Jehovantodistajat katoavat

historian havinaan 30 vuodessa niin kuin jääkarhut ilmastonmuutoksen vuoksi.
Jehovan todistajat katoavat sen vuoksi että Jehova on kyllästynyt näihin nimensä häpäisijöihin.
Ettekö te Jehovan todistajat tajua että olette ottaneet itsellenne sellaisen tehtävän mihin ette TODELLAKAAN pysty?
Teidän vähäisetkin hyvät tekonne on Jumalan silmissä kuin pikkulapsen ulostetta potassa ja joka ihaillen esittelee aikaansaanoksiaan."Kato mikä tuli."
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Näin varmaankin käy. Itse näen tuon kyllä maallisemmin enkä ajattele minkään Jehovan olevan hommassa mukana suuntaan tai toiseen.

Netti tuhoaa jehovantodistajien uskonnon. Vanha polvi ehkä jaksaa vielä uskoa, mutta uudemmat "äidinmaidossa" netin ja sosiaalisen median saaneet ikäluokat eivät enää Vartiotornin kusetusta niele.

Äänestä
  • näin se varmastikin on

    Äänestä

Näin siinä käy kun ei toimita sen mukaan mitä raamattu sanoo ja koitetaan vain omin voimin saada ansioita.

Eikä toimita edes sen mukaan mitä Paavali sanoi.
Esim.
Fil.3:8,9. 8."Herrani Kristuksen Jeesuksen tunteminen on minulle arvokkaampaa kuin mikään muu.(Ei: Jehovan tai järjestön) Hänen tähtensä (Ei: Jehovan) olen menettänyt kaiken, olen heittänyt kaiken ROSKANA pois, jotta voittaisin omakseni Kristuksen (Ei: Jehovan) 9. ja jotta kävisi ilmi että kuulun Hänelle. (Ei: Jehovalle).

Äänestä
  • m.naatin teorian mukaan Jumalakin on roskaa,
    tarvitaan VAIN Jeesus
    huhhuhh

    Äänestä

  • tuli.selväksi kirjoitti:

    m.naatin teorian mukaan Jumalakin on roskaa,
    tarvitaan VAIN Jeesus
    huhhuhh

    Kovasti olet nimim. tuli.selväksi lukihäiriöinen.
    M. naathan lainasi vain Paavalin sanoja.
    Vai tarkoitatko että samalla kun Paavali kirjoitti Jeesuksesta hän samalla kirjoitti Jumalasta?
    No, mutta! Sittenhän ei olla kaukana kolminaisuusopista.
    Että sittenkin jehovantodistajat uskovat kolminaisuusoppiin vaikka väittävät toisin?

    Äänestä

tietokirjailija, tutkija ja teologi Aila Tenhunen sanoi kristillisen kanavan haastattelijalle varmana mielipiteenään että JT on VAHVA järjestö joka PYSYY tulevaisuudessakin pystyssä kun sen jäsenet on niin vakaita uskossaan
toivoi vain niitten Raamattuun perustuvaan karttamishommaan lievennystä

jos JT repis raamatuistaan vaikka ne sivut pois kuten lutit on repineet omistaan ne homouden tuomitsevat sivut ?

Äänestä
  • hohhoo, anteeksi lapsus.
    Aila Ruoho sanoi
    haastattelija Tenhuselle
    alfa-tv:n haastattelussa
    niin

    Äänestä

  • ailaruohon omat jt-sisaret on niin vakaita kuin kalliot olleet jo -70 luvulta lähtien vakaana uskossaan,
    eikä siitä jt-uskostaan pahaa sanaa sano

    toisin pikkusiskonsa teologi joka räksyttää arkkipiispankin
    sanomisista ja on aika tyytymättömän tuntuinen olevan siihen luterilaisuuteensa

    Äänestä

  • "lutit on repineet"

    Onissa jt-kokouksissanne olette niin hymyileviä kuin naantalin auringot ja rakkaus keskuudessanne.

    Tänne kun tullaan, missä onkin toisenlaisia ihmisiä, niin minne se teidän huomaavaisuus katosi

    kuin pieru saharaan ilmeisesti

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tervemenoahistoriaan kirjoitti:

historian havinaan 30 vuodessa niin kuin jääkarhut ilmastonmuutoksen vuoksi.
Jehovan todistajat katoavat sen vuoksi että Jehova on kyllästynyt näihin nimensä häpäisijöihin.
Ettekö te Jehovan todistajat tajua että olette ottaneet itsellenne sellaisen tehtävän mihin ette TODELLAKAAN pysty?
Teidän vähäisetkin hyvät tekonne on Jumalan silmissä kuin pikkulapsen ulostetta potassa ja joka ihaillen esittelee aikaansaanoksiaan."Kato mikä tuli."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu