-Porot syövät vain saastaa napapiirin eteläpuolella....liha varmaan on luomua ?
-Kesän liikennesaasteet maistuu tiesuolan mukana syysliukkailla.
-Kaikki talven liikennesaasteet keväällä syödään teidenlaidoilta, kun tienpientareet sulavat lumesta ensimmäisinä.
-Pelloilta popsitaan kaikki kasvimyrkyt ja karjanpaskat, porot kuin poromiehetkään eivät tunne varoaikoja.
-Metsistä radioaktiivisen jäkälän mukana radioaktiivisuus, voisivat käydä jo ydinpolttoaineeksi
-Kun porot elää teillä. Tie liikenne vammauttaa ? ,,,eli suuriosa poron kehosta ruhjeilla elinkaarenaikana mikä ei voi olla näkymättä lihanlaadussa.
Mieti??
Syötkö itse sontaa ?
Onko tehty yhtään tutkimusta, kelpaako nykyaikana vapaana napapiirin eteläpuolella laidunnettujen porojenliha enää ihmisravinnoksi ? .
-------Vaikka hallitus leikkaa, porotalouden tuki taitaa vain nousta.
---Poromiehet kuulemma elää porotilallaan valtion avustuksilla kyseisellä alueella ja loisivat samanaikaisesti työttömyyspäivärahalla.
-- Ampuvat karhut ja kaikki muut luonnonvaraiset eläimet armotta, vain harva jää kiinni teoistaan ja terrorisoivat yksityisilläkin mailla maastoajoneuvoilla.
---------Pitääkö ihmisten asua kyseisellä alueella aitausten sisällä ja porot vapaana ?
?????????????? Onko tämä vielä nykypäivää, mietin vaan.
TV,mot ohjelmaan porohoito, onko lihaa tutkittu
asiallepitäisitehdäjotak
7
328
Vastaukset
- Yuuik
Onko pönttö vieläkin sekaisin? Joku on sekaisin mamuista, toinen lestadiolaisista, kolmas poroista. Syö vaan niitä omassa paskassasi kasvatettuja nauriita ja perunoita, ne ovat puhtaita.
- varmaanvituttaa
vituttaako, vituttaako kuuntelen ?
- Anonyymi
gggtty
- Anonyymi
joo
- Anonyymi
jaa
- Anonyymi
5555555555555555
- Anonyymi
eeeeeeeeeeeeeee
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492318- 262173
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271535Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161484- 1241417
- 191083
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71974Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut117944Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad89944Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333883