Psykopaatit

On outoa kun jossain pitää ampua/räjäyttää joku. Mitä sillä saavuttaa, ei mitään. Terroristit luulevat olevansa jollain asialla ja jossainvaiheessa ovat entisiä terroristeja.
Miksi yleensäkään tappaa ketään? Jokainen joka jonkun tappaa, on mielisairas. Se koskee myös valtion päämiehiä jotka antavat käskyn. No, ei huligaanien voi antaa mellastaa, mutta kostokierteen on loputtava siihen.
1106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Niin, jonkinlaista vinoumaa ihmisessä todennäköisesti täytyy olla jos ei sopeudu yhteisiin pelisääntöihin. Parempaa selitystä ja arvelua en nyt tähän keksi.
Ajattelen nyt ihmisen alkujuuria aloittaessaan omaa elämäänsä sielä oman perheen ohjauksessa sekä siinä kulttuurissa jossa sattuu syntymään.
Tulee mieleen millaista ohjausta jo lapsesta pitäen kukin saa jonka sitten omaksuu totuudeksi kun kerran isä äiti tai ystävät ovat näin kertoneet.
Etsin tässä vastauksia ketä osoittaisin syylliseksi siitä että jotkut niin voimakkaasti kulkevat tuhon tietä tuhotakseen muita ja unohtaa oman elämän rakentamisen.
Voiko katsoa että ihminen itse on syyllinen kaikkeen kun vastuu kuitenkin sälytetään aikuisena itselle tekijälle. Voitaisiinko osa vastuu selittää ulkopuoliselle mutta mitä se auttaa jos teko on jo tehty. Selittää me jokainen osaamme mutta kuka selittää uskottavammin miksi?
Mikä ja milloin joku asia menee pieleen ja kenen toimesta kun kehitys rakastavaksi ihmiseksi muuntuu ihmispedoksi.
Tiedämme kyllä kulttuuri erot ja tarkoitushakuisit motivaatiot yhteisöille mihin pitäisi pyrkiä. Onko se elämäntapa ja voimakas vaikuttaminen yksilöön se joka kasvattaa suuntaan joka vaikuttaa demonin ohjaukselta , onko?
Voiko ihminen koskaan luopua pahuudesta. Ehkä pahuudesta voi silloin luopua jos ymmärtää hyvyyden merkityksen omalle elämälleen että omalle sosiaaliselle ympäristölleen.
Voimmeko siis kysyä että jokainen omalla kohdallaan suuntaa hyvyyden tekoihin ja kaikin tavoin jakaa sitä muille käytettäväksi että me kaikki kokisimme olevamme "me".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Markustus kirjoitti:

On outoa kun jossain pitää ampua/räjäyttää joku. Mitä sillä saavuttaa, ei mitään. Terroristit luulevat olevansa jollain asialla ja jossainvaiheessa ovat entisiä terroristeja.
Miksi yleensäkään tappaa ketään? Jokainen joka jonkun tappaa, on mielisairas. Se koskee myös valtion päämiehiä jotka antavat käskyn. No, ei huligaanien voi antaa mellastaa, mutta kostokierteen on loputtava siihen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu