Lukiolaisten liitto pohtii sekulaareja tavoitteita

Suomen Lukiolaisten liitto ry kokoontuu 13.-15.11.2015 Tampereella, eli tänä viikonloppuna. Liitokokousmateriaali on lueskeltavissa verkkosivuilla:
http://lukio.fi/wp-content/uploads/2015/11/pumaska_2015_web.pdf

Tuosta käy ilmi että liitto saa pureskeltavakseen kaksi sekulaareja tavoitteita sisältävää aloitetta:

ALOITE 2:
”Lukioiden tulee muuttua uskonnollisesti neutraaleiksi. Kouluaikana järjestettävät uskonnolliset tilaisuudet tulee poistaa tai siirtää kouluajan ulkopuolelle. Tilaisuudet tulee korvata lukion yhteishenkeä nostattavilla tapahtumilla, eikä niiden kesto saa ylittää merkittävissä määrin korvattujen tilaisuuksien pituuksia. Lukio-opiskelijoiden uskonnonvapauksien täytyy toteutua täydellisinä.” s. 92

ALOITE 3:
...
"Uskonnon opetuksen korvaaminen uskontotiedolla
Uskonnon opetus on yleisesti aika herkkä aihe, koska monella on omia tulkintojaan uskonvapaudesta ja uskonasioista yleensäkin. Nykyään lukiolain 9§
mukaan uskonnonopetus on oletusarvoisesti enemmistöuskonnon (ev.lut) mukaista, mutta yli kolmen eri uskontokunnanedustajille on järjestettävä, pyydettäessä jossei automaattisesti, oman uskontonsa opetusta. Elämänkatosmustieto on kuitenkin vaihtoehtona kaikille, ketkä sitä edellyttävät.

Oman uskonnon opetuksen järjestäminen on hankalaa logistiikan kannalta, eikä se myöskään ole taloudellisesti kannattavaa, koska ryhmäkoot ovat usein pieniä. Myös yleissivistyksen kannalta yhden uskonnon opetus ei ole järkevää. Uskonnollinen yleissivistys on tuskin kenenkään mielestä tietoa vain yhdestä uskonnosta. Uskonnon opetuksen tulisi siis olla kaikille yhteistä ja kokonaisvaltaista opetusta uskonnoista, eikä vain maan valtauskonnosta.

Lukioiden tulisi siis ottaa, esimerkiksi Ruotsista ja Norjasta mallia, joissa opetetaan uskontotietoa. Uskontotieto on kaikille yhteisesti opetettava aine, jossa kaikki pääuskonnot otetaan huomioon. Ratkaisu olisi yleissivistyksen ja tehokkuuden kannalta paras. Elämänkatsomustieto voidaan myös halutessa integroida uskontotiedon opetukseen tai mahdollisesti filosofian opetukseen, sillä se sisältää uskontojen tapaan elämänfilosofioita."

Saamani tiedon mukaan liitto on jo hyväksynyt tavoitteeksi uskonnonopetuksen korvaamisen uskontotiedolla, uskonnollisten tilaisuuksien aloitteen osalta minulla ei ole vielä tietoa. Tavattoman hienoa että nuorista löytyy tulevaisuuden toivo. Harmi vain että tavoitteiden toteutuminen on vanhemman sukupolven käsissä, jotka jarruttavat sekularismia. Pitkä aika siihen menee ennen kuin nämä toteutuvat.

7

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hienoa! Tämä kertoo omalta osaltaan siitä, miten meillä on kasvamassa uusi ja entistä sekulaarimpi sukupolvi.

      Kerro kun saat tiedon siitä, miten kävi uskonnollisten tilaisuuksien suhteen.

    • Neutraaliudesta ei tullut mainintaa ainakaan tavoiteohjelmaan. Miten sitä noin muuten käsiteltiin, puheenvuoroista tietoa jne?

      • En ollut itse paikalla, mutta sain hieman tiedonmurusia henkilöltä joka oli... Neutraalius ei mennytkään ihan noin vain läpi, vaan siitä oli joitain näkemyseroja. Lopulta työryhmä joka kävi esitystä läpi esitteli asian muutettuna jotakuinkin niin että uskonnonharjoituksen on oltava tunnustuksetonta. Eli tunnustuksellisen on oltava tunnustuksetonta... Koska se nyt oli tavoitteena melko erikoinen, niin lopulta koko juttu pantiin jäihin eikä se siksi päätynyt tavoiteohjelmaan. Seuraavassa kokouksessa sitten uudestaan...


      • rainbowshy kirjoitti:

        En ollut itse paikalla, mutta sain hieman tiedonmurusia henkilöltä joka oli... Neutraalius ei mennytkään ihan noin vain läpi, vaan siitä oli joitain näkemyseroja. Lopulta työryhmä joka kävi esitystä läpi esitteli asian muutettuna jotakuinkin niin että uskonnonharjoituksen on oltava tunnustuksetonta. Eli tunnustuksellisen on oltava tunnustuksetonta... Koska se nyt oli tavoitteena melko erikoinen, niin lopulta koko juttu pantiin jäihin eikä se siksi päätynyt tavoiteohjelmaan. Seuraavassa kokouksessa sitten uudestaan...

        No se ei yllätä, että oli näkemyseroja. Hiukan oudolta tuntui ylipäänsä hallituksen ehdostus, jossa aloite saatiin ikäänkuin kierrettyä s.e. se ei tullut sellaisenaan käsittelyyn.

        Mutta tuulen suunnasta tämäkin kertoo. Toivottavasti vain myös ensi vuodelle joku jaksaa laatia vastaavanlaisen aloitteen. Sehän ei vaadi juuri muuta kuin kopioimaan tämänkertaisen.


      • KysynVaan

        Entä se toinen asia? Opetus..


      • KysynVaan kirjoitti:

        Entä se toinen asia? Opetus..

        Uskonnon opetuksesta kerroinkin jo ensimmäisessä viestissä että se oli jo hyväksytty tavoiteohjelmaan. Siitä tullee tietoa aikanaan tänne:
        http://lukio.fi/vaikuttaminen/liittokokous/


    • ErotaanSittenNyt

      Vuonna 2016 voimaan tulevassa lukion uudessa tuntijaossa ja opetussuunnitelmassa on kaksi pakollista uskonnon/ET:n kurssia, jotka pitää suorittaa saadakseen lukion päätötodistuksen.

      Kirkkoon vauvana liitettyjen alle 18-vuotiaiden lukiolaisen on yhä pakko suorittaa uskonnon kurssit.

      Tällaista "pakkouskontoa" voidaan pitää vääränä, ja myös Lasten oikeuksien sopimuksen vastaisena.

      Koulujen "pakkouskonto" on NYT hyvä peruste kirkosta eroamiselle sekä myös lasten erottamiselle.

      Ja 15 vuotta täyttäneelle, lukioon menevälle nuorelle on huoltajien hyvin perusteltua antaa lupa erota kirkosta, jotta saa valinnan vapauden katsomusaineen valintaa koskien.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      632
      2732
    2. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      23
      2170
    3. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      425
      2144
    4. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      88
      1894
    5. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      20
      1769
    6. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      67
      1570
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      128
      1332
    8. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      23
      1240
    9. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      23
      1130
    10. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      25
      1114
    Aihe