Kaiken kukkuraksi niillä ei ole minkäänlaista vastuuta mistään. Kun vielä niiden päätöksenteko ja elimiensä valinta on kaukana demokraattisista menetelmistä, niitä voidaan hyvällä mafiaksi. Niillä on aivan liikaa valtaa suhteessa niiden vastuuseen ja kokonaisedun tajuun. Ne tekevätkin joskus aivan käsittämättömiä päätöksiä ja toimia etujaan, siis organisaation etuja ajaessaan. Toimet ovat usein jopa jäsenkunnan etujen vastaisia. No, joukossa tyhmyys tiivistyy.
SAK:ta arvostellaan rajust lakoistai..
Eivastuuta
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ja vaikka kädet ovat SAK:n, on ääni SDP:n, kun palkankorotuksia vaaditaan kaikille vientisektorin tuottavuuden mukaan, vaikka tuottavuus muilla sektoreilla olisi alentunut tai pysynyt samana. Eli vaikka saisit julkisella puolella tai kotimarkkinasektorilla muuten aikaan entistäkin vähemmin, pitää sinun saaman palkankorotus, koska vientisektorin työntekijät ovat tsempanneet. Ja kun rahaa ei tule tyhjästä vaan se pitää siirtää eri keinoin sektorilta toiselle, voitaisiin mukailla veli Aarnoa ja todeta, että elätit käyvät naapurin lompakolla. Mutta pois se meistä.
Tässä lakossa ei ole kysymys palkankorotuksista, vaan palkanalennuksista. 1400 eurosta 1000 euroon / kk.
Posti teki viime tilikaudella 30 miljoonaa euroa voittoa.
Menetti Venäjän seikkailussa miljoonia. Pitääkö työntekijän taskuille tunkea ensimmäisenä?
Älä höpötä.
Työntekijöiden palkka ei ole lähellä'kään 1400 euroa. Se on TAKUUPALKKA, joka taataan riippumatta siitä minkä verran työntekijöä tekee töitä. Todellinen palkka on huomattavasti suurempi.
Palkan laskeminen on töysin mahdotonta. Se on täysin yksilökohatinen palkan määrittelyn vuoksi. Mutta TAKUUPALKKA on 1400 euroa.
1. julkisen hallinnon hinta,
2. julkisen rahan ja säätelyn vääristämä kotimarkkina ja
3. palkkojen irrottaminen siitä maksettavan työn tuottavuuden kehittymisestä
syövät kaikki taloutta. Ja niitä olisi juustohöylän sijaan käsiteltävä vähän isommilla työkaluilla.
Tärkeää on, ettei jutustelusta tule vettynyttä lotinaa. Sensuurin kaikkialla kiristyessä uhka on olemassa etenkin, jos sensorit itse hallitsevat vain kaikkein tavanomaisimman, värittömän, totisen ja lattean ilmaisun.
postilaiset misyä ne lakkoillaan !
Palkansaajajärjestö SAK:n puheenjohtaja Lauri Lyly uskoo, että neuvottelut yhteiskuntasopimuksesta alkavat uudelleen. Hän aikoo esittää torstaina kokoontuvalle SAK:n hallinnolle, että neuvottelut aloitetaan..