, jos ei sitten ole tapahtynyt yhteen kasvamista.
        https://www.google.fi/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjK67CNw57JAhUGnHIKHXHcDkEQjRwIBw&url=https://peda.net/id/56576118e&psig=AFQjCNH4Z9QXkbCm_ixCZBBd-MXLi8NALQ&ust=1448092426104314

        Kukka, jossa on neljä terälehteä, saadaan jalostuksella melko helposti muuttamaan väriään tai jopa terälehtien muotoa, mutta viisiterälehtiseksi sitä on vaikea jalostaa, jos kantamuodossa ei sellaista ominaisuutta ole ollut.

        Alkusolun geometriset laskelmat saat tunkea sinne, mihin ei päivä paista, eikä edes Nooan arkin purjehdusvalot kumota.


    • Kaukana_olette

      Puhuttiin luonnon geometriasta, jota luonto noudattaa ja näin tavalla tai toisella laskee. Tiedättehän kaikkien maailmassa olevien jokien pituuden keskiarvon olevan pii kertaa etäisyys alkulähteeltä joen suuaukolle mereen tai mihin joki laskeekin.

      Piin tiedätte ympyrässä ympyrän kehän ja halkaisijan suhteeksi. Aivan, ihminen voi jalostaa jokia patoamalla ja johtamalla virtauksia haluamiinsa paikkoihin. Jos voitte osoittaa, ettei edellinen ole geometriaa, luen perustelunne mielellään.

      Tässä yhteydessä kysyn, onko ihminen luonto? Joen saa virtaamaan muualle tai vaikkapa sinisen ruusun maalaamalla tai muuten manipuloimalla?

      Luonto on täynnä sen noudattamaa geometriaa, jossa sattuma on kaukana.

    • TakaaLöytyy

      Sacred geometry

    • Vähäksi_jäi

      Tähänkö ymmärrys luonnon harjoittamasta geometriasta loppui Suomessa? Ei ole ihme jos ollaan tieteen takahikiä maailmalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      69
      2713
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2654
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1792
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1617
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1550
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1480
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1392
    8. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1233
    9. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      40
      1203
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      8
      1197
    Aihe