Ruotsin pääministeri: Olemme olleet naiiveja

Ruotsi on ollut naiivi suhteessaan ulkoisiin uhkiin, sanoo Ruotsin pääministeri Stefan Löfven (lähde http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015111920695607_ul.shtml).
Turvallisuuspoliisi Säpo nosti eilen Ruotsin uhkatason toiseksi ylimmälle tasolle eli nelostasolle. Ruotsi toivoo myös, että EU:n ulkorajojen valvontaa tehostettaisiin biotunnisteiden avulla". (lainaus päättyy)
Olen samaa mieltä kuin te Stefan Löfven, te ruotsissa olette oleet erittäin naiivia maahanmuuton suhteen, -toetesitte eilen jopa mtv 3 uutissisa (ihme ettei sensuuri iskenyt tähän uutiseen), että maahanne on tullut ISS terroristeja.

Meillä Suomessa on myös käynyt näin, ISSiksen lisäksi meillä on myös ainakin al-Shabaab järjestön terroristeja (Al-Shabaab terroristijärjestö toimii Somaliassa, mutta on saanut myös jalansijaa maahanmuuttajien keskuudessa). Tämä on fakta jonka Supo on todennut.
Olisi toivottaa että soittaisitte meidän pääministeri Juha Sipilälle ja kertoisitte hänellekin tuon sanomamme. Meidän päättäjämme ovat vielä naiivia tai kuten minä heitä kutsun sinisilmäisiä maahanmuuton suhteen. Meillä on ministerinä Stubb, joka hokee vain että monikulttuurisuus on rikkaus, hänestä mitään ongelmia ja turvalisuus uhkaa ei ole.

Nyt lopuksi vain ajattelua , nythän on kuulunut että tällä hetkellä suurin ryhmä joka saapuu rajan yli olisi afgaaneja. Tutkitaanko heidän taustansa hyvin?
Maassamme on jo 300 terroristia ja maastamme on lähtenyt sotimaan ainakin 50 jihad-taistelijaa (osa ISSikseen osa Al-Shabaabikseen) ja on todettu että 15 on saanut surmansa ulkomailla taisteluissa.
Muistaakseni Afganistanissa toimii Taleban niminen järjestö, joka on esim Eu:n suulla tuomittu terrorijärjestöksi. Pelkää pahoin että kohta meillä on myös Taleban terroristeja Suomessa...
Nyt olisi korkea aika laittaa rajat kiinni.
´

9

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaketus77

      JNyt vasta Lofven tajusi hyysäävänsä terroristia...hehee,,terroristeja tuotu täysihoitoon,,mahtaa harmittaa!!

    • naivia

      Naiviahan tämä "vapaa liikkuvuus" on. Kyllä pitäisi tietää ketä maahan on tullut. Nyt "arvellaan" missä esim. terrorismiin syyllistyneiden sukulaisia asustaa

      • alfaääretön

        Muuta en voi kun ihmetellä. Tämä naivi suvaitsevaisuus tuottaa meillekin vielä suuret harmit. Jotenkin tuntuu niinkuin tuo Pariisin isku oli vasta alkua, sillä maahantulijoiden määrä on todella suuri, vaikka lukua vähätellään. Matematiikan todennäköisyyslaskennan mukaan = mitä suurempi maahanmuuttajin lukumäärä on, sitä suurempi on myöskin terroristien lukumäärä. ( matematiikka ottaa huomioon lähtömaan ja nyt tiedetään niin kaikilla maahantulijoilla on lähtömaana ????)


    • kaikkiko_muka

      Löfven "unohti" rajata tuon naiiviuden!

      Kyllä MONET tahot Ruotsissakin ovat varoittaneet mamutulvan seurauksista jo vuosikausia.

      Mutta vasurihyysärit eivät ole kuunnelleet.

      • käenpoikia

        Ruotsidemokraatit varoittivat tästä jo toistakymmentävuotta sitten. ne leimattiin vain äärioikeistolaisiksi, natseiksi ja islamistifoobikoiksi. Nyt in turha enää rypistää kun vellit on housuissa. Saa n'hdä milloin suomessa naivien ja hälmäjen silmät avautuvat.


    • hölppy

      Siis mitä? Onko meille käymässä täsmälleen sama kehityskulku kuin muuallakin länsimaissa?

      Eikö näille annetakkaaan suomenkielen opetusta ja kivaa työpaikkaa?

      Onko kohta nogozone täälläkin todellisuutta?

      Onneksi uskonnolla ei ole mitään tekemistä asian kanssa.

      Sillä islam ja kristinusko ovat täysin yhteensovitettavissa.

      Ville,Urpo,Stub ja Arhi astukaan esiin ja selittäkää kaikki taas parhain päin.

      Muuten menee yöunet.

      • Näinhän se on. Minä ole nukkunut viime aikoina huonosti. Pelottaa maamme tulevaisuus. Milloin ensimmäinen isku tulee. Kyllä islamilla on terrorismin kanssa tekemistä, koska Ruotsin poliisi ratsaa esim. parasta aikaa moskeijoita.


    • sitämeillekinhalutaan

      Pariisissahan nähtiin monikulttuurisuuden rikkautta. Tätähän päättäjämme meillekin haluavat, että olisimme "yhteisessä rintamassa", emmekä jäisi paitsi tästä rikkaudesta.

    • suvakit.kuriin

      Suvakit syyllisiä ympäri maailman. Pahin kansallinen uhka!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      82
      7443
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      204
      4710
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      73
      4658
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4140
    5. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      71
      4137
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3639
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      62
      3052
    8. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      65
      2752
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      40
      1960
    10. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1705
    Aihe