Perheen miespuoliset jäsenet eivät osallistu kotitöihin?

Pitääkö otsikko paikkansa?

Kysymys heräsi päässäni kun eräs tuttuni (vl) mainitsi, ettei hänen isänsä osallistu siivoamiseen. Isä kuulemma käy jo töissä, joten on muun perheen mielestä kohtuullista, ettei hänen tarvitse tehdä kotitöitä. Toisaalta myös perheen äiti käy töissä, mutta hänen kyllä pitää osallistua kotitöihin. Myöskään perheen pojat eivät tee kotitöitä: se kuuluu tytöille.

Onko tämä siis yleistä lestadiolaisperheissä vai onko perhe vain poikkeus?
71211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

olipas hyvä provo.

:D:D

Ja pyykkikone tietenkin "umpimalli"

:D:D

Äänestä
  • kyllä sopii tuomonen kuvaus lestamaakareihin itse kasvanu lestaperheessä ja tunnen aika monta tapausta

    Äänestä

Ja etteikö vl miehet siivoais. No totta tosiaa, Itellä semmonen miehenä ja hvyin tekee kotitöitä samoin oma isäni ja appiukko.

Onhan niitä miehiä joka uskonnossa ja kulttuurissa jotka on vaan niin kieroon kasvaneita etteivät när nokkaansa pitemmälle. Mutta ei niiden perusteella voi yleistää...

Äänestä

no tuota noin...meillä ei kyllä kukaan tykkää kotitöistä mutta pakkohan ne on aina jonkun tehdä. meillä akat tekee enempi sisähommia (pyykinpesuun emme edes päästä ukkoja!!) ja ukot tekee ulkohommia, siis lumityöt ja puiden pilkkomiset. tähän olemme kaikki tyytyväisiä.
luulisin, että tässä asiassa ei ole merkitystä sillä, onko perhe vl vai ei.

Äänestä

No johan meni metsään. En tiedä missä olisin ilman miehiä, nimittäin siivoni suhteen. Pystyn olemaan siivoamatta ja melkeinpä pölyn peitossa viikkoja. Aikaisemmin poikaystäväni, nykyisin mieheni onneksi pelastaa minut tähän entropiaan tukehtumiselta. ;) Vai ei tee vl-miehet kotitöitä.

Minua hävettää vl-naisena kyllä vähän lukea tuo avaus. Argh! Yritän parantaa tapani ennen kuin mieheni kaltainen päätyy tekemään oman avauksensa palstalle!;);) Teen minäkin hommia, mutta inhoan vilpittömästi siivoamista.

Äänestä

...

Äänestä
  • ...:))

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


tahtoo tietää kirjoitti:

Pitääkö otsikko paikkansa?

Kysymys heräsi päässäni kun eräs tuttuni (vl) mainitsi, ettei hänen isänsä osallistu siivoamiseen. Isä kuulemma käy jo töissä, joten on muun perheen mielestä kohtuullista, ettei hänen tarvitse tehdä kotitöitä. Toisaalta myös perheen äiti käy töissä, mutta hänen kyllä pitää osallistua kotitöihin. Myöskään perheen pojat eivät tee kotitöitä: se kuuluu tytöille.

Onko tämä siis yleistä lestadiolaisperheissä vai onko perhe vain poikkeus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu