Mikä olut on hyvä?

Alkon-kautta-koululle

Mulla on tulossa muutaman viikon päästä synttärit ja ajattelin hankkia vähän juomista. "Juhlijoita" on varmaan 5 - 10 hlö joten meinasin ostaa pari 24x0.33l olut pakkausta ja muutamia väkeviä. Ongelma on kun itse en oikeastaan juo, niin en tiedä mitä olut-merkkiä pitäisi tarjota. Koff on kuulemma halpaa paskaa, mutta onko Lapinkulta A hyvä? Tai Karhu III? Budjettina olisi n. 100 - 150€. Puolet menee väkeviin kun maksavat enempi. Mitkä ovat ihmisten mieltymykset? En ole mainostanut synttäreitä, joten ajattelin tarjota ilta-juomat pienessä opiskelija porukassa opiskelijakämpillä. Jos jonkun mielestä kuulostaa pieneltä määrältä.

2

187

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • halvatonpahoja

      Tuohon hintaan ei vielä "hyvää" olutta voi saada mutta harmitonta, mautonta ja helposti juotavaa tusinakaljaa löytyy. Onhan nuo mainitsemasi aika paskoja merkkejä mutta budjetti ei hirveästi anna mahdollisuuksia. Sandels A joka on jollain tapaa juotavissa maksaa noin 46 e laatikolta. Keppanaa taitaa saada tuosta puoleen hintaan. Litra Suomi-viinaa maksaa 22,40 e joita ostetaan 2 pulloa. Eli kaksi laatikkoa Sandels A:ta ja viinat maksaa 136 e.

      olutopas.info sieltä voit katsella arvioita oluista.

    • parim-

      Jos olet Etelä-Suomesta niin käväise Tallinnassa ja tuo riittävästi. Saku tume on mielestäni toista kuin nämä Suomen rapakaljat. Tosin tumma olut on joillekin outoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      134
      732
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      197
      690
    3. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      23
      627
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      627
    5. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      98
      613
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      57
      596
    7. 41
      539
    8. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      521
    9. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      520
    10. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      515
    Aihe