Miten tähän on tultu?

Eurooppaa viedään kuin litran mittaa, mutta miten tähän on tultu. Pari esimerkkiä ettei kukaan pääse kiljumaan "valehtelet, valehtelet, valehtelet..."

1.) Moniko Euroopassa uskaltaa enää omalla naamallaan ja nimellään arvostella islamia pelätessään tappajia. Kun ei uskalleta arvostella niin on tosiasia, että islam on jo ottanut vallan.
2.) Kun kesällä päätettiin Kreikan mahdollisest euro-erosta niin lopulta USA esti sen kuten ulkoministerimmekin myönsi "taisi Atlantin takaa kuulua äänekäs kuiskaus, että Kreikkaa ei saa erottaa eurosta". Olisi ottanut Kreikan dollariin ja velat maksaakseen mutta pakottikin Euroopan siihen.
21<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

avaus on, kuten niin monesti ennenkin.
Media on täynnä kritiikkiä ihan omin naamoin ja sanoin terroristeja vastaan.
Vain avaajan kaltaiset ovat antamassa periksi.
Islamilla ei ole mitään valtaa Euroopassa. Päinvastoin. Rintama on lujempi kuin koskaan.

Kreikan asiat päätetään Euroopassa. Vaikuttaako USA ehkä jossain määrin, on toinen asia.

Avaajan kaltaiset valehtelijat ehkä uskovat juttujaan, mutta kuka muu?

Äänestä
  • ......Media on täynnä kritiikkiä ihan omin naamoin ja sanoin terroristeja vastaan..

    Eipä taaskaan käkkäräpää lukenut avausta. Avauksessa ei puhuta terroristeista vaan islamista. Etkö erota mikä ero niissä on, oletko niin typerä kuin sonni laitumellaan.

    Äänestä

  • Islam tai terrorismi. Terroristit ovat ääri-islamisteja.

    Tapahtumia käsitellään avoimesti kaikilla tasoilla.
    Vain valehtelijat väittävät muuta.

    Äänestä

ranska, tuo euroopan suurin muslimiaa, niinpä pariisi sai sitä mitä on rakennettu ja mihin on ajauduttu......

- eu on kallis hallintomalli, joka ei toimi. brysselin, trasborgin tanssiva parlamentti on kallis ja laho koruptoitunut. eu on naivi unelma joka ei toimi.

suomi nettomaksjana on menettänyt itsenäisyyden. sääli, kauheeta kattoo kun maa makaa kuin vanha kokoomus portto, kuppa syönyt pään ja kehitysajatukset. Kokoomus Ahneus kukoistaa kuin sukupuolitauti.
Vihreät ja sdp ovat naiviuden tuhoamia populisteja.

Äänestä

- kyllä ne pommitukset siellä syyriassa ,irakissa ,afganistanissa ja puhumattakaan niitä lennokki pommeja pakistanissa eiks ne oo myös terrorismiin verrattavaa toimintaa

Äänestä
  • Ei ne oo terrorismia,ne on sotaa.

    Äänestä

Tyhmiä ja ylimielisiä sakemannit, merkel eu hallinto - ei voi mitään. ( melkein kuin nykyiset suomen kokoomusnuoret ja vihervasemmisto).

Mutta vastaavaa ylimielisyyttä ja syvää ahneutta on myös goldman sachs-hollywood- international jude, rahapeli rothschild, suunta. Se on yhä rikas ylimielinen voima. Ja tuottaa paljon itselleen sopivaa härskiä ahnetta ohjaavaa propagandaa. Lisänä nyt imaamien lähetyskäsky ja islamin lait, joilla turmellaan myös kulttuuri.

Mekin saamme osamme, Esim. suomen kokoomus-kepu-sdp-vihreät on täysin eu-raha- juutalaisuus-usa- raha-goldman sachs pauloissa. Itsenäisyys on menetetty. ollaan nettomaksajia ja uhreja.

1930-40L saksa rimpuili eroon juutalaispankkiiri ahneus pelistä ja joutui sitten lopulta international jude systeemin jyräämäksi.

Henri ford kirjoitti omista kokemuksistaan kirjan, internationa jew. - sitä saa pyytämällä kirjastosta lainaksi. On edelleen kielletty kirja, kun se ikävällä tavalla kertoo kupletin juonen ! Ja Mikään ei ole muuttunut, ne asiat on edelleen tosia ! Ja siinä syy miksi henri foordia vihataan yhä vieläkin kaikilla juutalaishegemonian kanavilla.....

Itsekkään, suomessa kasvaneena, en ymmärtänyt tätä laajaa raha ja peli problematiikkaa ja sen laajuutta, ennen kuin työskentelin useita kymmeniä vuosia ulkomailla, monessa maassa. - uskonkin että monella päättäjällämme on samanlainen naivi tietämätön maailmankuva, kuin minulla oli ennen ulkomaan vuosia.

Äänestä
  • purkavat taas pahoinvointiaan.
    Parempi olisi hankkia hoitoa.

    Äänestä

  • nimim. kipeät-ihmiset, sinä vastuuton , yrität ohittaa tosiasioita leimaamalla ja syrjimällä, siis ylimielisesti nimittelet..........- olet kai moraaliton valehtelija ? oletko rahanvaihtajajuutalainen

    Äänestä

  • olet sinäkin ja hoidon tarpeessa.

    Äänestä

  • kipeä on varmaan jude juttujen asianajaja, ahne itsekin, juutalainen ahne.

    Äänestä

Eiköhän tämä ole uuden sodan valmistelua. Täytyyhän sotatoimille keksiä riittävän hyvä aihe.
Kanerva nyt antoi lausuntonsa ettei Suomi voi auttaa Ranskaa sotilaallisesti.
Kumma kyllä Suomesta lähettiin mm. Aladar Paasonen ostamaan aseita kun sotatoimet uhkasi Suomea. Paasosella oli hyvät suhteet Ranskaan koska oli ollut siellä sotataitoa oppimassa sotakorkeakoulussa.
Ranska siis sai auttaa Suomea 1930-40-luvulla, mutta Suomi ei voi auttaa Ranskaa millään vuosikymmenellä.

Mikähän logiikka näissä Euroopan Unionin "turvatakuissa" oikein on? Ehkä terrorismi ei ole riittävän suuri uhka? Tai olisiko takana se pelko, että Suomi voisi joutua sotatoimiin Venäjää vastaan Syyriassa? Venäjänhän tukee presidentti Assadia joka taas pitäisi syrjäyttää Ranskan mukaan. Jokin riski vastakkainasettelusta on siis olemassa.

Suomi ei siis ole kiinnostunut hankkimaan Hornetien seuraajaksi ranskalaisia koneita? Vai muuttuuko taas mieli? Euroopan ja maailmanjaon suuret kysymykset taitaa olla taas sekoittamssa päätöksien tekoa? Suomen on aina kuunneltava Moskovan mielipidettä.
MITÄ JOS Venäjä pyytää sotilaallista tukea Suomelta tukeakseen Assadia Syyriassa?
Onko silloin vastaus toisenlainen?

Äänestä
  • esittelee heikkoa ymmärrystään.

    Suomi selvittelee mahdollisuuksiaan tukea terrorismin vastaista taistelua.

    Äänestä

  • Suomen aseman. Olemme oikeutetut saamaan EU:lta apua, jos joudumme hyökkäyksen kohteeksi.
    Se on suuri pettymys Venäjän hyökkäyksestä haaveileville.

    Äänestä

  • Turvalauseke-varmistaa kirjoitti:

    Suomen aseman. Olemme oikeutetut saamaan EU:lta apua, jos joudumme hyökkäyksen kohteeksi.
    Se on suuri pettymys Venäjän hyökkäyksestä haaveileville.

    Eipä varmista, kun muut sanoo vuorostaan "ei pysty kun toki laki estää", kun Venäjän painostuksen alla murtuva takinkääntö-Suomi alkaa taas kerran huudella muita apuun.

    Äänestä

  • -----uomi ei siis ole kiinnostunut hankkimaan Hornetien seuraajaksi ranskalaisia koneita?----

    Oikein, fransamannin tekniikka on ihan syvältä. Armeijalle hankitut helikopterit täysiä susia eikä ydinvoimalakaan näytä valmistuvan koskaan. Ei mitään ranskalaista pidä ostaa, enintäin voi ostaa etanoita.

    Äänestä

  • auttamasta muita EU-maita. Sotatilanteessa rauhan ajan lait kumoutuvat.

    Äänestä

  • galliansutta kirjoitti:

    -----uomi ei siis ole kiinnostunut hankkimaan Hornetien seuraajaksi ranskalaisia koneita?----

    Oikein, fransamannin tekniikka on ihan syvältä. Armeijalle hankitut helikopterit täysiä susia eikä ydinvoimalakaan näytä valmistuvan koskaan. Ei mitään ranskalaista pidä ostaa, enintäin voi ostaa etanoita.

    Kerran maistelin etanoita eikä ne olleet pahoja. Sen ranskikset osaavat paremmin kuin ydinvoimalat.

    Äänestä

  • Turvalauseke-varmistaa kirjoitti:

    Suomen aseman. Olemme oikeutetut saamaan EU:lta apua, jos joudumme hyökkäyksen kohteeksi.
    Se on suuri pettymys Venäjän hyökkäyksestä haaveileville.

    ......Olemme oikeutetut saamaan EU:lta apua, jos joudumme hyökkäyksen kohteeksi.....

    Mutta ihan eri asia on saammeko. Mikä EU maa tänne lähettäisi joukkojaan, nimeä edes kolme sellaista.

    Äänestä

Koko aloitushan on silkkaa rasistipoikain ja mv-lehden per--stä revittyä valhetta :)
-Kannattaa pidättyä luotettavissa medioissa eikä luottaa haisevaan apuun. Da!

Äänestä

Tarkennus: viedään vain läntistä Eurooppaa mutta itäistä ei viedäkään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kenttäesimerkkejä kirjoitti:

Eurooppaa viedään kuin litran mittaa, mutta miten tähän on tultu. Pari esimerkkiä ettei kukaan pääse kiljumaan "valehtelet, valehtelet, valehtelet..."

1.) Moniko Euroopassa uskaltaa enää omalla naamallaan ja nimellään arvostella islamia pelätessään tappajia. Kun ei uskalleta arvostella niin on tosiasia, että islam on jo ottanut vallan.
2.) Kun kesällä päätettiin Kreikan mahdollisest euro-erosta niin lopulta USA esti sen kuten ulkoministerimmekin myönsi "taisi Atlantin takaa kuulua äänekäs kuiskaus, että Kreikkaa ei saa erottaa eurosta". Olisi ottanut Kreikan dollariin ja velat maksaakseen mutta pakottikin Euroopan siihen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu