Mikse Varsovan metrossa ei ole terroriuhkaa?

Puola on varsin maahanmuuttokielteinen ja islamvastainenkin maa. Eikö voisi kuvitella, että se harmittaa terroristeja ja pyrkivät tekemään iskujaan Varsovassa tai Budapestissä, eikä esimerkiksi Brysselissä tai Pariisissa?

Jos edelliseen kysymykseen ei tule uskottavaa vastausta, niin eikö melko looginen johtopäätös ole, että monikulttuurisuuden ja maahanmuuton vastustaminen ehkäisee terrorismia?
1551
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Terroristeilta viedään mahdollisuudet toimia kun joukkomaahantulo estetään. Toisaalta Puolan kielteinen maahanmuuttoilmapiiri yhdistää kansaa ja varmaankin puuttuvat kaikkiin mahdollisiin riskeihin eli ovat hereillä.

Äänestä
  • Aloittaja

    Näin minäkin ajattelin, vaan ajattelin kysymällä antaa mahdollisuuden toisinkin ajatteleville tuoda perustelunsa esille.
    Kaikki muslimit eivät ole terroristeja, mutta kaikki muslimit (=umma) on se lampi, missä terroristit uivat. Jos lampi kuivataan, terroristit jäävät näkyville tai kuivuvat kuoliaaksi.

    Äänestä

"Jos edelliseen kysymykseen ei tule uskottavaa vastausta, niin eikö melko looginen johtopäätös ole, että monikulttuurisuuden ja maahanmuuton vastustaminen ehkäisee terrorismia?"

Puola on yksittäistapaus, eikä meillä muutenkaan ole tilastoja riittävän pitkältä ajalta, että tietäisimme, kuinka nämä asiat korreloivat.

Äänestä
  • Aloittaja

    Eikös se ole kaksittaistapaus, kun Unkarikin lasketaan? Jos vielä huomioidaan Tsekki ja Prahan metro, niin sitten on kolmittaistapaus.

    Äänestä

Puolalaiset ovat aina olleet ylpeitä ja omilla aivoillaan ajatteleva kansakunta. Kommunistimiehityksen ajankin. Eivät nöyristele EU:n edessäkään.

Äänestä
  • Samoin Unkari. Uskalsi ensimmäisenä todeta että hullun hommaa laskea maahan nuo massat.

    Eikä ne brititkään enää ole innoissaan.

    Äänestä

Kuinkas muuten Venäjä? Eihän sinnekään ole paljon pakolaisia otettu, eikä varsin elintasopakolaisia. Kuitenkin on pommit paukkuneet ja elokuvateattereita kaapattu.

Äänestä
  • Aloittaja

    Venäjä on monikulttuurinen tai monietninen.

    Äänestä

Jokaisella maalla on omat hullunsa, tarviiko niitä raivopäitä tuottaa lisää merten takaa?

Äänestä
  • Aloittaja

    Juu, ei rajojen tiukempi valvominen Suomestakaan kaikkia ongelmia poistaisi, mutta ehkäisisi terrorismin lisäksi talousromahdustakin.

    Äänestä

Puolassa on vastuullisia polittiikkoja jotka ajattelee puolankansanetuja eikä niinkuin täällä on politiikot ajattelee ja toimii siten mitä muissa maissa meistä ajatellaan.
Puola on nouseva mahti euroopassa muutamienvuosien päästä ja käyttävät siten tilannetta hyväkseen kun Saksassa, Ruotsissa ja etenkin Suomessa mennään väärään suuntaan ja yritykset ja bisnekset kerääntyy Puolaan ja se on kuin entinen saksa jota pidettiin euroopan veturina kun se Puola on vakaa, yhtenäinen ja turvallinen maa ja täällä vain imaamit huutelee minareeteistä kutsuhuutojaan ja me vain tapellaan Husujen kanssa...

Äänestä

Enpä kovin usein ole kanssasi samalla linjalla, ei pahalla, mutta tämä mitä sanot nyt on pohtimisen arvoinen huomio.

Eristäydy muslimeista älä ole msään tekemisissä, niin saat olla rauhassa. Yhteiselossa ne ongelmat syntyy. Aina on niitä muslimeja, tai yleisemmin toisesta kultturista tulleita, jotka syystä tai toisesta kokevat olevansa syrjittyjä.

Ei ole työtä esim. Kenen vika se on ei ole kaikilla kantaväestöön kuuluvillakaan, vaikka heidän työllistymis edellytyksensä, on paremmat, monestakin syystä, mm. kieli yksi niistä.

Se on kumma että nämä tyytymättömät eivät koskaa pysähdy kysymään miksi ovat siinä maassa jossa asuvat? Johtuisiko siitä että heillä tai vanhemmillaa tai isovanhemmilaan oli vaikeaaa siellä mistä ovat läntöisin? Sinnehän voi palata jos ei Euroopan meno kelpaa? Ja jos vastaus kuuluu että ei sinne voi mennä kun sillä ei ole turvallista, niin - hohhoijaa!

Sinne ei voi mennä kun siellä ei ole turvallista, henki ei minkään arvoinen, vaarassa koko ajan, ja silti valitetaan että täällä Eroopassa on niin vaikeaa ja syrjitään ja rasismi ja rasisti sitä sun tätä, ja kitinä, kitinä, ja manku manku.

Ja sitten ruvetaan terroritekoihin Eroopassa, uudessa kotimaassa joka ylläpitää mamuja sosiaalituilla, jota käyttävät terrrorisminkin rahoitamiseen, omaan tai muiden. Ja sen jälkeen ei ole turvallista enää Euroopassakaan - että kiitos kauheesti!

Että jotkut voi olla tyhymiä. Mutta mitä muuta voisi odottaa terroristilta? Eihän sellainen voi olla kuin sekopää.

Äänestä

Eilen BBC:llä joku toimittaja tai ohjelman vetäjä heitti kyllä täyslaidallisen islamistiterroristeille. Näin klipin France24:llä. Sen verran kovaa settiä, että vähän ihmettelin että näyttivät. Ja hymyilivät päälle F24:n toimittajat.

"Pariisi ja muut vastaavat sivistyskaupungit kukoistavat tuhannen vuoden kuluttuakin, ja demokratiaa vastustava ääri-ilamistiterroristiroskasakki raivataan pois, niin kuin on raivattu kommunismi ja fasismikin."

IS =Islamist Scumbags, tämän miekkosen mielestä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_3668 kirjoitti:

Puola on varsin maahanmuuttokielteinen ja islamvastainenkin maa. Eikö voisi kuvitella, että se harmittaa terroristeja ja pyrkivät tekemään iskujaan Varsovassa tai Budapestissä, eikä esimerkiksi Brysselissä tai Pariisissa?

Jos edelliseen kysymykseen ei tule uskottavaa vastausta, niin eikö melko looginen johtopäätös ole, että monikulttuurisuuden ja maahanmuuton vastustaminen ehkäisee terrorismia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu