Onko kukaan muu ateisti huomannut ateistipiireissä varsin yleistä mutta harmittavaa näkemystä, että uskonto ja teismi on kaiken pahan alku ja juuri, jota ilman maailma olisi mahtava paikka? Ei sillä etteikö uskonnoista olisi paljon haittaa, mutta on naiivia tai tietoista propagandaa esittää kaiken johtuvan uskonnosta. Ei ole mitään todisteita, että maailma olisi loistava paikka ilman sotia ja pahoinvointia ilman uskontoa.
Eiköhän terveellisten elämäntapojen ja kehonhuollon, sosiaalisten taitojen, luonnontieteiden, psykologian ja filosofian opettaminen tehokkaammin lapsille yhdistettynä paremman kaupunkisuunnitteluun, työllistymiseen sekä harrastus- ja vuorovaikutusmahdollisuuksiin ole avain parempaan maailmaan?
En sano etteikö uskontoja saisi kritisoida, enkä sitä etteikö niistä syntyisi haittaa, mutta vaikka jokainen ihminen luopuisi jumaluskostaan ja uskonnostaan, olisi meillä edelleen sotaa, kiusaamista, huonoa terveyttä, nälänhätää, köyhyyttä ja masennusta.
Ei siis vedetä mutkia suoriksi ja mustamaalata tiettyjä ihmisryhmiä. Hihhulit ja jumalattomat vauvansyöjät saisivat kantaa kortensa samaan kekoon ja luoda paremman tulevaisuuden. Vai onko erottelu tehokkaampi tapa muuttaa maailmaa?
Mutkat suoriksi...
5
<50
Vastaukset
Vaikkapa noin. Mutta kun aika monista se mutkien oikominen näyttää ihan semmoisenaan olevan hyvinkin tyydyttävää puuhaa, molemmin puolin.
Minun näkemys on että ilman teismiä ihmiset ovat paljon avoimempia sekulaarille humanismille ja muille vastaaville sekulaareille arvoille. Se ei ole ehkä ratkaisu kaikkeen, mutta olen sitä mieltä että ilman uskontoa esimerkiksi Syyrian ja Israelin tilanteisiin olisi ehkä mahdollista saada ratkaisut.
- satujumalistaonhaittaa
Sotia ja pahuutta varmasti olisi mutta ainakin yksi tekosyy niiden suorittamiseen poistuisi (usko että se on jonkun jumalaolennon tahto). Itse en usko pätkääkään että ISIK:sen johto tekee terroriaan uskonnollisista syistä. Eiköhän siellä taustalla ole ne perinteiset syyt eli raha ja valta. Uskonto toimii kätevänä keppihevosena tykinruuan värväyksessä sekä yleisenä manipulaation ja kontrolloinnin välineenä.
- varosanojasi
Täällä ei hyvällä katsota ihmisiä, jotka suhtautuvat kriittisesti aikamme uusateismin uskontunnustukseen: Jumala on hirviö ja uskonnot kaiken pahan alku ja juuri.
Dawkinsin kriitikot kiusataan jengistä veks, koska uusateisteille ateismi on USKONTO. Se toimii uskonnon tavoin, samalla tavoin vainoharhaisesti ja kaikkia paitsi oikeaoppisia kiusaten. En ole mainitsemaasi käsitystä huomannut. Ei siis ainakaan minun tuttavapiirissäni ole vallalla. Kuten sanoit, uskonotoja saa kritisoida ja paljon pahaa ovat aiheuttaneet, mutta että 'maailma olisi mahtava paikka' ilman uskontoja ja kaikki ongelmat juontaisivat niistä - ei, en ole kyllä kuullut kenenkään noin väittävän. Maailmassa on paljon muitakin ongelmia kuin uskonnot.
Joissakin ateistipiireissäkö moinen on jopa varsin yleistä? Missä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1666220
- 815445
- 994385
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753760Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv613462- 443040
- 152357
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️582109- 462075
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381793