Mutkat suoriksi...

ristoffferihitsensi

Onko kukaan muu ateisti huomannut ateistipiireissä varsin yleistä mutta harmittavaa näkemystä, että uskonto ja teismi on kaiken pahan alku ja juuri, jota ilman maailma olisi mahtava paikka? Ei sillä etteikö uskonnoista olisi paljon haittaa, mutta on naiivia tai tietoista propagandaa esittää kaiken johtuvan uskonnosta. Ei ole mitään todisteita, että maailma olisi loistava paikka ilman sotia ja pahoinvointia ilman uskontoa.
Eiköhän terveellisten elämäntapojen ja kehonhuollon, sosiaalisten taitojen, luonnontieteiden, psykologian ja filosofian opettaminen tehokkaammin lapsille yhdistettynä paremman kaupunkisuunnitteluun, työllistymiseen sekä harrastus- ja vuorovaikutusmahdollisuuksiin ole avain parempaan maailmaan?

En sano etteikö uskontoja saisi kritisoida, enkä sitä etteikö niistä syntyisi haittaa, mutta vaikka jokainen ihminen luopuisi jumaluskostaan ja uskonnostaan, olisi meillä edelleen sotaa, kiusaamista, huonoa terveyttä, nälänhätää, köyhyyttä ja masennusta.

Ei siis vedetä mutkia suoriksi ja mustamaalata tiettyjä ihmisryhmiä. Hihhulit ja jumalattomat vauvansyöjät saisivat kantaa kortensa samaan kekoon ja luoda paremman tulevaisuuden. Vai onko erottelu tehokkaampi tapa muuttaa maailmaa?

5

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaikkapa noin. Mutta kun aika monista se mutkien oikominen näyttää ihan semmoisenaan olevan hyvinkin tyydyttävää puuhaa, molemmin puolin.

    • Minun näkemys on että ilman teismiä ihmiset ovat paljon avoimempia sekulaarille humanismille ja muille vastaaville sekulaareille arvoille. Se ei ole ehkä ratkaisu kaikkeen, mutta olen sitä mieltä että ilman uskontoa esimerkiksi Syyrian ja Israelin tilanteisiin olisi ehkä mahdollista saada ratkaisut.

    • satujumalistaonhaittaa

      Sotia ja pahuutta varmasti olisi mutta ainakin yksi tekosyy niiden suorittamiseen poistuisi (usko että se on jonkun jumalaolennon tahto). Itse en usko pätkääkään että ISIK:sen johto tekee terroriaan uskonnollisista syistä. Eiköhän siellä taustalla ole ne perinteiset syyt eli raha ja valta. Uskonto toimii kätevänä keppihevosena tykinruuan värväyksessä sekä yleisenä manipulaation ja kontrolloinnin välineenä.

    • varosanojasi

      Täällä ei hyvällä katsota ihmisiä, jotka suhtautuvat kriittisesti aikamme uusateismin uskontunnustukseen: Jumala on hirviö ja uskonnot kaiken pahan alku ja juuri.

      Dawkinsin kriitikot kiusataan jengistä veks, koska uusateisteille ateismi on USKONTO. Se toimii uskonnon tavoin, samalla tavoin vainoharhaisesti ja kaikkia paitsi oikeaoppisia kiusaten.

    • En ole mainitsemaasi käsitystä huomannut. Ei siis ainakaan minun tuttavapiirissäni ole vallalla. Kuten sanoit, uskonotoja saa kritisoida ja paljon pahaa ovat aiheuttaneet, mutta että 'maailma olisi mahtava paikka' ilman uskontoja ja kaikki ongelmat juontaisivat niistä - ei, en ole kyllä kuullut kenenkään noin väittävän. Maailmassa on paljon muitakin ongelmia kuin uskonnot.

      Joissakin ateistipiireissäkö moinen on jopa varsin yleistä? Missä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4977
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4346
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3087
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      249
      2921
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2862
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2491
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1723
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      21
      1711
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      63
      1677
    Aihe