Mutkat suoriksi...

ristoffferihitsensi

Onko kukaan muu ateisti huomannut ateistipiireissä varsin yleistä mutta harmittavaa näkemystä, että uskonto ja teismi on kaiken pahan alku ja juuri, jota ilman maailma olisi mahtava paikka? Ei sillä etteikö uskonnoista olisi paljon haittaa, mutta on naiivia tai tietoista propagandaa esittää kaiken johtuvan uskonnosta. Ei ole mitään todisteita, että maailma olisi loistava paikka ilman sotia ja pahoinvointia ilman uskontoa.
Eiköhän terveellisten elämäntapojen ja kehonhuollon, sosiaalisten taitojen, luonnontieteiden, psykologian ja filosofian opettaminen tehokkaammin lapsille yhdistettynä paremman kaupunkisuunnitteluun, työllistymiseen sekä harrastus- ja vuorovaikutusmahdollisuuksiin ole avain parempaan maailmaan?

En sano etteikö uskontoja saisi kritisoida, enkä sitä etteikö niistä syntyisi haittaa, mutta vaikka jokainen ihminen luopuisi jumaluskostaan ja uskonnostaan, olisi meillä edelleen sotaa, kiusaamista, huonoa terveyttä, nälänhätää, köyhyyttä ja masennusta.

Ei siis vedetä mutkia suoriksi ja mustamaalata tiettyjä ihmisryhmiä. Hihhulit ja jumalattomat vauvansyöjät saisivat kantaa kortensa samaan kekoon ja luoda paremman tulevaisuuden. Vai onko erottelu tehokkaampi tapa muuttaa maailmaa?

5

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaikkapa noin. Mutta kun aika monista se mutkien oikominen näyttää ihan semmoisenaan olevan hyvinkin tyydyttävää puuhaa, molemmin puolin.

    • Minun näkemys on että ilman teismiä ihmiset ovat paljon avoimempia sekulaarille humanismille ja muille vastaaville sekulaareille arvoille. Se ei ole ehkä ratkaisu kaikkeen, mutta olen sitä mieltä että ilman uskontoa esimerkiksi Syyrian ja Israelin tilanteisiin olisi ehkä mahdollista saada ratkaisut.

    • satujumalistaonhaittaa

      Sotia ja pahuutta varmasti olisi mutta ainakin yksi tekosyy niiden suorittamiseen poistuisi (usko että se on jonkun jumalaolennon tahto). Itse en usko pätkääkään että ISIK:sen johto tekee terroriaan uskonnollisista syistä. Eiköhän siellä taustalla ole ne perinteiset syyt eli raha ja valta. Uskonto toimii kätevänä keppihevosena tykinruuan värväyksessä sekä yleisenä manipulaation ja kontrolloinnin välineenä.

    • varosanojasi

      Täällä ei hyvällä katsota ihmisiä, jotka suhtautuvat kriittisesti aikamme uusateismin uskontunnustukseen: Jumala on hirviö ja uskonnot kaiken pahan alku ja juuri.

      Dawkinsin kriitikot kiusataan jengistä veks, koska uusateisteille ateismi on USKONTO. Se toimii uskonnon tavoin, samalla tavoin vainoharhaisesti ja kaikkia paitsi oikeaoppisia kiusaten.

    • En ole mainitsemaasi käsitystä huomannut. Ei siis ainakaan minun tuttavapiirissäni ole vallalla. Kuten sanoit, uskonotoja saa kritisoida ja paljon pahaa ovat aiheuttaneet, mutta että 'maailma olisi mahtava paikka' ilman uskontoja ja kaikki ongelmat juontaisivat niistä - ei, en ole kyllä kuullut kenenkään noin väittävän. Maailmassa on paljon muitakin ongelmia kuin uskonnot.

      Joissakin ateistipiireissäkö moinen on jopa varsin yleistä? Missä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      45
      3151
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1917
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1900
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      79
      1702
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1512
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1388
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      26
      1322
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      1157
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      111
      1135
    Aihe