Kuinka moni käy tankilla rajantakana

Tai tuo yleensäkin jotain muuta kuin tupakkia ja bensaa.
26203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

SOITA TULLIIN JOS HALUAT TIETOA........

Äänestä

...käy.

Äänestä

minä en käy.

Äänestä

...huvit.

Äänestä

elä nyt sentään tankilla mee, onhan niillä sinkoja ja panssarimiinoja siellä.

Äänestä

Sukupuolitaudin saa tuoda parin tunnin päiväreissultakin.

Äänestä
  • Jaa että parissa tunnissa oikein saa taudin ,no mutta mistä kohtaa sen taudin sieltä saa?

    Äänestä

  • Niin sillä minä vaan että tietää vältää sitä tautia,älä vaan sano että ihan jonossa kun odottaa monestikkin 2-6 tuntia,silloin minulla on monia tauteja.

    Äänestä

  • Perillä sen saattaa saada. Jonotusaikaa ei lasketa taksaan ja harvemmin sitä jonoa on, jos on etukäteen sopinut.

    Äänestä

  • ruplareikä kirjoitti:

    Perillä sen saattaa saada. Jonotusaikaa ei lasketa taksaan ja harvemmin sitä jonoa on, jos on etukäteen sopinut.

    Miksebo sie älliškö brihačču ihan Ven'al suate kurvih kävit, toinah olis lähembänny olluh sežo...

    Äänestä

Kotimaastakin saa polttoainetta ja ei mene niin paljoa aikaa.

Äänestä
  • Eihän tuo ole kallista nyt täälläkään.

    Äänestä

  • samaamieltä kirjoitti:

    Eihän tuo ole kallista nyt täälläkään.

    on halvempaa ja tarttuu herkemmin.

    Äänestä

Onneksi tulee 16 tunnin raja tupakalle kesäkuussa 2016...Halvemmaksi tulee kun tankkaa kotimaassa.....hölmöä ajaa ensin 70-100km rajalle,sit takaisin laske sillekkin kulut......

Äänestä
  • ai 16 tuntia ,miten minä kuulin 20 tuntia?

    Ei kyllä vaikuta ainakaan minulle,minulla menee aikaa 15-17 minuttia kun ole rajalla jonossa.eli alta 20km tankille.

    Nythän ne varmaaan tekevät niin että järjestävät tai tekevät vähän kuin se kolmaksen rakentaja on älynyt rajan pintaan tehdä,sehän omistaa sen piipuntuvan sortavallassa vielä vastaavan kuin rajan pinnassa on kolmaks.

    Nythän se tai ne Varmaaan on älynyt suunitella majoitus idean rajan pintaan ja silloin tapahtuu niin että he saavat vuokran ja asikas saa halvan yöpymisen sekä ruuat halvalla tupakat viinatkin tulee sitten ihan noin vaan,ja sitten on paljon jengiä kaikki viikonloput on puukattu kaus varauksineen,suomi menettää valtavan verorahan enemmän kuin villeimissä unissaan osasivat ajatella.

    Seuraelämä muuttuu rajanpinnalla erittäin vilkkaaksi yöt menee heittämällä,niin että suomea ei monella miehellä tule ikävä.

    Vanhat mummot jää sitten koteihin kun tupakkaa ei saa enään ym.

    Osa saattaa jopa ostaa kakkos kodin koska tuolta saa 20000-30000 tuhannella vastaavan paikan kun suomesta 120000e siis joensuun kylästä,sortavalassa saa sitten rahalle jo vastinetta ym ja monenmoista kuten auton renkaat ,varaosat,hiustenleikkaus,auton pesu käsin ym..kaikkea ja halvalla ykkös euroja,esim:pesevät käsin uudessa pesulassa 5-6 eurolla kun suomessa se on joensuussa ehkä 20-30 euroa,hiusten leikkas noin 6 euroa jne...ei kannata todellakaan joensuussa maksaa mistään enään,kattas muutta periaatteessa vaikka tohmajärvelle ja ostaa halvalla koti.

    Joensuun on niin ylihintanen ja keskellä ei mitään ettei sinne bisnes miehen kannata mennä.

    Pitää olla viisas joensuussa on jo kupla ollut ,ja kun sielä ei ole mitään,ei mitään verrattuna vaikka kuopioon.

    Joensuu on hinnoitellut itsensä ulos.

    Äänestä

  • Oikein nopeesti kun menen ilalla niin otan tankin täyteen ja tupakit muuta ja takas niin tuntihan -kaksi siihen menee kun makoilen kotona sohvassa.

    Pitää muistaa että tankatessa saa mukaan bensaa vielä kanisteriin,minä tuon aina kolmatta kymmentä litraa noin 22-24l kerralla vaikka 10l on virallinen määrä jonka saa tuoda.

