Maailman perseläpi: Afrikka

Onko tästä saastapesäkkeestä koskaan tullut mitään hyvää?
1257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Valkoinen ihminen, ne kuitenkin tajus muuttaa sieltä pois jo 20 000 vuotta sitten ja jättää neegerit sinne savimajoihinsa paskantamaan

Äänestä

Tulihan amerikkaan hyvää työvoimaa aikoinaan ja nyttemmin rikastuttaa aglosaksista yhteikuntaa

Äänestä

Länsi varastaa sieltä raaka-aineet, ajaa kyläläiset omilta mailtaan ja ampuu vastaanhangoittelijat.
Afrikan sodat ovat lännen aiheuttamia.
Libya paras esimerkki siit, kuinka NATO ajaa ihmiset Eurooppaan.
Länsi on sekottanut Afrikan asioita jo satoja vuosia.

Äänestä
  • Näinhän se on. Läntiset maat on ryövänneet Afrikan raaka-ainevarantoja jättäen paikallisille ihmisille vain epäjärjestystä ja köyhyyttä. Nykyään tuota kolonialistista siirtomaapolitiikka harjoittaa Kiina, joka on ostanut nälkää näkevästä Afrikasta sen parhaita viljelysmaita riisin viljelyyn omalle väestölleen.
    Lähi-idän keskenään riitelevistä maista voidaan hyvin pitkälle syyttää varsinkin Ranskaa ja Saksaa. Maat pitivät siirtomaanaan koko lähi-itää, ja jakoivat maita keskenään piirrellen maiden välisiä rajoja yhtään kuulematta tai miettimättä ketä mihinkin uuteen valtioon jäi asukkaiksi.

    Äänestä

  • Puhdasta roskaa.

    Afrikan ongelmat johtuvat täysin vain ja ainoastaan siitä että siellä asuu neegereitä.

    Äänestä

tullut paljon hyvää. Länsimaathan ovat riistäneet Afrikkaa jo satoja vuosia. Koko länsimainen hyvinvointi siis perustuu Afrikan kurjistamiseen.

Äänestä
  • Kertoisitko muutaman esimerkin, mitä hyvää on tullut maailman perselävestä?
    Katsokaa nyt vaikka somaliapinoita.

    Äänestä

  • kaikkeasitäkuulee kirjoitti:

    Kertoisitko muutaman esimerkin, mitä hyvää on tullut maailman perselävestä?
    Katsokaa nyt vaikka somaliapinoita.

    Timantteja, kultaa,öljyä, norsunluuta, hedelmiä, raaka-aineita, orjia...melkein mitä vaan.

    Äänestä

Euroopan ja afrikan ero on ainakin siinä, että eurooppalaiset ovat paljon älykkäämpiä kuin afrikkalaiset. Tatu Vanhasen tutkimuskin tämän todistaa.

Äänestä

Ihminen,jopa rasisti pohjautuu mustasta Afrikasta :)

Äänestä

aloittajalle - emu, ei sinua kyllä luettella valkoiseksi ihmiseksi...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kaarne_ kirjoitti:

Onko tästä saastapesäkkeestä koskaan tullut mitään hyvää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu