Hallitus antoi puolen miljardin euron lisäbudjetin
t u r v a p a i k a n h a k i j o i d e n
a i h e u t t a m i i n
m a a h a n m u u t t o m e n o i h i n,
kevyesti kuin koira olisi kusaissut tolpan juureen.
Puoli miljardia euroa on viisisataa miljoonaa (500.000.000). Sata kappaletta uusia sadan euron seteleitä on 1 sentin paksuinen nippu. Miljoona euroa on metrin korkuinen läjä. Viisisataa miljoonaa euroa on puolen kilometrin korkuinen torni uusia sadan euron seteleitä.
Mitä me saamme tuolla 500 miljoonalla? Uusia elätettäviä ja potentiaalisia terroristeja kymmenin tuhansin. Sen me saamme.
Kuten muistamme, mistään ei löytynyt 150 miljoonaa (suomalaisten) lasten sairaalaan, vaan rahaa piti kerjätä vapaaehtoiskeräyksin jo muutenkin vaivatuilta kansalaisilta.
Tämäntapaisia uutisia tulee joka päivä, parhaana kaksi.
Mitä puolella miljardilla saa?
8
50
Vastaukset
- nyrjö
Budjetin kauttahan se on yhteiset menot hoidettava. Vai aattelitko mieluummin hommata nuo rahat jotenkin omasta kaveripiiristäs?
- Apinoita_koijataan
Todellisuudessa jo tämän vuoden ylimääräiset kulut viime vuoteen verrattuna ovat vähintään 1,5 miljardia, muutaman kuukauden osalta siis, ja ensi vuonna useita miljardeja.
Tuo "0,5 miljardia" on vain hämäystä ja silmänlumetta. - Orvola
Lisää on tulossa joka pv. satoja lännestä ja nyt ilmeisesti idästä kuten pres. Niinistö juuri varoitteli. Hän lienee saanut tietoa siltä suunnalta, ettei Putinin rajavartiosto , FSB enää pidättele hankalia ulkomaisia ja ent. NL:n tasavaltojen miljoonia ns.pakolaisia.
Ei riitä edes 1500 milj e/ v. Hyvä arvio lienee Frontin 30000 e/ henk./v.- warmatieto
Idästä tulee puolenvuoden sisällä noin 80 000 ruokittavaa.
- PaskaaTuulettimeen
Viidelläsadalla miljoonalla saamme sitä samaa paskaa mitä saimme jo käytetyillä miljoonilla tänä vuonna! Ainoa ero ensivuonna on että saamme rahoilla vielä enemmän PASKAA!!!!!
- on_jo_ihan_sama
Suomen talous murtuu parissa vuodessa, meitä ei auta kuin ydinpommi. Ilman pakolaisia siihen olisi mennyt ehkä 5 vuotta. Älkää hyvät ihmiset vaan erehtykö ostamaan Suomesta asuntoja ainakaan velaksi.
- lkjhgfgh
Rennosti. Jos tätä menoa jatkuu niin se on ihan sama onko omaa vai velkaa jne. Kunhan passi voimassa ja ase on hyvä olla.
- jghggg
500 miljoonaan ei riitä summa on monta miljardia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad591105- 42861
- 51641
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että315627Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän114604- 51598
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38595- 93590
- 56554
- 65514
