Postin työmarkkinaneuvottelut ovat aivan väärä syy syöstä Suomi rotkoon. Uhkaus tukilakkoaseen käyttämisestä Postin työriidan tukemiseksi osoittaa täydellistä suhteellisuuden tajun puutetta.
SAK nokkii suolia esiin !
9
52
Vastaukset
- Lakotkin
ymmärtää aikoin kun on jotain jaettavaa..
- SekundallaOnTekijänsä
Kaikkea sitä kepuhallituksen, vai pitäisikö sanoa kepuhallitusten aikana tapahtuu. 2000-luvun puolivälistä lähtien Suomi on mennyt vain huonompaan kuntoon.
- Punikkien.hätähuuto
Punikit lakkoilee ja keskustan vika. On siinä meillä oikea mies sanomaan.
Varmaan punikkien 1918 aseellinen kapinakin kepun vika. - Mukana.hallitus
Punikkien.hätähuuto kirjoitti:
Punikit lakkoilee ja keskustan vika. On siinä meillä oikea mies sanomaan.
Varmaan punikkien 1918 aseellinen kapinakin kepun vika.Kesän aikana ja sen jälkeen olleet mielenilmaukset ja lakot ovat kytköksissä hallituksen toimiin.
Porvarit Suomen pysäyttävät. Kohta eivät kulje junat, ei posti. Kapitalistinen tuotanto seisoo jo valmiiksi.
- Kysynpävaan
Mitäs aloittaja tuumais, jos itse saisi potkut ja tilalle tulisi työvoiman vuokrausfirman välittämä tekijä?
Entä jos näin kävisi aloittajan lähiomaiselle? - itellaposti
Postissa kuten muussakin julkisella sektorilla on 25-30%:tia liikaa väkeä töissä, varsinkin kaikenmaailman johtajia ja pikkupomoja,yksityinen firma kuolisi viikossa tuolla systeemillä missä julkisella on kolme ihmistä on yksityisellä yksi ihminen töissä,ja sitten lomat ei mikään yritys voi kannattaa jos kokoajan lomaillaan.jos postin töitä hoitaa joku muu taho 20%:tia on vähennystarve 20%:tia,yhtä helppo laskutoimitus kuin 1 1=2.
- nonniinnniiinnnn
Mitenkähän se viikossa kuolisi jos tuottaa about 50 miljoonaa voittoa vuodessa? Ei nykyään suorittavassa portaassa liikaa väkeä ole, vaan siellä missä sanoitkin, johtajistossa, sama koskee valtion hallintoa.
Postin ongelma lienee se että on liian pienet peruspalkat, jolloin palkanlisistä tapellaan ja ulkopuolisia ei päästetä sisään tämän takia. posti haluaisi säästää ruuhkahuipuissa ylityökorvauksissa käyttämällä ulkopuolisia.
- SAKssa
ähky kova..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23558Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a1033455"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin983045Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭782999IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-612723Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.962531Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.172222Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa452016Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma191939Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!
Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä261544