Miksi ateismi kannattaa

Olenkosmonautti

Kun et usko Jumalaan/jumaliin

-voit elää mielesi mukaan

-sinun ei tarvitse pyydellä anteeksi ihmis luontoasi joltain ylemmältä oliolta

-sinun ei tarvitse pelätä kuoleman jälkeistä ikuista kidutusta

-voit rakastaa ketä vain sukupuolesta, ihonväristä riippumatta

-luonto ja koko maailmankaikkeus tuntuu paljon ihmeellisemmältä kun tiedät ettei sitä ole suunnitellut kukaan

-saat syödä mitä haluat

-pystyt määrittelemään itse oman moraalisi

Siinä on muutama syy Jumalaan/jumaliin uskomisen lopettamiseksi.

29

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • a-----a

      En ole ateisti siksi että se jonkin mielestä kannattaa. Täysin yhdentekevää, kannattiko tai ei. Olen ateisti siksi että on parempi olla itselleen rehellinen.

    • tarkennanvielä

      Tädennän näitä vielä:
      Kun et usko Jumalaan/jumaliin

      -voit elää mielesi mukaan - mutta silti sinua rajoittavat mm. lait ja sosiaaliset normit

      -sinun ei tarvitse pyydellä anteeksi ihmis luontoasi joltain ylemmältä oliolta - mutta siitä huolimatta sinusta ei tule röyhkeää ja kiittämätöntä, vaan nämä piirteet riippuvat ihmisen sivistystasosta ja persoonallisuudenpiirteistä (röyhkeitä ja kiittämättömiä löytyy myös uskovaisista)

      -sinun ei tarvitse pelätä kuoleman jälkeistä ikuista kidutusta - mutta se ei tee sinusta itsetuhoista, päin vastoin; elämän ainutkertaisuus saa arvostamaan sitä

      -voit rakastaa ketä vain sukupuolesta, ihonväristä riippumatta - mutta et voi vaihtaa sukupuolista suuntaustasi kuin paitaa, sillä se on synnynnäinen ominaisuus

      -luonto ja koko maailmankaikkeus tuntuu paljon ihmeellisemmältä kun tiedät ettei sitä ole suunnitellut kukaan - nothing to add

      -saat syödä mitä haluat - mutta se ei saa sinua syömään mitä haluat, sillä mm. fyysinen hyvinvointi tulee jossain kohtaa vastaan

      -pystyt määrittelemään itse oman moraalisi - tarkemmin sanottuna näin kaikki ihmiset tekevät arkielämän muuttuvissa tilanteissa uskonnollisesta suuntauksesta riippumatta

    • uskonratkaisu111111111

      Kiitos hyvästä aloituksesta. Nuo ovat varmasti loistavia syitä olla uskomatta Jumalaan jos ei tuollaisia asioita halua elämäänsä. Saanen kuitenkin jakaa miltä minusta itsestä tuntuu?

      -En halua elää oman mieleni mukaan, koska se johtaa huonoihin valintoihin omassa elämässä.

      -Minä haluan pyytää anteeksi jos siihen on aihetta ja saada anteeksi.. vaikka siihen ei aina aihetta tuntuisi olevankaan.

      -Minun ei tarvitse pelätä kuoleman jälkeistä ikuista kidutusta, sillä kaikki syntini on annettu anteeksi

      -Jumala ei rajoita sitä, että ketä saan rakastaa ja ketä en vaan käskee rakastamaan kaikkia.

      -Minä taas olen erityisen kiinnostunut juuri kaikesta sen takia että niissä on järjellisyyttä. Ne eivät ole silloin vain sattumaa. Ihmisen kehokin on täynnä kaikenlaisia pieniä ihmeitä ja on mahtavaa kuinka kauniiksi ja hyvin toimivaksi Jumala on ihmisen luonut kaikkine yksityiskohtineen.

      -Minäkin saan syödä mitä haluan(jee!) mutta kaikki ei ole hyväksi ja en kyllä haluakaan syödä ihan mitä tahansa, esim. ihmisen istukkaa.

