Todellisuus ja valtamedian uutisointi eivät kohtaa

valtamediavalhe

Jännää seurata, kun jatkuvasti avataan uusia vastaanottokeskuksia, miten valtamediassa, varsinkin TV:n uutisissa paikalliset asukkaat hehkuttavat avattavan keskuksen tuovan paikkakunnan elinkeinoelämälle piristystä ja monikulttuurillisuuden tuovan siunausta Suomen vanhaan kulttuuriin.

Kun sitten keskustelee itse ko. paikkakunnan asukkaiden kanssa, ovat mielipiteet aivan päinvastaisia. Ihmiset ovat lähinnä järkyttyneitä ja shokissa. Useat alkavat välittömästi suunnitella muuttamista muualle.

11

125

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ArtistiMaksaa

      Uusi Nokia on syntynyt, Vokit ovat omistajilleen todellinen huippubisnes. Näillä suomi nousee taas huipulle.

      • 11-3

      • kankkulankaivo

        Voiko tuon henkilökohtaisen osuuden maksaa pois, jos se jollekin on vielä mahdollista?


      • Miljardijuhlat
        kankkulankaivo kirjoitti:

        Voiko tuon henkilökohtaisen osuuden maksaa pois, jos se jollekin on vielä mahdollista?

        Kohta Suomessa voidaan näköjään juhlia valtionvelan 100Mrd merkkipaalua. Onko ehdotuksia, miten juhlistamme näin merkittävää tapahtumaa?


    • väärätodellisuus

      Suomen medioissa on annettu ymmärtää, että kansalaiset koko maassa ovat maahanmuuttomyönteisiä ja niin halukkaita auttamaan. Totuus on kyllä ihan toisenlainen, mutta siitäpä ei saakaan uutisoida. Ei myöskään maahantunkeutujien aiheuttamista järjestyshäiriöistä ym. ongelmista, ainoastaan siitä jos joku suomalainen tekee ilkivaltaa vastaanottokeskuksiin. Se onkin jo kova uutinen, ihan ykkösluokkaa!!

    • Kyllä valtamedian sensuuri on lähes kokonaan poistanut kaikki uutiset, jotka koskisivat maahanmuuttajien aiheuttaa ongelmia. Minusta on lähes rikos ettei edes niitä voida suoraa sanoa, esim. se Irak mies joka otettiin kiinni sotarikoksesta, eikö sitä voi uutisoida että hänestä on kuva jossa hän pitelee ihmisenpäätä? Se on fakta, mutta ei sitä voidaan kertoa edes iltauutisissa, miksi ei? Pelätäänkö jotain? Minusta tuollainen sensuuri aiheuttaa huhu myllyn. Se tiedetään että terrorismiin ja sotarikoksiin syyllistyneitä ISIS ja al-Shabaabin taistelijoita on tullut maahanmuuttaja tulvan mukana Suomeen. On käynyt ilmi että esim. Pariisin iskuun syyllistyneen henkilön passeja on ainakin 8 eri ihmisellä. On siis selvää että suomeenkin on tullut paljon maahanmuuttajia tekaistuilla henkilöllisyyksillä.
      Tämän mamutulvan johdosta olen lähde täysin menettänyt luottoni mtv ja ylen uutisoitiin (nelosellahan ei ole kuin 5m hs uutiset ja sen nyt on ihan pas...). ja myöskin kaikkiin poliittiisiin päätöksentekijöihin ja virkamiehiin. Minä suorastaan ihmettelen että Suomeen ei voida perustaa sellaista poliittistajärjestöä joka ei kuulu oikeistoon ja joka olisi maahanmuuttokriittinen. Ei ole duunarin etu että verot vaan kasvaa....

      • totuutta

        Olin juuri Kanarialla tuon Pariisin iskun aikaan. Espanjan TV:ssä käsiteltiin tapahtunutta vuorokauden ympäri. Sääli, että en ymmärtänyt kieltä, mutta ei ainakaan vaikuttanut siltä, että terroristeja hyssytellään. Mietin itsekseni, että mitenkähän tämäkin Suomessa uutisoidaan. Ilmeisesti jotenkin näin: "Tämä veriteko on aivan hirvittävä, mutta tällä ei ole mitään tekemistä islamilaisuuden kanssa, eikä missään nimessä Suomeen tulleiden turvapaikan hakijoiden joukossa ole ketään, joka voisi tehdä mitään tällaista, sitäpaitsi Supohan tarkkailee tilannetta koko ajan, Suomessa ei ole mitään hätää."

        Eikö suomalaisilla ole oikeutta saada totuudenmukaista tietoa veroeuroillamme ylläpidettävän median uutisten kautta?


    • SuomiSompansseille

      Matut ovat kulttuurillinen rikkaus suomelle, kuka muka ei halua harrasta kehitysmaamuslimia kaapuakkoineen naapurikseen. Kyllä olisi hienoa seurata sitä ikuistaelatusta oikein aitiopaikalta, ymmärtäisi varmasti paremmin miksi pitää lähteä joka päivä töihin. Onneksi ei tarvitse vielä kun asuu omakotitalossa, mutta eihän sitä tiedä millon helsingin kaupunki alkaa ostamaan omkotitaloja näille kymmenlapsisille kehitysmaa muslimiperheille.

    • lipovat

      Kyllä Suomessa jos jotain tapahtuisi, herra varjekoon että ei, niin siinä syylliset löytyisi meistä suomalaisista. Ei annettu tarpeeksi rahaa, väärä asenne, sossun tädit epäkohteliaita jne. Oli oikein virkistävää nähdä miten yksimielisesti ranskalaiset olivat sitä mieltä, että murhaajat olivat syyllisiä.

      Ei päässyt yle-uutisiin edes tuo puolen miljardin uusi erä pakolaisille.
      Turhaahan täällä itketään, bisnessmamutus tuottaa koko eduskunnan sidosryhmille sellaisia tulonsiirtoja, että liikuttavan yksimielisesti haluavat lisää pakolaisia.

      • exäänestäjä

        Joo, kaksinaamaisia täysiä paskoja koko valtionjohto, aina presidenttiä myöten. Sanovat, että älkää syyttäkö Suomen päättäjiä, vaan EU:n päättäjiä, koska eivät saa päätöksiä aikaan. Samanaikaisesti sitten juuri nuo eduskunnan sidosryhmät hääräävät euron kiilto silmissään perustamassa houkuttelevia mamukeskuksia entisiin hienoihin hotelleihin.


    • etsi.ja.lue

      http://yle.fi/uutiset/laheta_palautetta/5853878

      Käyttöön ja googlaa mtv,,hesari, maakuntalehti, iltapäuvälehdet,,eduskunta.
      ..spr.ja migri

      Olen ja muutkin laittaneet hurjasti linkkejä eri keskusteluihin mutta kun täällä ei lueta edes otsikoita. Joku kyselee tulijoiden määrää ja minä olen aloittanut ihan otsikkotasolla 184 tullut keskiviikkona.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      93
      4498
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      48
      3120
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2859
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1645
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1442
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1224
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      967
    8. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      854
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      20
      836
    10. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      37
      818
    Aihe