Valot väpättää

onkomuillasama

Etelä-Helsingissä koko illan sähköt väpättäneet.

Mikä lie?

Onko muilla?

10

61

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomisäästi

      Somali vaan oli mennyt muuntajaan ei sen kummempaa

      • jahasjahasniintietty

        Joku älykäs maalainen vastasi...


      • Tapaittes
        jahasjahasniintietty kirjoitti:

        Joku älykäs maalainen vastasi...

        Oletko itse mogadisusta...


    • AlahuuliVäpättää

      Pitkänsillan pohjoispuolella toimii normaalisti. Oletko kysynyt sähkölaitoksen päivystyksestä? Voi olla etteivät tiedä viasta mitään.

      Jokin naapurivaltio haluaa osoittaa, että tämänpäiväisen valtion palvelimien palvelunestohyökkäyksen lisäksi pystyvät sammuttelemaan mm. sähkönjakelun Hki halutessaan

    • Tuikkuja.iltaan

      Mamma on ostanut paristokäyttöisiä pöytäkynttilöitä? Ne väpättävät..

    • Sähköpula

      Suomi elää nyt pitkälti ulkomailta ostetun sähkön varassa, eikä siirtokapasiteettia ole tarpeeksi.

      Toivottavasti alkavasta talvesta tulee lauha. Muuten tulee lunta tupaan ja jäitä porstuaan.

      Suomi elää nyt pitkälti ulkomailta ostetun sähkön varassa, eikä siirtokapasiteettia ole tarpeeksi. Tästä syystä sähkö on Suomessa selvästi kalliimpaa kuin muissa Pohjoismaissa.

      Täällä kärsitäänkin sähköpulasta aina siihen asti kunnes Olkiluodon kolmas reaktori pääsee tuotantoon loppuvuodesta 2018.

      Perusvoimaa joudutaan nyt ostamaan ulkomailta, koska oma tuotanto ei riitä, eikä uusia investointeja tehdä.

      Itse asiassa markkinoilta poistuu hurjaa tahtia kannattamatonta lauhdevoimaa.

      Vaikka sähkö onkin Suomessa kalliimpaa kuin muissa Pohjoismaissa, on se edelleen halpaa. Niin halpaa, että vanhat voimalat on pakko sulkea, eikä uutta kannata rakentaa.

      Eilen megawattitunnin hinta oli Suomessa reilut 32 euroa ja Ruotsissa 13 euroa. Päivän sisällä Suomen hinta voi heilua yhden ja sadan euron välillä.

      Halpa sähkö ja hintaheilahtelut eivät ole otollinen maaperä uusinvestoinneille.

      Syntipukki tukkuhinnan romahdukseen on valtion tukeman ja hintaan reagoimattoman tuulituotannon lisääntyminen. Tuulivoimaa rakennetaan kiivaasti lisää, kun valtio tukee hankkeita avokätisesti takuuhinnalla.

      Vain ydinvoima on enää mukana kilpajuoksussa, ja näillä sähkönhinnoilla senkin rakentamisen järkevyys alkaa olla kyseenalaista.

      Jos talvella halutaan pysyä sulana, olisi siirtokapasiteettia Suomen ja Ruotsin välille saatava nopeasti lisää. Uusia siirtoyhteyksiä on kyllä suunnitteilla, mutta ne saadaan valmiiksi parhaimmillaankin vasta vuonna 2025.

      Lasti on siis jo housussa. Sähköteho ei riitä kovalla pakkasella jokaisen mökin lämmittämiseen. Tämä tarkoittaa sähkön käytön rajoittamista.

      Energiapolitiikka on pahasti tuuliajolla. On laskettu sen varaan, että sähkön kysyntä kasvaa ja hinnat nousevat maailman tappiin saakka, ja kaikki tuotanto pysyy kannattavana. Nyt laskeva markkina ja vahvasti tuettu tuulivoima on sorruttamassa tämän korttitalon.

      Syypää tähän ei ole tuulivoima, vaan surkea politiikka. Onko täällä oikeasti tehty jotain älyverkkojen, energiatehokkuuden ja omakotitalojen sähköomavaraisuuden eteen?

      http://m.kauppalehti.fi/uutiset/sahkopula-voi-iskea-tana-talvena/fzBhc9LC

      • EmmaVihreät

        Miksi lisätä sähkön tuotantoa. Jokaisessa kodissa on pistorasia, sieltä sitä sähköä saa riittävästi.


      • Päivän myrskyinen sade katkoi ilmakaapeleita ja aiheutti häiriöitä. Sähkön julmettu verotus taas nostaa muuten kohtuullista sähkön hintaa.


    • minaraiska

      mina somali missa paista kameli liha jos sahko loppu vtu saatana rasisti suoami

    • FrankSr

      Valot väpättää, patterit ruplattaa ja eukko marmattaa. Sellaista se on asua vanhassa ja kalliissa jugend-luukussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      166
      3034
    2. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      39
      1856
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      28
      1839
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      191
      1764
    5. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      21
      1343
    6. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      74
      1246
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      78
      1170
    8. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      1026
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      168
      991
    10. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      20
      982
    Aihe