      -Minä en halua määritellä omaa moraaliani vaan haluan taistella sitä vastaan minkä Jumala näkee pahaksi.

    • "Kun et usko Jumalaan/jumaliin

      -voit elää mielesi mukaan....."

      Kaikki samat mahdollisuudet ovat uskovallakin. Sen lisäksi uskovalla on edessään iankaikkinen elämä, mutta ateistilla iankaikkinen kadotus.

      • Kuulehan Mark-bebis, enkö ole jo kyllin monta kertaa muistuttanut sinulle, että rehellinen ateisti on vimeisellä tuomiolla paljn paremmassa asemassa kuin sinunlaisesi uskovainen? Ei ole sopivaa sinun ryhtyä jakelemaan kadotustuomioita, koska se kuuluu yksinomaan Jumalalle. Jälleen kerran on minun kehoitettava sinua tutkistelemaan itseäsi ja epäjumalaasi eli raamatuntulkintaasi, ja varoitan sinua ties monennenko kerran omavaltaisesta Jumalan leikkimisestä. Sellaisesta voi joutua kadotukseen ja ikuiseen tulihelvettiin.


      • RakastanJumalaa
        JumaIa kirjoitti:

        Kuulehan Mark-bebis, enkö ole jo kyllin monta kertaa muistuttanut sinulle, että rehellinen ateisti on vimeisellä tuomiolla paljn paremmassa asemassa kuin sinunlaisesi uskovainen? Ei ole sopivaa sinun ryhtyä jakelemaan kadotustuomioita, koska se kuuluu yksinomaan Jumalalle. Jälleen kerran on minun kehoitettava sinua tutkistelemaan itseäsi ja epäjumalaasi eli raamatuntulkintaasi, ja varoitan sinua ties monennenko kerran omavaltaisesta Jumalan leikkimisestä. Sellaisesta voi joutua kadotukseen ja ikuiseen tulihelvettiin.

        Sinähän tässä omavaltaisesti Jumalaa leikit, feikki.


      • KunhanHuomautan
        RakastanJumalaa kirjoitti:

        Sinähän tässä omavaltaisesti Jumalaa leikit, feikki.

        Otahan huomioon se mahdollisuus, että tuo on oikea Jumala.


      • kunhan.nauran
        KunhanHuomautan kirjoitti:

        Otahan huomioon se mahdollisuus, että tuo on oikea Jumala.

        HAHHHAHHHAAHAHHHAHHAAA!!!!! Ateistina voinet uskoa jotain sellaista, mutta Jumalaan uskova tietää, että todellakaan ei ole.


      • kunhan.nauran kirjoitti:

        HAHHHAHHHAAHAHHHAHHAAA!!!!! Ateistina voinet uskoa jotain sellaista, mutta Jumalaan uskova tietää, että todellakaan ei ole.

        Niinhän ne kaikki sanoo. Ei ole tähän asti oikein hyvin mennyt kun kaikki väittävät omia jumaliaan ainoiksi oikeiksi. Periaatteessa sinäkin olet ateisti muita jumalia kohtaan, mikä tässä viimeisessä on niin ihmeellistä muihin verrattuna. Raamatun sanakin on vain muista jumal myyteistä kopioitua.


      • RakastanJumalaa
        Olenkosmonautti kirjoitti:

        Niinhän ne kaikki sanoo. Ei ole tähän asti oikein hyvin mennyt kun kaikki väittävät omia jumaliaan ainoiksi oikeiksi. Periaatteessa sinäkin olet ateisti muita jumalia kohtaan, mikä tässä viimeisessä on niin ihmeellistä muihin verrattuna. Raamatun sanakin on vain muista jumal myyteistä kopioitua.

        On yksi Jumala, korkein olento, tai voitaisiin sanoa tietoisuus, jota eri aikojen eri uskonnot ovat yrittäneet kuvata milloin onnistuneemmin ja milloin vähemmän onnistuneesti. Myyttien "kopioiminen" selittyy pikemminkin saman ilmiön tai viestin ilmenemismuotoina, vastaanottajat kun ovat aikaan ja paikkaan sidottuja, ihmisiä. Jumala on ikuinen ja ikuista on Jumalan sana.


    • No, minä olen ateisti, kun en muutakaan voi.
      Ei sillä että tahtoisinkaan,mutta en voi alkaa tai lopettaa uskomista kannattavuuden mukaan. Kaikki kannattavuuteen perustuvat lobbaukset kumpaankin suuntaan ovat minusta aika falskeja.

      • uskonratkaisu111111111

        Minä rukoilen puolestasi, Kaarne! Herra kirkastakoon kasvonsa sinulle, Aamen!


      • uskonratkaisu111111111 kirjoitti:

        Minä rukoilen puolestasi, Kaarne! Herra kirkastakoon kasvonsa sinulle, Aamen!

        Joo, ei se mua satu, jos ei hyvikään. Mutta toivottavasti sua kuitenkin. Hyvii. :-)


    • 12_13

      Vaikka ateismilla saisin kaiken omaisuuden ja nautinnon maailmassa, en haluaisi luopua totuudesta ja Jumalasta (joka on rakkaus, 1 Joh. 4:8,16).

      • satujahve

        3. Moos. 12:6 "Kun pojan tai tytön synnyttämisestä määrätty puhdistumisaika on kulunut umpeen, naisen on tuotava papille pyhäkköteltan oven eteen vuoden vanha karitsa polttouhriksi ja metsäkyyhky tai muu kyyhkynen syntiuhriksi. 7 Pappi uhratkoon ne Herran edessä ja toimittakoon sovitusmenot, ja näin nainen on taas puhdas verenvuodosta. Tämä laki koskee naista, joka on synnyttänyt lapsen, joko pojan tai tytön.

        Sen lisäksi että tämä raamatussa temmeltävä jumalaolento vaati eläinuhreja ja verta alttarilleen, kuvitteli tämä olento myös eläinuhrin puhdistavan naisen synnytyksestä johtuvasta veren vuodosta.

        Sitä voi jokainen miettiä olisiko ikuinen ja äärettömän viisas jumalaolento näin narsistinen, itsekäs, typerä ja tietämätön? Entä olisiko paimentolaismiehen keksimä jumalaolento?


    • suppilovahver0

      En tiedä mitä sieniä ne aikoinaan veti mutta haluan samanlaisia.

    • aukkoja.aidassa

      Outoa, mitäs viestejä tästä on poistetti. Normi pallihiki-viesti kuitenkin on ketjussa.

      • satujahve

        katsokaa
        10.11.2015 21:42
        "Parempi hiki pallilla, kun elämä nollilla"
        Kommentoi lainaten


      • satujahve

        SynkkyyttäKatsotte
        10.11.2015 19:18
        Pallihikinen tappi on paras Jumalan Lahja


    • jotenkinabsurdia

      Miksi vaihtaisin ateismini uskoon? Ei ole mitään syytä. Jos olen loukannut jotain, pyydän häneltä anteeksi henk.koht. En käytä jumalia välimiehenä. Se on reilua, Jo oma moraali sanoo sen. En kaipaa ulkopuolista moraalin sanelijaa. Tiedän mitkä ovat hyviä tekoja, mitkä huonoja. Eikö uskovainen tiedä? Tukeutuuko hän aina jumalaan? Huonoja valintoja tulee aina tehneeksi, mutta kannan vastuun niistä itse. Helvetistä ja taivaasta en ole mitään mieltä. Niitä ei yksinkertaisesti ole olemassa muualla kuin liian vilkkaassa mielikuvituksessa. Kaikki me kuollaan ja muututaan maaksi. En tiedä mitä iloa on siitä kuvitelmasta, että saa henkenä liihotella taivaan ilossa.

      • huhuhuhuhuhuhu

        ?????????????????????????????????????????????????


    • NimiErkkimerkki

      Onko muuten silloin ateisti, jos ajattelee, että maailmankaikkeus itsessään on "Jumala", mutta ei usko minkään kirkon uskomusjärjestelmiin? Mielestäni henkisyys on pohjimmiltaan sisäisen rauhan tavoittelua sekä yhteyttä luonnon ja universumin kanssa, eikä sitä, että palvotaan vanhoja tarinoita.

