katsomusaine

eroaValtiokirkosta

11

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8694

      Jo nyt jotkut koulut opettavat kaikille pakollista yhteistä yskontotietoa opetuslain ja -suunnitelman vastaisesti. Näin ainakin joissakin Helsingin kouluissa, joissa on uhkana, että elämänkatsomustiedosta voisi jatkossa tulla suurin opetusryhmä. Näin hienosti torpataan ettei elämänkatsomustieto pääsisi vallitsevaksi normiksi, josta voisi syntyä kipinä, joka leviäsi koko maahan. Voisi syntyä vaatimus avata ET kaikille vapaavalintaiseksi aineeksi ja pian suurin osa oppilaista lukisi koko maassa mieluummin ET:tä. Tämä kehitys tulisi lopulta kuoppaamaan uskontojen opetuksen kokonaan. Hihhulien juoni tämän estämiseen on ollut lanseerata yhteinen katsomusaine, jota nimitetään milloin miksikin harhautus mielessä. Agendaa ajetaan jo sisään opetuslain ja -suunnitelman vastaisesti, kun osassa kouluja on alettu opettaa yhteistä katsomusainetta, yhteistä uskontotietoa.

      • Mites se nyt opetuslain ja -suunnitelman vastaista on kun esimerkiksi Kulosaaren yhteiskoulun yhdistettyjen opetusryhmien mallista ortodoksit tekivät kantelun Apulaisoikeusasiamies Puumalaiselle, joka ratkaisi asian siten että koulun toiminnassa ei ollut moitittavaa?

        https://www.ort.fi/sites/default/files/liitteet/Maria Hattunen/Liite 114e Apulaisoikeusasiamiehen päätös 24.9.2015 Kulosaaren valituksesta.pdf

        Onko Apulaisoikeusasiamies sinun mielestäsi nyt tehnyt virkavirheen kun väität että tuollainen opetusjärjestely olisi lainvastaista?


      • 8694
        rainbowshy kirjoitti:

        Mites se nyt opetuslain ja -suunnitelman vastaista on kun esimerkiksi Kulosaaren yhteiskoulun yhdistettyjen opetusryhmien mallista ortodoksit tekivät kantelun Apulaisoikeusasiamies Puumalaiselle, joka ratkaisi asian siten että koulun toiminnassa ei ollut moitittavaa?

        https://www.ort.fi/sites/default/files/liitteet/Maria Hattunen/Liite 114e Apulaisoikeusasiamiehen päätös 24.9.2015 Kulosaaren valituksesta.pdf

        Onko Apulaisoikeusasiamies sinun mielestäsi nyt tehnyt virkavirheen kun väität että tuollainen opetusjärjestely olisi lainvastaista?

        Kulosaaressa ei yhdistetty kaikkia katsomusaineita yhdeksi katsomusaineeksi, vaan yhdistäminen tehtiin vain niiltä osin kuin katsomusaineet sisälsivät yhteisiä sisältöjä, kuten etiikkaa. Muuten opetettiin katsomusaineiden omat sisällöt eriryhmissä.


      • No siinä tapauksessa osoita esimerkkitapaus sellaisesta koulusta jossa opetetaan lainvastaisesti ja tee siitä vaikkapa kantelu...


    • 35899fg

      Kaikille yhteinen katsomusaine on tasa-arvon kannalta välttämätöntä, muuten uskonnottomat lapset ovat eriarvoisessa asemassa. Kaikkien täytyy oppia tietämään mistä katsomuksissa on kysymys. Uskonnottomat lapset eivät saa jäädä tästä paitsi. https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1438

    • Meingott

      Mikäli katsomukset ovat yksityisasioita, eikö niiden sellaisiksi tulisi jäädäkin? Siinä tapauksessa eri katsomusten käsittely ei kuulu kouluopetukseen, vaan korvaavaksi opetusaineeksi olisi kehitettävä filosofiaan ja etiikkaan pohjautuvan moraalinen oppiaine.

    • Et-opelta

      Uusi tuntijako ja uusi ops tulevat voimaan elokuussa 2016.

      Peruskoulussa uskonnon/ET:n tuntimäärä vähenee 11 tunnista 10 tuntiin (peruskoulun 9 vuoden aikana). Sillä mennään. Joten nyt on aika vahvistaa elämänkatsomustietoa, joka on monin paikoin suotta vajaakäytössä.

      Kirkosta jo eronneet ja nyt erovat voisivat erottaa myös lapsensa - ja saman tien ilmoittaa kouuun lapsen vaihtavan "oman uskonnon" opetuksesta ET:oon. Vaihto on hyvä suorittaa esimerkiksi lukukauden vaihtuessa eli 1.1.2016 alken. Ensi syksyyn ei tarvitse odottaa.

      Lukiossa uskonnon/ET:n pakollisten kurssien määrä vähenee kolmesta kahteen ja filosofian pakollisten kurssien määrä nousee yhdestä kahteen.

      Vasta 18 vuotta täyttänyt voi valita vapaasti uskonnon ja ET:n pakolisten kurssien välillä. Aikuislukooissa näin tapahtuukin.

      Mainittakoon, että "pakkouskonnossa" oleva alle 18-vuotiastkin voi kuitenkin vapaavalintaisesti ottaa ET:n kursseja, mutta kun lukion tahti on kova, harvalla on aikaa ottaa ihan uuden "extra"-aineen kursseja, kun pakolliset on kuitenkin tehtävä.

      • ?? Eikö 18-vuotiaalla abiturientillakin ET-opetukseen pääseminen edellytä evlut kirkosta eroamista? Minkä toki voi tehdä, ja siinä ei kestä voimaanpano vuoden loppuun kuten kirkollisverossa, mutta joka tapauksessa.

        Poikkeus on se, että *aloittaa* lukion 18-vuotiaana.


      • VaiMitenSeNytOlikaan
        jori.mantysalo kirjoitti:

        ?? Eikö 18-vuotiaalla abiturientillakin ET-opetukseen pääseminen edellytä evlut kirkosta eroamista? Minkä toki voi tehdä, ja siinä ei kestä voimaanpano vuoden loppuun kuten kirkollisverossa, mutta joka tapauksessa.

        Poikkeus on se, että *aloittaa* lukion 18-vuotiaana.

        Kursseja kait voi suorittaa (?), ainakin valinnaisia, ja ET:n yo-kirjoitukseenkin voi osallistua (?), mutta pakolliseksi katsomusaineen kurssiksi hyväksytään kirkon jäseniltä vain uskonnon kurssit. Eli kirkon jäsen ei saa päästötodistusta, jos ei niitä.


    • jurtti

      En oikein ymmärrä miksei poliitikot voi muuttaa ET:tä vapaavalintaiseksi katsomusaineeksi kaikille. Onko pelkona, että kohta kaikki valitsisivat ET:n?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"

      Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä
      Maailman menoa
      66
      2242
    2. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      50
      2194
    3. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      162
      2015
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      17
      1791
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      85
      1171
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      74
      1093
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      292
      971
    8. Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!

      Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T
      Maailman menoa
      320
      909
    9. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      99
      854
    10. Mitä kaikkia vikoja

      On kaivatussasi?
      Ikävä
      56
      827
    Aihe