Ministeri Räty Kokoomuksesta vastasi, että terroristijärjestöön kuuluminen Syyriassa tai muualla ei ole peruste lakkauttaa Kelan myöntämien sosiaalietuuksien maksamista tällaiseen toimintaan osallistuvalta, tai hänen mukanaan ulkomailla oleskelevilta perheenjäseniltä. Suomeksi sama: Kela rahoittaa terrorismia.
Toinen kysymys teille Ministeri Räty: Tehän sanoitte aikoinaan, että eihän nyt saa niin peintä palkkaa kuin 2600e, minun vaimoni palkka on 1700e (hlö avustaja). Minä nyt hankin tuon 2600e rajan yli.
Nyt kun olen ilokseni saanut kuulla:Hallitus aikoo kiristää tuntuvasti turvapaikan saaneiden mahdollisuutta saada perhe Suomeen. (Helsingin Sanomat).
Virkamiesvalmistelussa on kaavailtu muun muassa vähimmäistoimeentulon vaatimista. Kaksilapsiselle perheelle nettotulovaatimus olisi 2 600 euroa kuukaudessa.
Miksi se raja on nyt se 2600e, jota teidän mukaan Ministeri Räty (Kokoomus), vain pieni vähemmistö hankkii niin vähän palkkaa? Jos tällaisia palkkoja ei kerta ole, olisiko perheenyhdistämiseen vaadittua tulorajaa nostaa, esim. 3500 euroon joka insinöörien mediaanitulo (keskiarvo).
Teitä kunnioittaen: Seatmies
Miksi Kela rahoittaa terrorismia? Kokoomus vastaa
10
181
Vastaukset
- ihannormii
Se että kela rahoittaa terrorismia ja kok kannattaa on aivan luonnollista. Stubb ja Orpo on ilmoittaneet Somalian ihannevaltiokseen. Terrorismin avulla suomi voidaan muuttaa somalian kaltaiseksi ja näin ministeritkin ovat tyytyväisiä.
- backtomedieval
Hampaattomuudella ei ole mitään määrää, kun pitäisi purra maahantunkeutujien ja muslimisotureiden etuja. Suomen demokratia tulee tuhoamaan Suomen demokratian.
- muualla
Eikös vietnamilaisperheelle jossain närpiössä säädetty jo vuosia sitten tuloraja. Joutuivat poistumaan maasta. Se siitä suomen tasa-arvosta.
- eihjuva
Johtuu heikosta hyysäysarvosta. Vietnamilaisilla on ikävä tapa tulla omillaan toimeen eivätkä suostu A-studioon nyrkki pystyssä huutamaan rasismia.
Poliittisen eliitin kannalta erittäin ikäviä ominaisuukisa.
- kauhunhetkiä
Ilmeisesti tässä maassa ei ole rikos olla terroristijärjestön jäsen. Tämän terroristin pitää siis vissiin tehdä se terroristi-isku ensin tänne Suomeen ja tietysti tapattaa satoja ihmisiä, ennenkuin voidaan puhua terroristi-iskusta, eikä yksittäistapauksesta....Kyllä on pähkähullua touhua...Suomessa on 300 terroristijärjestöön tavalla tai toisella kuuluvaa jäsentä, joita seurataan...haluaisinkin tietää, kuinka heitä seurataan...ei ole mitenkään mahdollista, että vuorot vaihtuvat ja poliisi, supo mikä lie varjostaa kaiken aikaa näitä kolmeasataa terroristia päivät ja yöt...kyllä meillä on syytäkin pelätä, koska meidän turvaamiseksi ei tehdä mitään.
- SSS-hallitus-Timppa
Ei hätiä mitä ...Minäkin olen menossa raveihin ...Juhalla on seurat ja Alexi harjoittelee trialtonkisaan...Suomessa kaikki hyvin.....
Nyt supo kirjoittaa http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015111720681924_uu.shtml
että vähintään 35 jihad taistelijaa on sotimassa ulkomailla Suomesta. esim. Somaliassa toimivan terroristijärjestö al-Shabaabin riveissä. Onko tosiaan niin että minun pitää verorahoistani maksaa Somaleiden turvapaikat, sosiaalituet ja työttömyystuet (koko heidän elämänsä ajan) silloinkin kun hän sotii ulkomailla?
Eikös se tarkoita että Suomi kuulu maihin jotka tukevat terrorismia, kuten esim. Iran. Ei luulisi olevan Ministeri Rädyn olevan vaikeaa saada noiden jo Supon tietämien henkilöiden nimet ja laittaa heille maksettavat tuet jäihin? Miten joku laki muka estää sen? Eikä terrorismin tukemista ole laitonta? Ministeri Räty olen todella pettynyt toimintaanne.- tekis.mieli.jättää.ne
Jumalauta näitä paapojia!!! Vielä rukoilevat meitä pelastamaan nahkansa, kun ovat kivitettävinä islam-apinoiden edessä!
- ViidesKolonna
Mamuttaja-Stubbin Kokoomus on RKP:n bulvaani hallituksessa ja se todella näkyy!
Hallituksen kyvyttömyys estää mamutulvaa johtuu juuri kokoomuksen muodostamasta Viidennestä Kolonnasta.
Todella surkea tilanne Suomessa! Koska Kokoomuksen voisi hallituksessa korvata vain SDP, joka on aivan yhtä pahaa mamuttajapuolue. - nääs
Eihän ne käy muuta kuin kirjautumassa täällä ja kela maksaa matkat kotimaahansa ja ruhtinaalliset kk korvaukset, elävät kuin kuninkaalliset kotimaassaan suomalaisten varoilla.
Parhaat taitavat saada korvauksia useammasta maasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1273769Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso72965Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai312819Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani82424Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322383- 401786
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611165"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For821089Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361060Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 761040