Tän päivän nokian uutisissa oli kauheeta kitinää että kytätään missä kaupungin autot liikkuu, ihan oikein että kytätään,esim päivystys vuorossa olevat putkimiehet teki aikanaan viraabelihommia päivystys vuoron aikana,kaikki yksityisasiat hoidetaan työaikana ja kaupungin autolla oli kyseessä tavallinen duunari tai työnjohtaja,nokian kaupunki on yritys minkä pitää tuottaa tulosta tai sitte blommi oveen.
Nokia kaupungin yt:t
källiantti
456
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tervetuloa normaaliin tyoelämään, eli vaaditaan tulosta.
Sitten kun vielä saataisiin sama puhdistus sinne Harjukadulle ja Kerholaan, siis se että kyvyttämät ja taitamattomat pois.
Suotta karsitte kuluja, ja teette "säästöjä". Kaikki rahat menee mamujen kuluihin! mamuille vain luxusta.
Ja samalla kun muutetaan kaupungin työsuhteet samanlaiseksi kuin yksityisellä puolella, voidaan myös palkkoja nostaa vähintään sellainen 10-30% niin säilyy vastaavuus. Ennenhän oli niin että yksityisellä puolella oli paremmat palkat, mutta julkisella puolella taas parempi työsuhdeturva.
Autoetu on verotettava etu ja työajan käyttö yksityisiin asioihin on petos, eli kaupunkilaisten on syytä olla tarkkana.
Joku vuosi sitten Tekninen keskus löysi useita autoja, joita kaupunki ei tietänyt edes omistavansa, kun selvitteli ajoneuvotilannetta. Samoin kaupungin työntekijöiden oli huomattu ajaneen niillä omia ajojaan. Lisäksi Teknisen viraston tuntityöntekijöille (myös se venttiilin vääntäjä) oli maksettu kaikki lisät vuosien ajan kaikilta tunneilta. Mitään näistä 'saavutetuista eduista' ei liene peritty takaisin. Tai (yksityisajojen kohdalta) ilmoitettu verottajalle.
Samoihin aikoihin kaupungin auto oli tuttu näky iltaisin marketin parkkipaikalla. Nykyisin ei ole näkynyt.