Ranska pyysi apua, vastaus viipyi.

Tosi tilanteessa avun nopean saanti on valtias. Nykyään Suomi Venäjän hyökkäämä odottaa apua siihen asti kunnes Helsinki on tyssätty maan tasalle. Ei se auta EU talouspakotteet Venäjälle kuin tunnusteettomat miehet riehuvat suomen kaupunkiin kaduilla.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Nato-Ranska pyysi apua Natolta eikä saanut niin sitten se vetosi EUn puolustukseen sen turvatakuisiin.

Äänestä
  • Ranska ei pyytänyt apua Natolta, koska se tiesi seuraavan:

    Nato-järjestön tavoite on auttaa jäseniään SOTILAALLISEN HYÖKKÄYKSEN SATTUESSA!

    Mistään terrorismin vastaisesta taistelusta maiden sisällä ei Nato vastaa vaikka Valkeakosken Tiltu yrittää näin itsepintaisesti väittää! Sitä varten on kullakin maalla oma poliisi ja turvallisuuselimet!

    Äänestä

yksimielisen vastauksen ennätysajassa.

Natolta ei pyydetty apua, koska Ranska on jäsen. Nato tarvitsee apunsa syyksi ulkopuolisen hyökkäyksen.

Toisaalta Naton apu sisältyy automattisesti Lissabonin turvalausekkeeseen.

Äänestä

aiheuta minkäänlaista uhkaa Suomelle ellei Nato-kiimaiset yritä väkisin runnoa Suomea Natoon. Muuten ei ole minkäänlaista vaaraa. Venäjä keskittyy tällä hetkellä Kiinan kanssa kaatamaan petrodollarin.

Äänestä

Taas joku virolainen trollaa aloituksia, yrittäen saada Suomalaisia NATOon jotta Vironkin ilmapuolustus hoidettaisiin jotenkin.
Mutta asiaan. Ranska pyysi turvatakuiden aktivoimista, ja sai ennätysajassa yksimielisen puoltavan kannanoton kaikilta Unionin mailta. Vastaavaa ei ole ikinä nähty esim. NATOssa, joten tällä kertaa EUta on typerää kritisoida. Aivan kuten NATOn 5 artikla, Euroopan Unionin turvatakuut eivät aiheuta välitöntä repun pakkausta, vaan Ranskan tulee nyt spesifioida mitä se kultakin maalta odottaa.

Äänestä

Niin? Sai puoltavan lausunnon, MUTTA MITÄÄN MUUTA SE EI SAANUTKAAN! Suomikin muuttaa lakia VASTA 1,5 vuoden perästä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


terkujaVenäjältä kirjoitti:

Tosi tilanteessa avun nopean saanti on valtias. Nykyään Suomi Venäjän hyökkäämä odottaa apua siihen asti kunnes Helsinki on tyssätty maan tasalle. Ei se auta EU talouspakotteet Venäjälle kuin tunnusteettomat miehet riehuvat suomen kaupunkiin kaduilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu