Katsastus asiaa

grgrgrg

Ohessa lainaus Finlex-sivuilta:

30.12.1992/1702
Dokumentin versiot
ViitetiedotPå svenska
Asetus ajoneuvojen katsastuksesta (kumottu)

Katso tekijänoikeudellinen huomautus käyttöehdoissa.

Tämä asetus on kumottu AjoneuvoL:lla 11.12.2002/1090.

Liikenneministerin esittelystä säädetään 3 päivänä huhtikuuta 1981 annetun tieliikennelain (267/81) 84 ja 108 §:n nojalla, sellaisena kuin ne ovat, 84 § osittain ja 108 § kokonaan muutettuna 6 päivänä marraskuuta 1992 annetulla lailla (989/92):

1 LUKU

Yleisiä säännöksiä ja määräyksiä

1 §

Soveltamisala

1. Tämä asetus koskee ajoneuvojen rakenteesta ja varusteista annetussa asetuksessa (1256/92) tarkoitettujen ajoneuvojen katsastusta.

2. Tämän asetuksen säännöksiä sovelletaan sotilasajoneuvoasetuksessa (560/92) tarkoitettujen sotilasajoneuvojen katsastuksiin siten kuin puolustusministeriö määrää.

3. Puolustusministeriö määrää, mitkä sotilasajoneuvot esitetään katsastukseen tässä asetuksessa tarkoitetuilla katsastustoimipaikoilla ja mitkä sotilasajoneuvot puolustusvoimat katsastaa itse.

2 § (18.12.1995/1599)

2 § on kumottu A:lla 18.12.1995/1599.

3 § (25.9.1998/704)

Katsastuslajit

1. Tyyppikatsastus suoritetaan uuden ajoneuvomallin luokittelua varten ja sen toteamiseksi, onko ajoneuvomalli rakenteeltaan, varusteiltaan, mitoiltaan ja muilta ominaisuuksiltaan säännösten mukainen.

2. Piensarjatyyppikatsastus on tyyppikatsastus, joka suoritetaan Suomessa pienenä sarjana yksi- tai useampivaiheisesti valmistetulle taikka pienenä sarjana tyyppihyväksytystä tai tyyppikatsastetusta ajoneuvosta muutetulle ja täydennetylle M1- luokkaan kuuluvalle ajoneuvomallille. Piensarjatyyppikatsastettuun automalliin kuuluvia autoyksilöitä otetaan käyttöön enintään 500 kappaletta vuodessa.

3. Rekisteröintikatsastus suoritetaan yksittäisen ajoneuvon luokittelua varten. Siinä todetaan ajoneuvon rekisteröintiä varten tarpeelliset tiedot sekä tarkastetaan, onko ajoneuvo kunnoltaan turvallinen sekä mitoiltaan ja varusteiltaan säännösten mukainen.

4. Kytkentäkatsastus suoritetaan vetävän ja hinattavan ajoneuvon tai ajoneuvojen kytkennän hyväksymiseksi.

5. Muutoskatsastus on ajoneuvon muutosten hyväksymiseksi ja ajoneuvosta rekisteriin merkittyjen tietojen muuttamiseksi tai täydentämiseksi suoritettava katsastus.

6. Vuosikatsastus on rekisteröidylle ajoneuvolle määräajoin suoritettava katsastus, jossa tarkastetaan ajoneuvon kunto ja rekisteriin merkityt tiedot.

7. Jälkitarkastus on katsastuksessa hylätylle ajoneuvolle kuukauden kuluessa katsastuksesta samassa katsastustoimipaikassa suoritettava katsastus. Jälkitarkastuksessa tarkastetaan ajoneuvosta ne kohteet, joissa edellisessä katsastuksessa on todettu vikoja tai puutteita.

4 § (18.12.1995/1599)

Tyyppihyväksyntä ja vaatimustenmukaisuustodistus

1. Tyyppihyväksyntä tarkoittaa menettelyä, jolla osoitetaan:

a) auto- tai perävaunutyypin täyttävän moottoriajoneuvojen ja niiden perävaunujen tyyppihyväksyntää koskevan jäsenvaltioiden lainsäädännön lähentämisestä annetun neuvoston direktiivin (70/156/ETY) vaatimukset; tai

b) L-luokkaan kuuluvan ajoneuvotyypin täyttävän kaksi- ja kolmipyöräisten moottoriajoneuvojen tyyppihyväksynnästä annetun neuvoston direktiivin (92/61/ETY) vaatimukset.

(25.10.1996/761)
2. Vaatimustenmukaisuustodistus on ajoneuvon valmistajan antama asiakirja, joka osoittaa todistuksessa tarkoitetun ajoneuvon vastaavan 1 momentissa tarkoitetulla tavalla hyväksyttyä ajoneuvotyyppiä.

5 § (25.9.1998/704)

Ajoneuvon, järjestelmän, osan tai teknisen yksikön valmistaja ja valmistajan edustaja

1. Ajoneuvon, järjestelmän, osan tai teknisen yksikön valmistajalla tarkoitetaan henkilöä tai elintä, joka vastaa tyyppikatsastuksen suorittajalle ja tyyppihyväksyntäviranomaiselle kaikista tyyppikatsastuksen ja tyyppihyväksyntämenettelyn tekijöistä sekä tuotannon vaatimustenmukaisuudesta. Valmistajan ei tarvitse osallistua ajoneuvon, järjestelmän, osan tai teknisen yksikön kaikkiin valmistusvaiheisiin.

2. Ajoneuvovalmistajan edustajalla tarkoitetaan sellaista ajoneuvojen kauppaa tai maahantuontia harjoittavaa Suomessa kaupparekisteriin merkittyä yritystä, joka valmistajan kanssa tekemänsä sopimuksen perusteella saa käyttöönsä ajoneuvon rakenteeseen ja varusteisiin liittyvät, hyväksymisen ehtona olevat ajoneuvon tekniset tiedot.

3. Piensarjatyyppikatsastuksessa valmistajaksi rinnastetaan ajoneuvon rakenteen tai matkustajatilan varustuksen muuttamista harjoittava yritys.

6 §

Haltijan velvollisuudet

Mitä tässä asetuksessa säädetään ajoneuvon tai laitteen omistajasta, koskee, milloin ajoneuvo tai laite on luovutettu toisen pysyväiseen hallintaan, myös sen haltijaa.

2 LUKU

Tyyppikatsastus

7 § (18.12.1995/1599)

Tyyppikatsastuksen suorittaja

Tyyppikatsastuksen suorittaa ajoneuvohallintokeskus.

7 a § (11.7.1997/672)

Ajoneuvotyyppi




HUOM. Edellä mainittu asetus on kumottu joten sitä ei tule soveltaa mihinkään.

0

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ikävöin sinua kokoyön!

        En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
        Ikävä
        51
        3665
      2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

        jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
        Maailman menoa
        114
        2620
      3. Kova karman laki

        Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
        Hindulaisuus
        598
        2315
      4. Päivieni piristys, missä olet?

        Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
        Ikävä
        19
        2046
      5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

        https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
        Kalajoki
        79
        1862
      6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

        Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
        Tunteet
        43
        1698
      7. Älä mahdollisesti ota itseesi

        En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
        Ikävä
        20
        1668
      8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

        Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        142
        1602
      9. Millainen kaivattusi luonne on?

        Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
        Ikävä
        95
        1469
      10. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

        Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
        Ikävä
        28
        1466
      Aihe