ISISPELKO TUHOAA YKSITYISYYDENSUOJAN

NETTIVALVONTAA

LÖPERÖ MAAHANMUUTTOPOLITIKKA RAJOITTAA SUOMALAISTEN YKSITYISYYDENSUOJAA

Suomalaisten pitäisi kantaa huolta tiedustelulainsäädännön saamisesta ajan tasalle, sanoo puolustusministeri Jussi Niinistö (ps.). Viranomaiset ovat Niinistön mukaan kuitenkin tilanteen tasalla.

– Fundamentalistien terroristi-iskuja on täysin mahdotonta 100-prosenttisesti estää, mutta verrattuna moneen muuhun Euroopan maahan Suomessa on vielä turvallista, sanoo aamu-tv:ssä lauantaina vieraillut puolustusministeri Niinistö.

Kansallinen turvallisuus ja esimerkiksi juuri terrori-iskujen ehkäisy ovat Niinistön mukaan niin tärkeitä, että tiedustelulainsäädäntö olisi uudistettava huolimatta yksityisyydensuojasta esitetyistä huolista.

Viranomaiset seuraavat Niinistön mukaan tarkoin Ruotsin terrorismipidätystä. Pidätetyn irakilaismiehen mahdollisia kytköksiä Suomeen tutkitaan, mutta Niinistö ei kommentoinut sitä, onko sellaisia jo löytynyt.

– Tästä minulla ei ole tarkempaa tietoa, Niinistö sanoi.

1

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jkxfghk

      Suurempi pelko on kuitenkin terrori-iskut kuin tiedusteluoikeuksien laajentaminen. Tiedusteluoikeuksien laajentaminen vie monta vuotta kun lakia valmistellaan. Tiedätkö, mitä tarkkaan ottaen ollaan muuttamassa?

      Suomessa viranomaiset toimivat huonosti keskenään ja on ihan positiivista jos tietoa jaetaan keskenään. Ihmisen joka ei ole tehnyt mitään rikollista tai ei suunnittele sellaista ei varmaan kannata olla huolissaan. Suomihan on kuitenkin jäljessä muita maita tällaisessa tiedustelussa. Itse antaisin poliisille enemmän valtuuksia esimerkiksi rikosten selvittämisessä, puheluiden kuuntelussa, sähköpostien lukemisessa, internetin käytön seurannassa ym. asioissa. En tosin tiedä, minkälaiset oikeudet ovat tällä hetkellä.

      Tarvittaisiin enemmän faktoja pöytään, jos asiasta halutaan keskustella järkevästi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      156
      1440
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      52
      1152
    3. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      50
      938
    4. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      170
      937
    5. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      76
      924
    6. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      36
      865
    7. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      56
      788
    8. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      198
      765
    9. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      151
      755
    10. Ootko sä oikeasti sinkku?

      Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥
      Ikävä
      42
      746
    Aihe