Ruotsin pääministeri: Olemme olleet naiiveja

Ruotsi on ollut naiivi suhteessaan ulkoisiin uhkiin, sanoo Ruotsin pääministeri Stefan Löfven (lähde http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015111920695607_ul.shtml).
Turvallisuuspoliisi Säpo nosti eilen Ruotsin uhkatason toiseksi ylimmälle tasolle eli nelostasolle. Ruotsi toivoo myös, että EU:n ulkorajojen valvontaa tehostettaisiin biotunnisteiden avulla". (lainaus päättyy)
Olen samaa mieltä kuin te Stefan Löfven, te ruotsissa olette oleet erittäin naiivia maahanmuuton suhteen, -toetesitte eilen jopa mtv 3 uutissisa (ihme ettei sensuuri iskenyt tähän uutiseen), että maahanne on tullut ISS terroristeja.

Meillä Suomessa on myös käynyt näin, ISSiksen lisäksi meillä on myös ainakin al-Shabaab järjestön terroristeja (Al-Shabaab terroristijärjestö toimii Somaliassa, mutta on saanut myös jalansijaa maahanmuuttajien keskuudessa). Tämä on fakta jonka Supo on todennut.
Olisi toivottaa että soittaisitte meidän pääministeri Juha Sipilälle ja kertoisitte hänellekin tuon sanomamme. Meidän päättäjämme ovat vielä naiivia tai kuten minä heitä kutsun sinisilmäisiä maahanmuuton suhteen. Meillä on ministerinä Stubb, joka hokee vain että monikulttuurisuus on rikkaus, hänestä mitään ongelmia ja turvalisuus uhkaa ei ole.

Nyt lopuksi vain ajattelua , nythän on kuulunut että tällä hetkellä suurin ryhmä joka saapuu rajan yli olisi afgaaneja. Tutkitaanko heidän taustansa hyvin?
Maassamme on jo 300 terroristia ja maastamme on lähtenyt sotimaan ainakin 50 jihad-taistelijaa (osa ISSikseen osa Al-Shabaabikseen) ja on todettu että 15 on saanut surmansa ulkomailla taisteluissa.
Muistaakseni Afganistanissa toimii Taleban niminen järjestö, joka on esim Eu:n suulla tuomittu terrorijärjestöksi. Pelkää pahoin että kohta meillä on myös Taleban terroristeja Suomessa...
Nyt olisi korkea aika laittaa rajat kiinni.
´

9

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaketus77

      JNyt vasta Lofven tajusi hyysäävänsä terroristia...hehee,,terroristeja tuotu täysihoitoon,,mahtaa harmittaa!!

    • naivia

      Naiviahan tämä "vapaa liikkuvuus" on. Kyllä pitäisi tietää ketä maahan on tullut. Nyt "arvellaan" missä esim. terrorismiin syyllistyneiden sukulaisia asustaa

      • alfaääretön

        Muuta en voi kun ihmetellä. Tämä naivi suvaitsevaisuus tuottaa meillekin vielä suuret harmit. Jotenkin tuntuu niinkuin tuo Pariisin isku oli vasta alkua, sillä maahantulijoiden määrä on todella suuri, vaikka lukua vähätellään. Matematiikan todennäköisyyslaskennan mukaan = mitä suurempi maahanmuuttajin lukumäärä on, sitä suurempi on myöskin terroristien lukumäärä. ( matematiikka ottaa huomioon lähtömaan ja nyt tiedetään niin kaikilla maahantulijoilla on lähtömaana ????)


    • kaikkiko_muka

      Löfven "unohti" rajata tuon naiiviuden!

      Kyllä MONET tahot Ruotsissakin ovat varoittaneet mamutulvan seurauksista jo vuosikausia.

      Mutta vasurihyysärit eivät ole kuunnelleet.

      • käenpoikia

        Ruotsidemokraatit varoittivat tästä jo toistakymmentävuotta sitten. ne leimattiin vain äärioikeistolaisiksi, natseiksi ja islamistifoobikoiksi. Nyt in turha enää rypistää kun vellit on housuissa. Saa n'hdä milloin suomessa naivien ja hälmäjen silmät avautuvat.


    • hölppy

      Siis mitä? Onko meille käymässä täsmälleen sama kehityskulku kuin muuallakin länsimaissa?

      Eikö näille annetakkaaan suomenkielen opetusta ja kivaa työpaikkaa?

      Onko kohta nogozone täälläkin todellisuutta?

      Onneksi uskonnolla ei ole mitään tekemistä asian kanssa.

      Sillä islam ja kristinusko ovat täysin yhteensovitettavissa.

      Ville,Urpo,Stub ja Arhi astukaan esiin ja selittäkää kaikki taas parhain päin.

      Muuten menee yöunet.

      • Näinhän se on. Minä ole nukkunut viime aikoina huonosti. Pelottaa maamme tulevaisuus. Milloin ensimmäinen isku tulee. Kyllä islamilla on terrorismin kanssa tekemistä, koska Ruotsin poliisi ratsaa esim. parasta aikaa moskeijoita.


    • sitämeillekinhalutaan

      Pariisissahan nähtiin monikulttuurisuuden rikkautta. Tätähän päättäjämme meillekin haluavat, että olisimme "yhteisessä rintamassa", emmekä jäisi paitsi tästä rikkaudesta.

    • suvakit.kuriin

      Suvakit syyllisiä ympäri maailman. Pahin kansallinen uhka!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      89
      2026
    2. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      128
      1372
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      23
      1310
    4. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      27
      1261
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      66
      1192
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      335
      1013
    7. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      78
      891
    8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      53
      848
    9. 121
      767
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      756
    Aihe