Mites adventtikirkossa toimitaan ?
omaapussiin
2458
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Sama meno adventtikirkossa, mutta vain sillä erolla, ettei ole kameroita, koska pastorit eivät niitä halua, jäisivät muuten kiinni.
Suurimmat varkaat istuvat luonnollisesti keskushallinnossa.
Valhees ei hetkauta.
ihan.sama.meininki: Sinulta unohtu tai jäi tahallaan mainitsematta, että tuo tapahtu Katolilais kirkossa, ja hänhin oli vapaaehtoinen kolehdin kerääjä, siksi he laittoivatkin kameran kun eivät olleet muuta kuin vapaaehtosia kerääjiä. Ja muutenkin jo vanha juttu tapahtunut 2008.
Varkaalla ei ole Jumalaa vaan Mammona sydämessä. Hän näyttelee uskovaa. Uskovia saattaa olla helppo pettää, koska uskova tahtoo uskoa parasta lähimmäisestään.
Adventtikirkon hallinto pastoria apuna käyttäen syyllistyy ainakin kahteen varkauteen. Ensin varastetaan adventtikirkkoon liittyneen jäsenen sielu ja myöhemmin koko hänen maallinen omaisuutensa.
Ainakin. kaksi: Kuulehan nyt sinulta pääsi iso vale, kukaan ei varasta kenenkään sielua, ainakaan, tosin minulta luterian kirkko varasti sielun kun pikku vauvana kastettiin, en minä sitä itse ollut halunnut.
Mitä maalliseen omaisuuteen tulee sekin on itsensä päätettävissä jos antaa rahansa taikka pitää tiukasti ne itsellään, ei kirkko tule niitä väkisin pois ottamaan kun ei ole mitään kirkollisveroakaan jossa otetaan kylläkin vaikka palkasta jos et muuten maksa. Joten asioista selvää ennenkuin alat syyttelemään.
Onneksi mitään varastettavissa olevaa sielua ei ole olemassakaan.
Sielun varastamista aika lähelle kuitenkin tulee se, kun lapsi syntyy sisäänpäinlämpiävään uskonnolliseen yhdyskuntaan eikä saa oppia siitä, miten tuon seurakunnan ulkopuolella sosiaalisesti toimitaan. Samalla vielä demonisoidaan "ei-meikäläiset". Siinä tekemällä tehdään kulttuurivammaisia ihmisiä. Kysymys ei ole mistään pikkujutusta, vaan ihan oikeasta vammasta.
Sen vuoksi on myös koko joukko adventisteja, jotka eivät ole kenties koskaan uskoneet Adventtikirkon opinkohtiin, mutta pysyvät mukana, koska uuden suhdeverkoston luominen ja uuden kulttuurin oppiminen tuntuu liian vaikealta.
Puhut täyttä paskaa.
Miksi pitäisi opettaa lapsille teidän jumalattomien tiet? POIS SE! Meidän pitää pysyä teistä erillään vaikka kuoleman edessä.
Muinaiset egyptiläiset erheellisesti uskoivat, että ihmisessä on sielu. Raamattuun on kopioitunut tämäkin väärä uskomus, kuten niin loputon määrä muitakin pakanallisia taikauskoisia asioita, joita Raamattu on pullollaan.
Puhut täyttä paskaa, koska Raamattu EI OPETA sielun kuolemattomuusoppia.
Adventtikirkon normaalikäytäntö on se, että kaksi henkeä laskee kolehtirahat, rahoista tehdää kuitti kirjanpitoon ja se osa, joka menee keskustoimistolle siirretään pankin kautta. Seurakunta on valinnut tehtävään luotettavat henkilöt, eikä pastorillä ole pääsyä rahojen lähelle, vaikka meillä ei mitään syytä ole pelätä, että hän niitä hamuaisi. (Sitäpaitsi meidän paikallisseurakunnassamme pastori on useammin pois kuin paikalla.)
Seurakunta on valinnut tehtävään rehellisinä pitämänsä ihmiset ja jos joku väärinkäytöstä epäilisi, valittaisiin uudet. Johtokunta saa joka kokouksessaan raportin kirkon rahastonhoitajalta ja koko seurakunta vuosikokouksessa. Kaikkien mielestä kolehtirahamme ovat hyvissä käsissä, kun maallikot valitset mielestään sopivimmat maallikot niistä kantamaan vastuuta.
Sama pätee kirkon keskustoimistoon. Kaikki sinne lähetettävä raha siirretään pankkitilien kautta ja näin ne varmasti tulevat mukaan kirjanpitoon. Keskustoimistolla on omat rahankäsittelijöistä riippumattomat tilintarkastajansa samoin kuin paikallisseurakunnassakin.
Kirkon johtajat eivät siis näitä rahoja näe kuin numeroina tiliraporteissa ja keskustoimistossakin pieninkin väärinkäytöksen epäilys johtaisi heti selvitykseen ja kengänkuvaan takalistossa, jos epäilys osoittautuisi aiheelliseksi. Kannattaa muistaa, että adventtikirkon hallitus on maallikkoenemmistöinen.
Adventisteilla on ihan hyvästä syystä kohtuullisen vahva luottamus siihen, että kirkon talous hoidetaan avoimesti ja asiallisesti. Tämä ei merkitse sitä, etteikö virheitä olisi joskus tapahtunut. Jouduin itse todistamaan yhtä, kun paikallisseurakunnan maallikko taloudenhoitaja oli lainannut rahaa paikallisseurakunnan kassasta, eikä pystynyt sitä maksamaan takaisin. Tilintarkastajat vetivät henkilön hirteen (=järjestivät hänelle eron tehtävästä ja rahojen takaisnmaksulasku seurasi perässä). Mutta siitäkin on jo vuosikymmeniä. Annan vieläkin oman kolehtini ihan hyvällä ja turvallisin mielin ja uskon rahan menevän juuri, mihin sen on sanottu menevän.
