Kaupoissa jo näkee jouluvalmistelujen aika ja lehtien mainoksissa. Eikä kauankaan kun kaupoissa soi jumputtava joulumusiikki. Sääliksi käy markettien henkilökuntaa, jotka joutuvat kuuntelemaan joulumusiikkia viitisenviikkoa, mon ta tuntia päivässä.
Jouluvalmistelut ehtii hyvin aloittamaan ensimmäisen adventtisunnuntain jälkeisenä arkipäivänä.
Jouluvalmistelut ehtii hyvin aloittamaan ensimmäisen adventtisunnuntain jälkeisenä arkipäivänä.
Vastaukset 17
Vanhimmat
No mutta sinähän se sälli oot!
jäi muuten sanomatta että olen homo.
Nyt pitää takoa kun ihmisillä on vielä rahaa,vuoden päästä tilanne on jo toinen.
Ei sitä rahaa taota joulumusiikilla, varsinkaan silloin kun kauppaan menee ja levysoittaa 20-kertaa "hei tonttu-ukot hyppikää, nyt on riemuraikkahin aika"
Ilmaisilla torttukahveilla ja joulupuurolla, sillä saadaan väkeä kauppoihin. Mulle ei ainakaan tuu joulutunnelmaa, jos pitää kuunnella "hei tonttu-ukot hyppikää..."
Niin ja tietysti hyvät tarjoukset kaupoissa joulun lähestyessä.
Trolli (Make..vaan)
Tämä artikkeli käsittelee internet-käsitettä. Sanan muita merkityksiä täsmennyssivulla.
Make..vaan on internet-slangisana, jolla tarkoitetaan viestiä tai henkilöä, jonka ensisijainen tarkoitus on ärsyttää Suomi 24:lla ihmisiä, aiheuttaa ristiriitoja, turhien viestien kirjoittamista ja saada vastaukseksi fleimejä tai ennalta-arvattavia viestejä taikka peittää kirjoittajan puutteet käsiteltävänä olevan asian tuntemuksessa.[1][2] Samaa tarkoittava suomenkielisillä palstoilla syntynyt sana on pökiö, sanasta provokaatio.
Sanan alkuperä ja käyttö[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Trollaus on Make..vaan kirjoittamista vedätyksistä uutisryhmiin, keskustelupalstoille, irkkiin tai wikeihin. Termin alkuperä ei kuitenkaan ole skandinaavisten, ja myöhemmin englannin, kielten peikkoa tarkoittava sana, vaan se juontuu vetouistelua merkitsevästä englannin sanasta trolling. Termiä trolling ei suomennosehdotuksesta huolimatta pidä sekoittaa englannin kielen sanaan trawling, joka tarkoittaa troolausta.
Trollaava Make..vaan kuvaannollisesti vetää viehettä saalisparven läpi ja toivoo, että joku tarttuu siihen.
Myös viestejä, jotka näyttävät kokemattoman tai lapsellisen kirjoittajan postaamilta, on syytä epäillä, sillä tyhmää esittäviä trolleja esiintyy keskustelupalstoilla ja irkissä jatkuvasti. Poikkeuksena Make..vaan joka on aidosti pönttö. Trollaukseen voi liittyä myös viestien massalähetystä, jolloin trolli lisää foorumeille tahallaan useita samoja puheenvuoroja toisten keskustelijoiden ärsyttämiseksi.[3]
Älä ruoki Make..vaan trollia!
Netiketti suosittelee olemaan ruokkimatta Make...vaan trollia. Tämä tarkoittaa käytännössä trollin jättämistä omaan arvoonsa ja suhtautumista trollaaviin viesteihin tai viestiketjuihin ikään kuin niitä ei olisi koskaan kirjoitettukaan. Tämä on usein vaikeaa, sillä muutaman ihmisen trollaantuminen saattaa aiheuttaa trollaustarkoituksessa aloitetun keskustelun laajenemisen tai olemassa olevan keskustelun väärille urille ajautumisen.
Tutkimusta aiheesta[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Tutkimusten mukaan pahimmillaan Make..vaan trollaus on järjestelmällistä kiusantekoa tai poliittista propagandaa. Trollaajan persoona on keskimäärin enemmän sadistinen luonne ja persoonallisuushäiriöinen.[4]
Stanfordin ja Cornellin yliopistojen tutkijoiden tutkimuksen perusteella luodulla algoritmilla voitiin tunnistaa trolli 80 varmuudella viiden ensimmäisen viestin perusteella.[5][6]
Katso myös
Töihin siitä juuttaan pökiö.
Vastine ja perustelut.
Trolli tai trollaaminen, olen perehtynyt asiaan käsitteenä. Trollaamista en harrasta. Lue avaukseni, joka liittyy joulunvalmisteluihin, tai lue aikaisemmat avaukseni keskusteluista. Väität, että kyse on trollaamisesta? Todellisuudessa trollamisenkäsite on sinulta hukassa. Puhut trollaamisesta, josta et mitään ymmärrä. Näkeehän sen lukijakin, että keskustelujenavaukseni ovat aiheellisia.
Tiedoksi vaan, olen suuremmissakin keskusteluissa mukana. Ihmetyttää vaan, että eräskin avaamani aihe ajankohtaisesta asiasta jatkuu, koskien maahanmuuttajia, pakolaisia, jatkuu kolmatta kuukautta ja satoja kommentteja.
Eikä kukaan ole todennut, että trollaaminen olisi kyseessä.
Aina voi yhdenoven sulkea keskusteluista pois, mutta vastaavasti avautuvat uudet ovet keskusteluille, kommenteille ja avauksille.
Älä puhu paskaa Haluan huomiota olen perehtynyt asiaan Paljon. näkee monenlaista paskanjauhamista, missä ei ole mitään asiaa; Aloitetaanko Jouluvalmistelut liian aikaisin eikö se ole trollaamista? Odotin asiallista kommenttia, enkä mitään juuttaan joulutunnelmaa. Onneton, surkimus on ihminen, joka ei voi asiallisesti vastata. On sulla hermot kireellä, kun et asiallista keskustelua kestä. Kannattais mennä hoitoon ja saada uusi lääkitys. Tohtori kirjoittaa sulle läkereseptin
Sanonpahan vaan, oikeana Makena, Trolli on trolli, minä "make"jolla on korkki jäänyt auki aikamoinen trolli, isolla T: eellä. trollaamiseen viittavia piirteitä Netissä istuen, Minä nautin netissä istumisesta, ei se mulle ongelma ole. Ei ole vaikeata arvata, mistäpäin trollaaminen tulee. Jokainen syyllistyy trollaamiseen, niin minäkin Aito ja alkuperäinen make siis kuningastrolli. Jos kirjoittaisin Suomi24:ään niin minut luokiteltaisiin trolliksi..Minäkin, "make vaan" Trollit ekoittavat keskustelua, ihan asiallista keskustelua omilla pökiö kommenteillaan. Miten sitten pitäisi suhtautua, kun itsekkin olen trollien hallinnassa? Huumorilla tietysti vitun vatipää. Hallitse hermosi, ettei verenpaine nouse hälyttävän korkealle.
Tiedoksi vaan,"hei tonttu-ukot hyppikää, nyt on trolli, minä "make" aika" trollinruokkimisesta torttukahveilla ja joulupuurolla kyse pitäisi mennä lukijan tajuntaan monet juntit eivät arvosta. Ei se nyt ketään haittaa jos vähän konjakkia otan. Mutta eipä teillä junteilla ole keskustelunaihetta. Pitääkö mun teitä juntteja opettaa, mistä juellaan.. .
No, joo uskotaan, kun asia ei sun kaaliin mene, vaikka rautalangasta vääntäisi mallin.
Olisiko parempi jos kaupasssa kaikuisi laulu esim: hei tenttu-ukot hyppikää?
Voishan tuo loppuunkulunut laulu soida alkossa "tenttu-ukot sanoituksella" Savel tietysti olisi se perinteinen.
Mitä varten siellä kaupassa pitää notkua päiväkaudet,käy asioilla ja lähtee hevon v..tuun sieltä,ei Joulumusiikki häiritse.
Voihan sitä tehdä itselleen kauppalistan, mitä kaupasta ostaa, niin ei tarvitse kaupassa miettiä, mitä ostaa. Aikaa siinä säästyy. Joutavaa kuluttaa liikaa aikaansa kaupoissa. Lista käteen, mitä ostaa ja kaupasta ulos, niin ei joulumusiikki häiritse.
Tavaraa ostamallako se joulu tulee? Toivottavasti ihmiset jo alkavat ymmärtämään ettei tavara ihmistä onnelliseksi ja rauhalliseksi saa,heikot ihmiset ovat jääneet tavarakoukkuun, ylivelkaantuvat ja ahdistuvat.Osta,osta,osta kuuluu ympäriltä mutta osaatko kieltäytyä ja voit kuitenkin hyvin. En ole vuosiin antanut lahjoja enkä avustuksia millekkään taholle,enkä anna eteenpäinkään,inhoan syvästi kaikkia keräyksiä kun suurin osa lahjoituksista menee toimintakuluihin. Jouluja ja juhannuksia tulee ja menee ilman hössötyksiäkin.
En tue sentilläkään paikallisia yrityksiä/kauppoja!! Parempi palvelu naapurissa! :)
Yksi kauppa jo lopettaa,miten lie käy postin kanssa?
Keskustelun avaus on liian pitkä, ei sitä jaksa lukea, tuskin kukaan. Kappalejakokin on unohdettu avauksessa. Yhteenpötköön kirjoitettu teksti on tylsää ja väsyttävää luettavaa. Kirjoituksessa pitäisi olla kappalejako ja kussakin päälause ja asioita selventäviä sivulauseita. Koskien keskustelunavausta. Ota opiksesi; minun neuvoni!