edes pohjois koreassa.
92% luottaa yle uutisiin
emmekäole
71250
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 71
Vanhimmat
Kas kun ei 99,9%.
Toista se oli ennen kun kaikki meni läpi ja vastaan tahi saati sitten vihtaan pantu vallan laisinkaan...
teki Pravda, da, da :)
Harasoo :)))))))))))
Niin luotan itsekin. Asensin puhelimeeni YLE:n appsin. YLE tekee hyvälaatuista, objektiivista journalismia.
Hohhahhoahahhohhahahahoo!
Objektiivista...
Se sinun ongelmasi, lue niitä Bilderberg-väreillä väritettyja uutisia ihan rauhassa maailman tappiin asti...BUAHHAAAA
Kamera on objektiivinen.
Ylen toimittaja erota prosenttia ankasta.
STT-uutisten ostaminen loppui pikana, kun Hiihtoliittoa alettiin syyttää syyttä suotta. STT:n toimittajat tuomittiin ja tuomio peruttiin vasta, kun elinkautinen oli kärsitty. Tämä antaa oikean kuvan Putki-Paten mukaan maailman vapaimmasta mediastamme.
Nyt on taas Hiihtoliiton mies pääministerinä niin, että täytyy yrittää asetella sanat parhain päin.
silloin Ylen uutisten luottamus ylittää jo 100%.
Tämäkin uutinen kertoo, missä mennään.
http://yle.fi/uutiset/henkilokuva_kirsi_piha__kiltti_bisnesnainen_joka_oli_liian_nopea_poliitikoksi/8461656
Kirsi Piha on yrittäjä, jonka viestintätoimisto menestyy, vaikka yleinen taloustilanne laahaa pakkasen puolella. Pihan viestintätoimisto Ellun Kanat sijaitsee Uudenmaankadulla vanhassa arvotalossa, jonka katossa komeilevat romanttiset kukkamaalaukset.
Omistajana ja hallituksen puheenjohtajana Piha keskittyy yrityksen kehittämiseen. Toimitusjohtaja Taru Tujusen vastuulla on operatiivinen johtaminen.
mitä vikaa tässä uutisessa oli
Uutinen ei kerro, miksi yritys menestyy. Ketkä ovat asiakkaita? Onko asiakkaina verovaroja käyttäviä tahoja?
Uutisessa vihjataan yrityksen menestyvän taloudellisesti. Miksi uutisessa ei kerrota yrityksen tilinpäätöstietoja?
Millä perusteilla juuri tämä yritys päätyi Ylen ohjelmistoon ja jopa Ylen etusivulle? Kahden Kokoomuksen entisen kansanedustajanko takia? Vai onko Yle aloittanut sarjan menestyvistä yrityksistä?
sehän on vain yksi juttu muiden joukossa!
YLE tekee juttuja ja Kirsi Piha on julkisuudesta tuttu henkilö.
Mitä siihen yrityksen menestymiseen liittyy onko asiakkaina yksityisiä
vai julkisia?
Uutinen 'Henkilökuva: Kirsi Piha' on ollut vasta 2 päivää Ylen pääsivulla. Moni uutinen ei ole siellä päivääkään.
Millä perusteilla verovaroilla toimivat tahot valitsevat mainostoimistonsa? Onko Yle jutun toimiston asiakas? Entä Kokoomus?
eikä ole pääuutisena, mitä sivuja sä oikeen katsot?
http://yle.fi/uutiset/
Löytyy Ylen pääsivulta (etusivulta), kun vähän kelaat.
asiasta uutisoi yle:) mikähän tarve niillä on noita "tutkimuksia" julkaista monta kertaa vuodessa? itselleenkö uskottelevat?
Sen jälkeen kun paskan puhuja puolue persut otti ylen johdettavakseen ei ole uutisiin ollut luottamista,mutta onneksi persu puolue kuolee pois ja voi alkaa luottaa yleenkin.
Kaikkien on luotettava Bilderberg-uutisiin.
DDD hah!
Kaikki fiksut kun ovat jo aikoja sitten lakanneet lukemasta Ylenantoja.
enemmän minä luotan YLE uutisiin kuin maksullisten kanavien.
Siellä vasta voidaan olettaa että isot mainostajat ja kaupalliset omistajat
voivat sekaantua uutisointiin.
YLE saa julkisen rahoituksen, joten yritykset eivät pääse vaikuttamaan
Tiedätkö mitään Bildenberg:stä. ;-))
Uutisten luotettavuuden sijasta pitäisi tutkia, antavatko viestimet oikean kokonaiskuvan Suomen menosta. Yksittäinen uutinen voi olla totta, mutta silti uutiskansalle voi syntyä täysin harhainen tai puutteellinen käsitys valtakunnan asioista.
hahaha mikään ei ole epäuskottavampi kuin joku metsästä vedetty "uutisarvostukset 2015" tutkimus tälläinen Ylen mainonta kielii ainoastaan siitä että Ylellä ei todellakaan mene hyvin uskottavuus kärsinyt ja vaihtoehtoisen median ryntäys verkkomediassa saa vihdoin kansalaisten silmät aukeamaan tämän todistaa myös hurjasti suosiota saavuttanut puolueeton MV-lehti joka taustoittaa aina aiheet sivun alareunassa ja kommentaattorit antavat lopulliset kyydit
puolueettomia yksityiskohtia Ylen uskottavuudesta mikä todellisuudessa tipahtanut kuin lehmänhäntä
https://www.facebook.com/events/1001861136514888/
Ja sieltä todellisuus joka riepoo Yleläisten sieluja
"
"Pasilan trollitehdas eli YLE levittää jatkuvasti vääristyneitä ja valheellisia uutisia ja disinformaatiota ja sen päätehtävä tuntuu olevan Suomen vieminen NATO:on ja yllyttäminen sotaan Venäjää vastaan. YLE julkaisee päivittäin törkeän valheellista disinformaatiota Venäjästä ja Ukrainan kriisistä. YLE:n toimittajien ammattitaito on olematon. Kaikki tämä roska maksetaan veronmaksajan pussista, katsohan veroilmoitustasi. Siellä lukee YLE-vero. "
"Yle kioski yrittää hallita mielipiteitä"
"Valehtelija ottaa ilon ja hyödyn Ylen mainoksesta"
"Olympialaisten TV-lähetysoikeudet pois Yleltä"
"Yle pisti uhkailuksi eli johan oli valetoimittajan markkinat"
"Yletön Suomi ja maassa rauha"
https://www.facebook.com/events/1001861136514888/
Eikö muka Yle valehtele? Ylen annista 92% on paskapuhetta ja mitätön 8% realistista todellisuutta näin ollen 92% pitää Yleä huuhaana ja 8% siis ne jotka ovat joko kuuroja tai sokeita näkevät Ylen kanavalta todellisuutta
http://mvlehti.net/2015/11/01/osa-1-yle-valehtelee-yleisolleen-tassa-todiste-nr1/
http://mvlehti.net/2015/10/08/yle-valehtelee-lisaa/
https://www.facebook.com/mitavittualehti/posts/1028387183838385
http://kaksplus.fi/threads/yleisradio-jaei-taas-kiinni-valehtelusta.2461053/
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13826909/yle-valehtelee-tornion-mielenosoituksesta
http://hameemmias.vuodatus.net/lue/2011/11/yle-valehteli-taas-katynin-oletetusta-joukkomurhasta-15-07-2011
BUEHHEHHHH ja tämä "faktan" kertoo mv-lehti ja se vasta luotettava on!
VIIKON VITSI hhehhhhh
MV-lehti on julkaisu siinä missä hesari tai Yle MV lehti korostaa ainakin lähteitään eli jutut eivät ole hevosmiesten tietotoimistosta niinkuin hesarilla tai Ylen perseilijöillä on tapana tehdä
MV-lehdellä ei edes ole aina "lähteitä". Jutut ovat nimettömien kirjoittamaa mutu-tietoa. Kukaan ei oikeasti vastaa juttujen oikeellisuudesta.
Lehti ei uskalla toimia Suomessa.
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/article8420146.ece
lueppa tuolta lisöö
http://yle.fi/uutiset/kansa_on_kyllastynyt_manipulointiin_kontrolliin_ja_valehteluun__taman_vuoksi_mv-lehtea_luetaan/8409302
Älä saivartele MV- lehteä luepas tarkemmin lehteä niin kyllä siellä on hyvin selkeästi juttujen lähteet mainittu ja sitä paitsi yhä useampi suomessa ilmestyvä lehti toimii nykyään muualla kuin Suomessa
MV-lehteä ei myöskään ole tuomittu tuomioistuimissa niinkuin haha eräitä
http://yle.fi/uutiset/yle_uutisille_ja_motlle_langettavat_paatokset_jsnlta/8240843
http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/toimittaja-maarattiin-korvauksiin-jaakiekkoilijan-perhetta-koskevasta-uutisesta/2037066
http://www.vanhemmat.com/keskustelu/viewtopic.php?p=7400&sid=e250e5f0a0e94d851d3af0791efe9b3f
https://www.facebook.com/Seura-398638100335663/timeline/
http://www.mikkoniskasaari.fi/node/146
Miksi YLE ei kerro tallaisia asioita mitä muualla maailmalla kerrotaan.
Tuossa esim. suomeksi uutisia Lähi-Idästä alueen ainoasta demokratiasta:
http://israblockupdate.blogspot.fi
NOIHIN EI USKO EDES JUUTALAISET!
Joo, kyllä on väärää tietoa ylen uutiset pullollaan, ja niiden gallupitkin tehdään talon sisällä, omalla henkilökunnalla, joka koostuu vihreä/vasemmisto töpselistä sähköä ja puun halaajista, jotka ei nykymaailmasta tiedä yhtään mitään.
Eipäs Yle laita nettiäänestystä johon voisi jokainen osallistua oman sähköpostinsa varmennuksella. Että silleen.
Ylen kyselykaavakkeetkin tarjoaa Google. Ylen keskustelut käydään Facebookissa ja Twitterissä, vaikka talolla on oma Suora linjansa - Osallistu. Miksi? Varmaan siksi, että em. palstoille on pakko rekisteröityä ja ne ovat poliittisesti pallon oikealla puolella.
Juuri tuo kaiken maailman rekisteröityminen on se este. Yhteen aikaan, kun vielä riitti tuo oman sähköpostin varmenne olis äänestys vilkkaus toista luokkaa.
Että silleen.
Yle ei voi laittaa realistista äänestystä joissa äänet on todistettu varmenteelta koska todellisuus 8% puolesta ja 92% vastaan paljastuisi
ja ne 8% profiloituisi kuuroihin ja sokeiisiin
MV "lehti" valehtelee ja vääristelee asioista, ja on jäänyt niistä monta kertaa KIINNI!
äläkää nyt vaan uskoko siihen roskajulkaisuus!
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/article8420146.ece
Miksi Yle haluaa kääntää katseet MV-lehteen, kun puhe on Ylen luotettavuudesta ja toimintatavoista? En ole lukenut MV-lehteä kertaakaan.
ei tässä mikään YLE keskustele vaan ketjussa joku tollo linkitti mv-skeidaa
Eniten minä silti luotan YLEen kuin kaupallisiin tai yksityisomisteisiin
mediataloihin. Niiden toimintaan vaikuttaa mainosrahat ja yrityksien yhteistyö
mitä ei ole Ylessä
Yle ostaa palveluja yksityisiltä yrityksiltä. Ylen kautta saadaan kanavoiduksi verovaroja yksityisille yrityksille. Yle voi piilomainostaa siinä missä kaupalliset toimijatkin leimautumatta uskollisimpien tuijottajiensa silmissä asenteelliseksi.
tottakai Yle ostaa palveluita, ei olisi mitään järkeä yksin itse tehdä kaikkea!
Ihan normaalia yritystoimintaa, niinkuin tekee KAIKKI.
Mutta ei se sitä tarkoita että se vaikuttaisin uutisointiin
Kertooko Yle yhteistyökumppaninsa ja niiden valintaperusteet? Vuosikertomuksessa keskitytään lähinnä ylistämään Yleä yksityisten yritysten tapaan. Tilinpäätös ei ole riittävän yksityiskohtainen rahaliikenteen hahmottamiseksi, vaikka se täyttäisikin pykälien asettamat ehdot.
hmmm miksi Ylen pitäisi kertoa?
Ellei hankinta ylitä julkisten kilpailutusten ja hankintalakien rajaa, sitä ei
tarvitse kertoa. Eri asia on julkisten kilpailutukset.
Lisäksi siellähän on johtoryhmä, hallitus ja hallintoneuvosto
joka valvoo toimintaa
Jotakuta saattaa kiiinnostaa perusteluineen, ketkä saavat verovaroja Ylen kautta. Millä perusteella pääjohtaja Kivinen saa paljon enemmän palkkaa kuin edeltäjänsä Jungner?
MV-lehti on Ylelle punainen vaate MV on julkaisu joka ei ole johdateltavissa vaan julkaisee asiat niiden oikeilla nimillä ja miten ne on ja kadehdittavan tarkasti
Yleisradion ylin päättävä elin on hallintoneuvosto.
Sen 21 jäsentä valitsee eduskunta vaalikauden ensimmäisillä valtiopäivillä. Jäseniksi valitaan tiedettä, taidetta, sivistystyötä ja elinkeino- ja talouselämää tuntevia sekä eri yhteiskunta- ja kieliryhmiä edustavia henkilöitä (ks. Laki Yleisradio Oy:stä, 5 §). Yhtiön henkilöstöllä on hallintoneuvostossa kaksi edustajaa, joilla on kokouksissa läsnäolo- ja puheoikeus, mutta ei äänioikeutta. Hallintoneuvosto kokoontuu 6-7 kertaa vuodessa.
Lisätietoja hallintoneuvoston jäsenistä saat eduskunnan verkkosivuilta.
Hallintoneuvoston jäsenet valittiin eduskunnan täysistunnossa 9.6.2015. Hallintoneuvosto järjestäytyi ja valitsi puheenjohtajan, varapuheenjohtajan sekä henkilön edustajat ensimmäisessä kokouksessaan 23.6.
Osa jäsenistä on uusia, osa toiminut Ylen hallintoneuvostossa aiempinakin vuosina. Vuosiluku nimen perässä kertoo, mistä vuodesta lähtien henkilö on ollut hallintoneuvoston jäsen.
Kimmo Kivelä (ps), vuodesta 2011, puheenjohtaja
Kalle Jokinen (kok), vuodesta 2011, varapuheenjohtaja
Mikko Alatalo (kesk), vuodesta 2003
Maarit Feldt-Ranta (sd), vuodesta 2015
Olli Immonen (ps), vuodesta 2015
Ilkka Kantola (sd), vuodesta 2007
Mika Kari (sd), vuodesta 2015
Jyrki Kasvi (vihr), vuodesta 2015
Elsi Katainen (kesk), vuodesta 2015
Jukka Kopra (kok), vuodesta 2015
Suna Kymäläinen (sd), vuodesta 2015
Eero Lehti (kok), vuodesta 2015
Mika Lintilä (kesk), vuodesta 2011
Mikaela Nylander (r), vuodesta 2015
Markku Pakkanen (kesk), vuodesta 2015
Jaana Pelkonen (kok), vuodesta 2011
Jari Ronkainen (ps), vuodesta 2015
Matti Semi (vas), vuodesta 2015
Maria Tolppanen (ps), v. 2011
Ari Torniainen (kesk), vuodesta 2015
Mirja Vehkaperä (kesk), vuodesta 2007
Henkilöstön edustajat:
Jukka Kuusinen, assistentti
Jari Niemelä, tuottaja
Hallintoneuvoston työvaliokunta
Kimmo Kivelä, puheenjohtaja
Kalle Jokinen
Ilkka Kantola
Jyrki Kasvi
Mika Lintilä
Mikaela Nylander
Matti Semi
Taas tuli lisää lukijoita mv-lehdelle, kiitos vihervasurisuvikki, näin yhmiä te olette.
SEN LAULUJA LAULAT, KENEN LEIPÄÄ SYÖT.
Ylen ja hesarin monikulttuuri hömppään en ole uskonut vuosiin. Onneksi oikeat uutiset saa netistä.
YLE:n lisäksi Helsingin Sanomiin luotetaan ja sehän rasistipaskiaisia vituttaa. Tuo rasistijoukko on pieni, surkea vähemmistö. Ovat roskaväkeä, paskasakkia. Hävetkää perkeleet!
Kun oikein yrität niin sinäkin "hienostunut" suvakki saat ehkä joskus muodostettua yhden lauseen ilman kirosanaa tai panettelua. Tai sitten et.
Syö paskaa ja kuole!
Hesariin ei enää luoteta jotain kertoo läpyskän markkina-arvon vajoaminen Hietaniemen hautakumpujen tasolle
http://mvlehti.net/2015/07/13/media-markkinavoimien-armoilla/
monta lehteä "mvlehti" on myynyt?
Millä perusteilla Liikenne- ja viestintäministeriö valitsi henkilöt seuraavaan työryhmään? Bernerin selitys on huikea.
"Liikenne- ja viestintäministeriö on asettanut työryhmän selvittämään Suomen media-alan tilannetta. Työryhmä selvittää mediamarkkinoiden edellytyksiä toimia, markkinoiden esteitä ja kilpailuasetelmia.
Ryhmän puheenjohtajana toimii Lappeenrannan teknillisen yliopiston professori Anssi Vanjoki. Ryhmän muut jäsenet ovat kirjailijakolumnisti Kalle Isokallio, viestintätoimisto Kreabin toimitusjohtaja Mikael Jungner ja vapaa toimittaja Reetta Meriläinen.
Työryhmän asettanut liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner sanoo, että vahva ja taloudellisesti hyvinvoiva media on kaikkien etu. Hänen mukaansa yhteiskunnan on taattava, että medialla on oikeudenmukaiset lähtökohdat toimia voimakkaassa murroksessa. Bernerin mukaan myös Ylen asemaa on arvioitava."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015080320127121_uu.shtml
YLE valehtelee yleisölleen. Tässä todiste nr1 !!
Ylen Tampereen Radion verkkosivuilla aikoinaan ollut kysely on todiste siitä että Yle harrastaa sensuuria.
Alueradion verkkosivuilla kysyttiin, mistä muukalaisviha johtuu. Seitsemästä vastausvaihtoehdosta oli tunnin jälkeen poistettu kohta ”huonoista kokemuksista”.
Kyse on tästä kyselystä:
http://static.mvlehti.net/uploads/2015/02/yle_sensuroi_vaarat_mielipiteet.jpg
Alueradion verkkosivuilla kysyttiin, mistä muukalaisviha johtuu. Seitsemästä vastausvaihtoehdosta oli tunnin jälkeen poistettu kohta ”huonoista kokemuksista”.
Jukka Turunen kirjoittaa Uuden Suomen blogissaan, että kello 10.55 peräti 81 prosenttia oli äänestänyt poistettua vaihtoehtoa. Maakuntaradion päällikkö Maaria Grönfors kiisti sensuurisyytökset.
– Sitä ei ole sensuroitu. Meidän käsitys on se, että kyselyä on manipuloitu. Uskomme, että vastausvaihtoehto oli linkitetty ulkopuoliselle sivustolle ja sitä kautta kyselyä on manipuloitu, Grönfors kertoo Uudelle Suomelle.
Hänen mukaansa kyselyyn oli tullut epätavallisen paljon vastauksia – jopa kymmenkertaiset määrät. Tämä aiheutti epäilykset manipuloinnista. Kysely oli pantu verkkoon Grönroosin mukaan hieman ennen aamukymmentä ja vastausvaihtoehto ”huonoista kokemuksista” oli poistettu noin tunnin kuluttua.
– Tämä on ensimmäinen kerta, kun tällaista on tapahtunut, Grönfors toteaa.
Ulkopuolinen teki myös omaa tutkimustyötä ja estimoinut vastausten kokonaismäärää eri kellonaikoina:
Ennen sensurointia:
10:39# 76-80 ääntä, joista 62-66 vaihtoehdolla 6; loput 14 ääntä muilla
10:50# 82-85 ääntä, näistä 67-70 vaihtoehdolla 6; loput 15 ääntä muilla
Tässä ei ole mitään viitettä väärentämisestä.
Sensuroinnin jälkeen (vaihtoehto 6 poistettiin):
10:56# 19 ääntä
11:07 25 ääntä
11:41 31 ääntä
11:43 32 ääntä
11:45 36 ääntä
11:49 36 ääntä
11:55 37 ääntä
13:04 44 ääntä
13:18 47 ääntä
13:25 47 ääntä
13:41 49 ääntä (varma: nähty HTML-koodista)
13:45 50 ääntä (varma)
14:00 53 ääntä (varma)
15:35 103 ääntä (varma)
Tämän jälkeen Matti Nikki on ilmeisesti aloittanut väärennyskokeilunsa,
koska esimerkiksi kello 16:n maissa oli yli 3000 ääntä.
Ylen sensuuri vähän ennen kello 11 ei voi johtua Matti Nikin vasta kello 16:n maissa tekemistä väärennyskokeiluista.
Estimaatit perustuvat ko. hetkillä tallennettuihin prosenttilukuihin sekä 13:41 alkaen HTML-koodista löytyvään lukumääräkommenttiin.”
Ei lisättävää. YLE on selvästi puolueellinen instanssi ja on synti ja häpeä että sellaista verovaroista rahoitetaan demokraattisessa yhteiskunnassa.
Lähde: http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/48909-ylea-syytetaan-sensuurista-se-oli-manipulointia
Tässä siis todiste nr1, mielipidekyselyn manipuloiminen ylen propaganda-kanavalla.
Laittakaa lisää vinkkejä tulemaan niin tuodaan kaikki esille tästä mielenhallinta ja propaganda-kanavasta nimeltään YLE joka toimii eliitin edunvalvojana suomessa.
PS. Varautukaa järkytyksiin, ilman foliota!
Sinisilmäisyyden hintalappu
Arvoisa lukijani. Toivoisin sinun ymmärtävän, kuinka sinua on petetty jo hyvin pitkään tietämättäsi. Käytännössä olet putsattu ja petetty kirjaimellisesti lähes jokaisella elämän osa-alueella. Sitä Suomea, jossa luulit eläväsi, ei yksinkertaisesti enää ole olemassa. Se on vain illuusio, harhakuva tai ehkä vain unelma mielessäsi.
Olet uskonut luottavaisesti ja sinisilmäisesti vuosia johtajiisi ja siihen, että he tekevät Suomen, sinun ja läheistesi kannalta vilpittömästi hyviä ratkaisuja. Valitettavasti olet ollut täysin tietämätön, muutenhan tämä ei näin kauan olisi voinut jatkua. Siis on heräämisen aika.
Politiikka voi olla mielestäsi tylsää, mutta pyydän sinua hetken miettimään muutamia alla olevia asioita, jotka ovat olleet meidän poliittisen eliittimme tahto. Pyydän siis arvioimaan, ovatko nämä asiat olleet mielestäsi meille jokaiselle kansalaiselle hyviä vai huonoja ratkaisuja hyvinvointivaltiomme Suomen suojelemiseksi. Luettuasi nämä voit tehdä omat johtopäätöksesi.
1.) Suomi luovutti täysin itsemääräämisoikeutensa Euroopan unionille laukaustakaan ampumatta. Annoimme käytännössä koko hallintavaltamme pois. Unionin laki on oman maamme lakien yläpuolella. Tästä luopumisesta saamme bonuksena maksaa huikeita summia tälle unionille, josta kaikessa hiljaisuudessa pyritään tekemään liittovaltiota.
