Ruotsi on ollut naiivi suhteessaan ulkoisiin uhkiin, sanoo Ruotsin pääministeri Stefan Löfven (lähde http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015111920695607_ul.shtml).
Turvallisuuspoliisi Säpo nosti eilen Ruotsin uhkatason toiseksi ylimmälle tasolle eli nelostasolle. Ruotsi toivoo myös, että EU:n ulkorajojen valvontaa tehostettaisiin biotunnisteiden avulla". (lainaus päättyy)
Olen samaa mieltä kuin te Stefan Löfven, te ruotsissa olette oleet erittäin naiivia maahanmuuton suhteen, -toetesitte eilen jopa mtv 3 uutissisa (ihme ettei sensuuri iskenyt tähän uutiseen), että maahanne on tullut ISS terroristeja.
Meillä Suomessa on myös käynyt näin, ISSiksen lisäksi meillä on myös ainakin al-Shabaab järjestön terroristeja (Al-Shabaab terroristijärjestö toimii Somaliassa, mutta on saanut myös jalansijaa maahanmuuttajien keskuudessa). Tämä on fakta jonka Supo on todennut.
Olisi toivottaa että soittaisitte meidän pääministeri Juha Sipilälle ja kertoisitte hänellekin tuon sanomamme. Meidän päättäjämme ovat vielä naiivia tai kuten minä heitä kutsun sinisilmäisiä maahanmuuton suhteen. Meillä on ministerinä Stubb, joka hokee vain että monikulttuurisuus on rikkaus, hänestä mitään ongelmia ja turvalisuus uhkaa ei ole.
Nyt lopuksi vain ajattelua , nythän on kuulunut että tällä hetkellä suurin ryhmä joka saapuu rajan yli olisi afgaaneja. Tutkitaanko heidän taustansa hyvin?
Maassamme on jo 300 terroristia ja maastamme on lähtenyt sotimaan ainakin 50 jihad-taistelijaa (osa ISSikseen osa Al-Shabaabikseen) ja on todettu että 15 on saanut surmansa ulkomailla taisteluissa.
Muistaakseni Afganistanissa toimii Taleban niminen järjestö, joka on esim Eu:n suulla tuomittu terrorijärjestöksi. Pelkää pahoin että kohta meillä on myös Taleban terroristeja Suomessa...
Nyt olisi korkea aika laittaa rajat kiinni.
´
Ruotsin pääministeri: Olemme olleet naiiveja
9
224
Vastaukset
- Kaketus77
JNyt vasta Lofven tajusi hyysäävänsä terroristia...hehee,,terroristeja tuotu täysihoitoon,,mahtaa harmittaa!!
- naivia
Naiviahan tämä "vapaa liikkuvuus" on. Kyllä pitäisi tietää ketä maahan on tullut. Nyt "arvellaan" missä esim. terrorismiin syyllistyneiden sukulaisia asustaa
- alfaääretön
Muuta en voi kun ihmetellä. Tämä naivi suvaitsevaisuus tuottaa meillekin vielä suuret harmit. Jotenkin tuntuu niinkuin tuo Pariisin isku oli vasta alkua, sillä maahantulijoiden määrä on todella suuri, vaikka lukua vähätellään. Matematiikan todennäköisyyslaskennan mukaan = mitä suurempi maahanmuuttajin lukumäärä on, sitä suurempi on myöskin terroristien lukumäärä. ( matematiikka ottaa huomioon lähtömaan ja nyt tiedetään niin kaikilla maahantulijoilla on lähtömaana ????)
- kaikkiko_muka
Löfven "unohti" rajata tuon naiiviuden!
Kyllä MONET tahot Ruotsissakin ovat varoittaneet mamutulvan seurauksista jo vuosikausia.
Mutta vasurihyysärit eivät ole kuunnelleet.- käenpoikia
Ruotsidemokraatit varoittivat tästä jo toistakymmentävuotta sitten. ne leimattiin vain äärioikeistolaisiksi, natseiksi ja islamistifoobikoiksi. Nyt in turha enää rypistää kun vellit on housuissa. Saa n'hdä milloin suomessa naivien ja hälmäjen silmät avautuvat.
- hölppy
Siis mitä? Onko meille käymässä täsmälleen sama kehityskulku kuin muuallakin länsimaissa?
Eikö näille annetakkaaan suomenkielen opetusta ja kivaa työpaikkaa?
Onko kohta nogozone täälläkin todellisuutta?
Onneksi uskonnolla ei ole mitään tekemistä asian kanssa.
Sillä islam ja kristinusko ovat täysin yhteensovitettavissa.
Ville,Urpo,Stub ja Arhi astukaan esiin ja selittäkää kaikki taas parhain päin.
Muuten menee yöunet.Näinhän se on. Minä ole nukkunut viime aikoina huonosti. Pelottaa maamme tulevaisuus. Milloin ensimmäinen isku tulee. Kyllä islamilla on terrorismin kanssa tekemistä, koska Ruotsin poliisi ratsaa esim. parasta aikaa moskeijoita.
- sitämeillekinhalutaan
Pariisissahan nähtiin monikulttuurisuuden rikkautta. Tätähän päättäjämme meillekin haluavat, että olisimme "yhteisessä rintamassa", emmekä jäisi paitsi tästä rikkaudesta.
- suvakit.kuriin
Suvakit syyllisiä ympäri maailman. Pahin kansallinen uhka!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait683362Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41194- 22974
Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3970Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68810Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60744Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es34725Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä45709Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t29663Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4647