Mitä mieltä olette moottoriöljyyn sekoitettavista lisäaineista.Onko minkälaisia kokemuksia tiedossa?Itsellä käytössä nyt kaasutinexpertin i-Magnet p 14 lisäaine,joka tarkoitettu näiden ohuiden nykyöljyjen kanssa toimivaksi.Kovat on ainakin mainospuheet aineesta,kokemuksia kertoilen myöhemmin.
Moottoriöljyjen lisäaineista
9
3076
Vastaukset
- ProOil
Hyvä moottori öljy on valmiiksi lisäaineistettua, joten ei tarvitse mitään lisäaineita. Lisä lisäaineiden lisääminen voi aiheuttaa öljyssä ei toivottuja reaktioita, joten niitä käyttämällä turha syyllistää sitten öljyä jos ongelmia syntyy...
Esim vaahtoutuminen= kavitaatio korrosioita, jähdytys teho laskee, suodatin joutuu koville, öljy hapettuu nopeammin yms.
Lisäaineistus zddp korotus=liian suuri määrä muuttaa öljyn happamaksi, korrosiota ja ennen aikaista kulumista.
Tässä muutama ajatus siitä miksi kannattaa harkita kannataako ruveta "Nilsiän" sheikiksi itse... - ei-lisäaineita
Moottoriöljyn lisäaineet ovat tarpeettomia. Laadukas moottoriöljy sisältää jo kaiken tarvittavan aineistuksen, eikä sitä tarkasti pohdittua tasapainoa ole mitään mieltä mennä itse sotkemaan. Sama kuin ammattikokin valmistamaan ravintola-annokseen heittäisi käsivaralta suolaa ja pippuria lisää: pilallehan se menee.
Netin foorumilta löytyi kuuluisaan ZDDP-myyttiin liittyen jokun tekemää testiä, missä määritellään mm. öljyn lisäaineen vaikutuksia öljyn voitelevuuteen. Tapauksessa 20w-50 API SN-tasoisen öljyn alkuperäinen pintapaine (öljykalvon kestävyys) on 83 487 psi, zinc 588 ppm, phos 697 ppm ja moly 0 ppm. Sekaan heitetään ZDDP-öljyn lisäaine ja testissä öljyn ominaisuudet muuttuvat 63 595 psi (lasku 19 892 psi), zinc 2436 ppm (lisäys 1848 ppm), phos 2053 ppm (lisäys 1356 ppm) ja moly = 2 ppm (lisäys 2 ppm).
Summa summarum kun lisäaine lisättiin öljyyn, öljykalvon paineenkesto romahti 24%. Öljykalvon paineenkestävyys täten putosi luokasta Hyvä luokkaan Keskitaso - jopa lähelle Heikkoa. Lisäaineistetun öljyn suojaava öljykalvo on heikompi, mikä sallii metallikosketuksen helpommin: se siis huonontaa öljyn keskeisintä suojaavaa ominaisuutta huomattavasti(!). Tämä vain siksi, että öljyn lisäainetasapainoa horjutettiin.
Sen vuoksi ei autonvalmistajat, eivätkä öljynvalmistajat, suosittele mitään öljyn lisäaineita käytettäväksi. Järkevämpää on ostaa sillä lisäainepurkin hinnalla jo alunperin pykälää laadukkaampi moottoriöljy.
/////////////////////////
Alkuperäinen artikkeli / Lähde: http://www.chevelles.com/forums/13-performance/443674-zinc-myth-test-data-dozen-more-oils.html- 5634634
Tuossa esimerkissä lisäainetta laitetaan ihan likaa, ei se tarkoita että lisäaineistus olisi huono asia. Esim kilpamoottoriöljyissä zddp on 1500ppm paikkeilla, huomattavasti parempi paineenkesto kuin 588 ppm:llä. Oikealla annostuksella lisäaineista on hyötyä. Onkohan tuostssakin tarkoituksella laitettu ihan likaa niin että lisäaineet vaikuttaa huonoilta, jos noudattaa annostusohjeita, todennäköisesti saisi paremman paineenkeston.
- 1500ppm
ihan turhia ne lisäaineet on, moottori yleensä kestää 600-800tkm ihan normaali öljyillä, eikö riitä? Mistä normaali tavan tallaaja tietää paljonko ostamassaan öljyssä on zddp:tä? ja paljon kaadetaan lisäainetta että ollaan 1500ppm paikkella. Sitten jos mennään vahingossa jonnekkin 1700ppm ja YLI, katti ei tykkää ja paineenkesto romahtamaa? KANNATTAAKO?
- 23534634
1500ppm kirjoitti:
ihan turhia ne lisäaineet on, moottori yleensä kestää 600-800tkm ihan normaali öljyillä, eikö riitä? Mistä normaali tavan tallaaja tietää paljonko ostamassaan öljyssä on zddp:tä? ja paljon kaadetaan lisäainetta että ollaan 1500ppm paikkella. Sitten jos mennään vahingossa jonnekkin 1700ppm ja YLI, katti ei tykkää ja paineenkesto romahtamaa? KANNATTAAKO?
niin ennen mentiin 600-800tkm ennen kuin tuli kulumisenestoaineita rajusti rajoittavat API SM/SN ja ACEA c luokat. Nyt mennään ehkä 200-300tkm.
- jepjepjepjuu
höpöhöpö plääh. pihassa seisoo 526 tkm. ajettu auto. Moottorissa aina C-luokan öljyt,. Hyvin toimii, ei ole konetta aukaistu, eikä vie öljyä. Ubaani legendaa tuo tarve suurelle määrälle sinkkiä.
- jokakerta
Itse laitan aina oiltreamenttia esim stp..uusien öljyjen joukkoon vaikka on täyssynttiiset tehnyt jo niin monta vuotta << ja alla on monesti uusiauto
huollot teen itse ei koskaan ongelmia ollut. - Motonomi
Hyvä öljy ei tarvitse mitään lisäaineita. Näiden STP:n käyttäjien kannattaisi hankkia parempia tuotteita jos täytyy tuota viskositeetin parantajaa käyttää. Olen minäkin sitä joutunut 70-luvulla käyttämään kun öljyt oheni käytössä todella nopeasti. Nykyään on saatavana parempia öljyjä kuin 40 vuotta sitten, miksi siis ei kannattaisi niitä käyttää.
- Anonyymi
https://www.youtube.com/watch?v=mL5KHhCmb0Q
Red line seal saver toimii ainakin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6517203Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?425022HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa3002798- 1502113
Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki321706Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1381652- 201637
Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon4021573mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k111367Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E121337