      • uskonratkaisu111111111

        Kaikki hengellisyys joka ei ole kristuksesta on Perkeleestä ja vahingoittaa ihmistä. Itsekin huomaan ajoittain, että väärä henki yrittää opettaa minulle vääryyttä ja houkutella siihen. Haluan rohkaista sinua lopettamaan turvautumisen omaan voimaan ja new age-henkisyyteen. Se ei ole Herran mielen mukaista. Ole rohkea Herrassa, ystäväni.


      • RakastanJumalaa

        "Onko muuten silloin ateisti, jos ajattelee, että maailmankaikkeus itsessään on "Jumala", mutta ei usko minkään kirkon uskomusjärjestelmiin? Mielestäni henkisyys on pohjimmiltaan sisäisen rauhan tavoittelua sekä yhteyttä luonnon ja universumin kanssa, eikä sitä, että palvotaan vanhoja tarinoita."

        Hyvin sanottu, ainakin minun mielestäni.

        Ateismit ja muutkin ismit ovat ihmisten oppijärjestelmiä, eikä niistä mikään ole täydellinen. Voi olla että universumin tai kosmoksen näkeminen "Jumalana" on muodoltaan panteismia.


      • RakastanJumalaa
        uskonratkaisu111111111 kirjoitti:

        Kaikki hengellisyys joka ei ole kristuksesta on Perkeleestä ja vahingoittaa ihmistä. Itsekin huomaan ajoittain, että väärä henki yrittää opettaa minulle vääryyttä ja houkutella siihen. Haluan rohkaista sinua lopettamaan turvautumisen omaan voimaan ja new age-henkisyyteen. Se ei ole Herran mielen mukaista. Ole rohkea Herrassa, ystäväni.

        Moralisointisi on merkki ideologiasta, ei henkevyydestä.


    • hexogen

      Ateistit näyttävät tietävän mitä elämässä tapahtuu, tulevaisuudenkin osalta. He ovat kaikki näköjään puhtaita rationalisteja ja sen lisäksi koleerikkoja, tahtoihmisiä. On siis todettava, että olemalla ateisti välttyy esimerkiksi addiktoitumasta ja omaa aina selkeät ajatukset.

      Kyllä tällaisen kirjoittelun pohjalta olisi helppoa ajatella olevansa ateisti, niin on hienoa joukkoa. Totuus on kuitenkin ihan toinen. Olen saanut nähdä omin silmin, miten ateisti joka vuosikaudet uhosi ettei tarvitse mitään jumalia, joutuikin yllättäen ns. sielunhätään. Kaverille tuli kiire papin tykö, ei edes miettinyt vuorokauden aikaa.

      Voittehan te täällä kirjoitella mitä haluatte. Palstalla on vain julkitotuuksia, arkitosi on jokaisen omassa elämässä. Kyllä Jumala kolkuttelee tiukimmankin ateistin ovelle ja joskus ne kolkutukset on kovia, mutta rakkaus siellä takana on.

      Ihmisen tehtäväksi yleensä jääkin vastaan pyristeleminen joten huoletta uskon teidät, ateistiveljet ja sisaret, Armollisen Jumalan huomaan.

    • jokseenkinabsurdia

      Arkitotuus on sitä että jumalasta ei edelleenkään ole minkäänlaista havaintoa. Jumala on oman mielen luomus, ja on olemassa vain uskomalla. Minä en usko.

    • UskonWiisaus

      Ateismi kannattaa yksinkertaisesti siksi että kaikki uskonnolliset väitteet ovat osoittautuneet aika tyylipuhtaaksi idoottimaisuudeksi - kuten palstan uskovat myös meille päivittäin niin sinnikkäästi todistavat.

      Mikä onkin ainoa asia minkä uskovat ovat koskaan onnistuneet todistamaan, mutta sen ovatkin sitten todistaneet sitäkin vakuuttavammin.

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      80
      6932
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6513
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6303
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4112
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2492
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2409
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      58
      2179
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1509
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1492
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1230
    Aihe