    Suomeen en maksa veroja yhtään ylimääräistä,karkit ja banaanit ja kaikki hedelmät kannan rajantakaa,myös kananmunat ,ovat 100 kertaa paremmat kuin vaikka joensuu kaupasta ostettuna,ovat luonon mukaisia ei kalarehulla syötettyjä,tidella muhkeita ja kuohkeita munakkaana.

    Säilykkeetkin paljon parempia,itse en niitä tuo mutta tuttu ottaa ja kehuu kovin noita.Ei osta sekään suomesta enään.

    Limpparia jos haluaa niin on halpaa,esim:pepsi tai cokis on laadultaan ja maultaan todella paljon parempaa kuin missään suomessa tai nyt vaikka joensuussa,missään ei saa niin hyvää pepsiä kuin rajan takaa.

    Olisi karmeaa todeta maksavansa joensuussa johonkin liikeeseen noista yhtään mitään,kahville oikein menen ilalla huviksen kolmakseen siis rajan taakse illalla joskus,tankkiin ei aina sovi paljoa mutta on sielä niin mukaa istuksia ja nauraa hölmöille joensuulaisille kuinka juntteja ne on,maksavat joensuussa ilmaa.

    Cd ja leffat saa kaikki mukaansa lähes ilmaiseksi 2 e kpl.

    Uusimmat haloo helsinki tai chisut sun mutt 2 eurolla cd:t

    Hullut tietysti ajaa jostain liksasta tai joensuun takaan polvijärveltä tai juuasta tai vaivion perältä.

    Muutakaan paremmille paikoille hylätkää ne korvet sielä.

    Äänestä

Se bensan hinta on tuossa 50 centtiä eurolla saa kaksi litraa ja suomen hinttaan nähden yli kolme litraa kun ei tankkaa ihan rajalta vaan jatkaa matkka noin 30 km eteenpäin.

Äänestä
  • tankkari-tanet sitten yrittävät täällä myydä venäjän bensaa 1.25euroa/litra buhaha joo unohtakaa koko homma tuolla hinnalla kukaan osta venäjän bensaa.

    Äänestä

Kuvasin tienpäältä arvokasta tietoa,josta poliisi ja tulli olisi kiinnostunut,miten 100 laatikkoa kaljaa ja siideriä nostetaan toiseen autoon,mutta minulla ei ole syytä tehdä ilmaista työtä........

Äänestä

Ihan autolla käyn :)

Äänestä

Oli taas niin mukavaa jättää verot maksamatta suomen puolelle eli eilen kävin pikku ostoksilla rajantakakana. matkaa siis 20km suuntaansa.

Ostin

-leipää suoraan leipomosta. hinta joosain 30 centtiä euroissa.
-aitoja suolakurkkuja kaksi isoa purkkia,siis ilman näitä suomi etikka liuoksia.

-limsaa
-sipsiä
-kanan munia 3 rasoa eli 30 kpl on niin halpaa ja aidot luomu kanat ei suomi kalarehulla syötettyjä.

-banaania paljon ei ole noita myrkkyjä banaanien päällä mitä näkee suomessa,ovat suomessa hyvin limaisia.

-kurkkuja paljon (tavallisia) halpaa on.

-söin ravintolassa ruuan komaksessa ,lohkoperunat 4kpl lihapullia kakkuleivos kahvi.


-bensaa täys tankki ohimennen ja 10 litraa mukaan kartonki tupakkaa ja viskipullo.

Kuka väitää ettei kannattattaisi????

Unohdin melkein ,ennen rajalta poistumista tempasin käydä parturissa ehkä 6e-7e.

Törkeän edullista kaikki.

Enpä muuten maksa suomeen hupinani veroja ,menkköön korkursiin, hulluimmat on maksaneet taloistakin joensuussa ilmaa.

Itse an maksasi juuri mitään tuolta alueelta.

Äänestä
  • Unohtui vielä leipomosta hankitut pasteijat.

    Emäntä se tuossa teki juur 10kpl munakkaan pannulla ,mitens on sielä kaukana keskellä ei mitään tilanne?

    Äänestä

  • buhahaahha kirjoitti:

    Unohtui vielä leipomosta hankitut pasteijat.

    Emäntä se tuossa teki juur 10kpl munakkaan pannulla ,mitens on sielä kaukana keskellä ei mitään tilanne?

    Mitä täällä vingut ryssä. Muuta sinne niin kaikki voittaa.

    Äänestä

  • Ottiko lujille?minä vaan käyn ja käytän palveluja elän 90% halvemmalla, enkä maksa sinunlaisille tumputtajille veroja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rajaseudunpoikamiehet kirjoitti:

Tai tuo yleensäkin jotain muuta kuin tupakkia ja bensaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu