Plokissa tietoja ensi kesän kurssitarjonnasta PS-puolueen Homosaaren kurssikeskuksessa . Kurssien tulot menevät suoraan Säätiön kassaan pahanpäivän varalle.
Kursseista mainittakoon ennen kaikkea piereskelyn tasokurssit I-III, sekä persukävelykurssi (neliveto) sekä persusauvakävelykurssi (neliveto sauvoilla vauhditettuna). Myös perinteinen öyhötyskurssi on jälleen ensi kesän kurssitarjonnassa mukana.
Homosaaressa on myös korupaja jonka "teeseitse-Leijonariipus"-kurssi on taiteellisia persuja varten - kurssilla opastetaan tekemään itse meille niin tärkeä symboolinen Leijonariipus ihan alusta alkaen hopea- tai pronssijöötistä loppukiilloitukseen asti.
Sopivia kursseja voi vielä ehdottaa PS-Säätiön johtokunnalle, joka pitää huolen kurssitarjonnasta.
Kursseista mainittakoon ennen kaikkea piereskelyn tasokurssit I-III, sekä persukävelykurssi (neliveto) sekä persusauvakävelykurssi (neliveto sauvoilla vauhditettuna). Myös perinteinen öyhötyskurssi on jälleen ensi kesän kurssitarjonnassa mukana.
Homosaaressa on myös korupaja jonka "teeseitse-Leijonariipus"-kurssi on taiteellisia persuja varten - kurssilla opastetaan tekemään itse meille niin tärkeä symboolinen Leijonariipus ihan alusta alkaen hopea- tai pronssijöötistä loppukiilloitukseen asti.
Sopivia kursseja voi vielä ehdottaa PS-Säätiön johtokunnalle, joka pitää huolen kurssitarjonnasta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Soini kirjoittaa omassa Perussuomalainen lehdessä: "Oman puolueen haukkuminen julkisuudessa heikentää puoluetta. Kritiikkiä tarvitaan, mutta se annetaan omassa keskuudessa."
Kovin jää kapeille hartioille puolueessa kritiikin anto näinä romahdusgalluppien aikoina, kun puolueneuvostoa ei voida kutsua koolle, jotta puolue voisi keskustella laajalla rintamalla.
Mennyt kyllä jo täysin surkuhuvittavaksi tämä Soinin ja persujen "omassa keskuudessa" -linjailut ja -meininki. Syntyy lähinnä vaikutelma jostain menneiden ikäluokkien traumaperheestä, jossa puhuminen ja tunteiden näyttäminen on kielletty ja tunteiltaan vammautuneen isän sana on laki ja kuri.
Puolueen vaikuttajien esiintymiset ja muu keskustelu koko Tynkkys-jupakassa on erinomaisesti vahvistanut näitä mielikuvia, ja lisää samaa sataa koko ajan.
Onko hajatushautomo PeruSta(S) tässä kurssitoiminnassa mukana neutraalin tietoisena, yksityis-kriitillisenä peruSkalliona?
Olisi kiva saada jokin monialainen tehopraktikum myös sosiaalisesta, kansainvälisestä, tiedotuksellisesta ja psyykkisestä eristäytymisestä - onko sellainen piilopäivien ohjelmassa? Vai lähestytäänkö aihetta enemmän kokoavana teemana?
Sellainen kokemus on, että kurssiaika Homosaaressa luo pitkälle kantavaa yhteisöllisyyden tunnetta. Iltaisin kun kun istutaan leirinuotiolla, paistetaan makkaraa ja lauletaan PS-laulukirjasta mukavia ralleja kitaran säestyksella, niin on se niin mukavaa, että sen muistaa vielä talvellakin. Vaikka päivällä saatetaan pikkuien kilvoitellakin - että kuka saa parhaat pisteet kurseilla, niin illalla avataan sydämet toisille persuvelijille ihan vilpittömällä mielellä ilman taka-ajatuksia.
Homosaarella vietetään kesällä niin antoisaa aikaa, ettei voi kuin suositella persuveljille lämpimästi.
Muuten, persunaiset ovat perustamassa samantyyppistä toimintaa Lesbos-saarelle Kreikkaan. Keräys on menossa jäsenistön keskuudessa toimitilojen vuokraamiseksi - ehkä jotain aivan vaatimatonta näin aluksi.
Voiko niitä meidän harvoja naispoikkeusjäseniä päästää sinne tummien tukihuijarien maahan ja länsimaisen sivistyksen kehtoon yksinään, ilman Miesholhoajiaan temmeltämään? Miten meidän Miehisten Miesten semmoisessa menossa käy?
Jostain syystä persunaiset ovat hulluina tummiin miehiin. Aivan käsittämätöntä! Eihän tarvitse kuin panna rinnakkain aito rehti suomalaisugrilainen komeaa pystyyn nostettua sikaa muistuttava möhömaha ja tuollainen välimeren kuikelo, niin valintahan on helppo. Persunaiset ovat kyllä kummaa porukkaa. Väliäpä heistä sillä onneksi persuhemmot pärjäävät niin hyvin keskenään, ettei siihen tarvita naisia väliin asioita sotkemaan. Menkööt naiset Lesbos-saarelleen panettakoot itseään niillä pystylihan myyjillä vaikka vittunsa ruvelle.