Ruotsin pääministeri: Olemme olleet naiiveja

Ruotsi on ollut naiivi suhteessaan ulkoisiin uhkiin, sanoo Ruotsin pääministeri Stefan Löfven (lähde http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015111920695607_ul.shtml).
Turvallisuuspoliisi Säpo nosti eilen Ruotsin uhkatason toiseksi ylimmälle tasolle eli nelostasolle. Ruotsi toivoo myös, että EU:n ulkorajojen valvontaa tehostettaisiin biotunnisteiden avulla". (lainaus päättyy)
Olen samaa mieltä kuin te Stefan Löfven, te ruotsissa olette oleet erittäin naiivia maahanmuuton suhteen, -toetesitte eilen jopa mtv 3 uutissisa (ihme ettei sensuuri iskenyt tähän uutiseen), että maahanne on tullut ISS terroristeja.

Meillä Suomessa on myös käynyt näin, ISSiksen lisäksi meillä on myös ainakin al-Shabaab järjestön terroristeja (Al-Shabaab terroristijärjestö toimii Somaliassa, mutta on saanut myös jalansijaa maahanmuuttajien keskuudessa). Tämä on fakta jonka Supo on todennut.
Olisi toivottaa että soittaisitte meidän pääministeri Juha Sipilälle ja kertoisitte hänellekin tuon sanomamme. Meidän päättäjämme ovat vielä naiivia tai kuten minä heitä kutsun sinisilmäisiä maahanmuuton suhteen. Meillä on ministerinä Stubb, joka hokee vain että monikulttuurisuus on rikkaus, hänestä mitään ongelmia ja turvalisuus uhkaa ei ole.

Nyt lopuksi vain ajattelua , nythän on kuulunut että tällä hetkellä suurin ryhmä joka saapuu rajan yli olisi afgaaneja. Tutkitaanko heidän taustansa hyvin?
Maassamme on jo 300 terroristia ja maastamme on lähtenyt sotimaan ainakin 50 jihad-taistelijaa (osa ISSikseen osa Al-Shabaabikseen) ja on todettu että 15 on saanut surmansa ulkomailla taisteluissa.
Muistaakseni Afganistanissa toimii Taleban niminen järjestö, joka on esim Eu:n suulla tuomittu terrorijärjestöksi. Pelkää pahoin että kohta meillä on myös Taleban terroristeja Suomessa...
Nyt olisi korkea aika laittaa rajat kiinni.
´

9

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaketus77

      JNyt vasta Lofven tajusi hyysäävänsä terroristia...hehee,,terroristeja tuotu täysihoitoon,,mahtaa harmittaa!!

    • naivia

      Naiviahan tämä "vapaa liikkuvuus" on. Kyllä pitäisi tietää ketä maahan on tullut. Nyt "arvellaan" missä esim. terrorismiin syyllistyneiden sukulaisia asustaa

      • alfaääretön

        Muuta en voi kun ihmetellä. Tämä naivi suvaitsevaisuus tuottaa meillekin vielä suuret harmit. Jotenkin tuntuu niinkuin tuo Pariisin isku oli vasta alkua, sillä maahantulijoiden määrä on todella suuri, vaikka lukua vähätellään. Matematiikan todennäköisyyslaskennan mukaan = mitä suurempi maahanmuuttajin lukumäärä on, sitä suurempi on myöskin terroristien lukumäärä. ( matematiikka ottaa huomioon lähtömaan ja nyt tiedetään niin kaikilla maahantulijoilla on lähtömaana ????)


    • kaikkiko_muka

      Löfven "unohti" rajata tuon naiiviuden!

      Kyllä MONET tahot Ruotsissakin ovat varoittaneet mamutulvan seurauksista jo vuosikausia.

      Mutta vasurihyysärit eivät ole kuunnelleet.

      • käenpoikia

        Ruotsidemokraatit varoittivat tästä jo toistakymmentävuotta sitten. ne leimattiin vain äärioikeistolaisiksi, natseiksi ja islamistifoobikoiksi. Nyt in turha enää rypistää kun vellit on housuissa. Saa n'hdä milloin suomessa naivien ja hälmäjen silmät avautuvat.


    • hölppy

      Siis mitä? Onko meille käymässä täsmälleen sama kehityskulku kuin muuallakin länsimaissa?

      Eikö näille annetakkaaan suomenkielen opetusta ja kivaa työpaikkaa?

      Onko kohta nogozone täälläkin todellisuutta?

      Onneksi uskonnolla ei ole mitään tekemistä asian kanssa.

      Sillä islam ja kristinusko ovat täysin yhteensovitettavissa.

      Ville,Urpo,Stub ja Arhi astukaan esiin ja selittäkää kaikki taas parhain päin.

      Muuten menee yöunet.

      • Näinhän se on. Minä ole nukkunut viime aikoina huonosti. Pelottaa maamme tulevaisuus. Milloin ensimmäinen isku tulee. Kyllä islamilla on terrorismin kanssa tekemistä, koska Ruotsin poliisi ratsaa esim. parasta aikaa moskeijoita.


    • sitämeillekinhalutaan

      Pariisissahan nähtiin monikulttuurisuuden rikkautta. Tätähän päättäjämme meillekin haluavat, että olisimme "yhteisessä rintamassa", emmekä jäisi paitsi tästä rikkaudesta.

    • suvakit.kuriin

      Suvakit syyllisiä ympäri maailman. Pahin kansallinen uhka!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      258
      5576
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      60
      2798
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      94
      2526
    4. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      407
      1658
    5. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      104
      1420
    6. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      30
      1239
    7. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      1159
    8. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      266
      1014
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      181
      959
    10. Haapaveen nähtävyys?

      Se teidän "suihkulähde" on ylittänyt uutiskynnöksen Suomen rajojen ulkopuolella Sveitsissä. Se näytettiin paikallisten u
      Haapavesi
      42
      955
    Aihe