"Ohivalinta" on jo tapahtunut ennen kuin rahoja on ruvettu laskemaan. Rahathan lasketaan vasta koko kirkonmenon jälkeen, joten kolehtien ja tilaisuuden loppumisen välinen aika on yli tunti.
Älä viitsi valehdella.
Sulle siis: ÄLÄ VIITSI VALEHDELLA.
Kaikki on mahdollista sille joka uskoo. Rahan anastaminen ja ihmisten kusetus. Kysy vaikka pastoriltasi. Hän kyllä tietää, kun on itse kokenut, kuinka homma toimii.
Todella hauskoja veikkoja olette. Meidän kolehtimme kerätään kirkossa täydessä päivänvalossa. Asetetaan kolehtipussissa salin eteen telineeseen siunaamisen jälkeen. Telineestä kolehdinlaskijamaallikot käyvät kolehtipussit hakemassa laskuun. Pastori on naapurikaupungissa - mutta rahat mielestänne levitoivat jotenkin sinne... tai kun hän on paikalla, eikä edes kolehtitelineellä käy, niin jollakin rahamagneetilla hän mielestänne haavin tyhjentää.
Ehkä elätte eri ulottuvuudessa. Meillä kirkossa on, yllättävää kyllä, useampia ihan tavallisia normaalijärkisiä työtätekeviä ammatti-ihmisiä, joilla silmät päässä. Pystymme havaitsemaan, mitä kolehtipussille tapahtuu. Ei, eikä vieläkään ole syytä ajatella, että sieltä äyriäkään menisi tarkoituksen ohi.
Sorry vaan, tulkoon sekin sanotuksi, että olemme nähneet pastorin paikalla ollessaan ihan hyvällä mielin laittavan itse kolehtiin kympin tai pari, eikä hänen sorminäppäryydellään (tai pikemminkin sen puutteella) siihenkään liity mitään magiaa.
Sama käytäntö meilläkin...
Ei ole mahdollista koko seurakunnan silmien edessä. Lisäksi laskijoita on aina kaksi tai jopa kolme. Kuka nyt muutaman kympin takia viitsii taivasosuuttaan menettää? Tiedätkö, että Jumala näkee, sinutkin?
"MahtaakoOnnistua" kysyy, kuka viitsii muutaman kympin takia menettää taivasosuuttaan.
Vastaus on ilmeinen: Se, joka ei ollenkaan usko koko viimeiseen tuomioon, taivaaseen tai helvettiin.
Tällä en ota kantaa siihen, tapahtuuko Adventtikirkossa väärinkäytöksiä kolehtirahojen suhteen.
Tilaisuus tekee varkaan, olkoon sitten vaikka kuinka pyhä ja nuhteeton uskovainen muiden ja omissa silmissä.
Niin, ehkä sinusta tekee varkaan, ja siksi et ole missään kirkossa.
Itse, kun olen "kolehtienkin" suhteen nähnyt erinimisten kirkkojen "takahuoneisiin", niin teitin juttunne on kuin ateistien yleensä jutut eri kirkkokunnista ja niitten toiminnoista vuosikymmenten varrella.
Eritoten ateistiveljeni on vuosikymmenten äärellä kertonut aivan naurettavia juttuja uskoen ja luullen niitten olevan tosia ja siksi ne ovat hänelle tosia.
Mutta, hieman miettisi, kuinka ne ovat mahdollisia, niin alkaisi sitten itsekin ajattelemaan. Mutta, kun ei mene perille, ei mene.
Henkilökohtaisesti luotan eri kirkkokuntiin jossa kolehti kerätään, lasketaan ja merkitään kirjoihin.
Itsekin olen ollut "kirjaamassa" nimeni ei adventtikirkossa tähän kerätyn uhrien listaan. Pistetään jopa kappalemäärät eri seteleistä mitä on koppaan pantu ja kolikoista.
Ne summataan ja ne viedään pankki nimiseen kauppaan, josta jopa kolme pastoriamme saa tilinsä, sekä kirkkokiinteitöjen kulut maksetaan, josta remonttirahakin on kk. yli 10000 euroa.
Siis, hölypölyä on tällaiset aloituskirjoitukset näin lukijalle, joka on monen matkan nähnyt ja tehnyt. Mutta, kun kirjoittajat kovasti uskovat, ja levittävät soopaansa, niin onhan siellä joku "velipoika" jollain joka ottaa jutut tosissaan ja alkaa kuoropojaksi laulamaan mukaan soopalaulua. --- niin autuaana---
Taas tämä mammonan perässä juokseva, nyyhkyttelee rahankiilto silmissään.
Ne, jotka puolustelevat väärinkäytöksiä ovat pahimpia roistoja. Ei tarvinne ihmetellä, miksi jotkut nousevat takajaloilleen, kun hieman valotetaan sitä, mitä lahkoissa on totuttu tekemään, kun on kyse toisten rahoista ja omaisuudesta. Ahneet lahkot eivät osaa pitää näppejään erossa toisten omaisuudesta, kun se on niin helposti tyrkyllä. Lahkojen ahneus ja kaksinaamainen epärehellisyys kun on nähty ja koettu niin monta kertaa, että se ei ole enää sattumaa tai vain jokin yksittäinen tapaus.