2.) Suomi on ollut tukemassa ja takaamassa ulkomaisia pankkeja kymmenillä miljardeilla euroilla, jotka realisoituvat meille erittäin todennäköisesti kaikki maksettavaksi täysimääräisenä. Tämä toiminta perusteltiin kansalaisille niin, että jotain vakuuksia olisi olemassa ja että me tienaisimme tällä. http://www.taloussanomat.fi/jan-hurri/2013/05/29/epaily-vahvistuu-kreikka-vakuudet-yhta-tyhjan-kanssa/20137544/12
3.) Suomi on järjestelmällisesti ajanut omia puolustusvoimiaan alas ja tehnyt NATO:n kanssa niin kutsutun isäntamaasopimuksen, jossa Suomen puolustusvoimat ja Suomi luovutetaan vieraan hallinnon alle. http://www.ipu-satakunta.net/natotus-eli-mou-sopimus
4.) Viime vuoden lopulla valtioneuvosto muutti Suomen huoltovarmuuden tavoitteita. Polttoöljyn ja leipäviljan varmuusvarastoa päätettiin pienentää niin, että se riittäisi enää puolen vuoden tarpeisiin. http://www.ilkka.fi/mielipide/p%C3%A4%C3%A4kirjoitus/varmuusvarastojen-puolittamista-olisi-viisasta-harkita-viela-kertaalleen-1.1667140
5.) Valtiollemme on pumpattu ulkomaista velkaa jo kohta huikeat 100 miljardia euroa. Tämä summa tarkoittaa jo 17 000 euron velkamäärää jokaista kansalaista kohden vauvasta vaariin. Ymmärtääkseni osaisimme tehdä rahaa myös aivan itse.
6.) Maa-alastamme on lahjoitettu tavalla tai toisella monikansalliselle kaivosteollisuudelle 10 % eli noin Belgian kokoinen maa-alue.
7.) Maaomaisuuttamme, yhtiöitämme, metsiämme ja kaikkea omistaamme on myyty pilkkahintaan ulkomaisille monikansallisille jättiläisille. http://karirosenlof.puheenvuoro.uusisuomi.fi/178374-suomalainen-tiesitko-etta-sinut-on-ryostetty
8.) Terveyspalvelujamme tuottavat tahot vievät veroeuromme laillisesti veroparatiiseihin. Täysin päättäjiemme suosituksella. http://www.hs.fi/talous/a1382938345181
9.) Vanhukset makaavat aliravittuina vanhainkodeissa märissä vaipoissaan sidottuina peteihin ja teljettyinä lukkojen taakse ulkoilmaa näkemättä. http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/70748-vanhustenhoidon-hirvea-tila-sidotaan-petiin-teljetaan-lukkojen-taakse
10.) Suomessa harjoittavat huippuperintäbisnestä yksityiset toimistot kuten Aktiv Kapital, Lindorff ja Intrum Justitia, jotka myös vievät hulppeat rahansa veroparatiiseihin ja orjuuttavat kansaamme. http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012100416084939_uu.shtml
11.) Hallitsijasi ovat suunnitellet kaikessa hiljaisuudessa pohjavesiemme myymistä. http://www.adressit.com/oikeuspohjaveteen
12.) Politikkomme ovat mukana Venäjän pakotteissa, mistä kansana saamme kärsiä. Lisäksi ministerimme ei edes suostu keskustelemaan naapurimaamme kollegojen kanssa. Tässäkin Suomelle osuu suurimman häviäjän rooli, vaikka maataloutta ja yrityksiä luvattiin tukea. http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/politiikka-ja-talous/eu-kirist%C3%A4%C3%A4-ven%C3%A4j%C3%A4-pakotteita-ja-lupaa-tukea-maataloudelle-1.69162
13.) Ulkomaiset työntekijät tekevät puolestamme työt ja vievät kaupan päälle huikeat summat tukia mukanaan esimerkiksi lapsilisän muodossa. http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288652013062.html
14.) Energia-asiamme on päätetty niin, että yli 70 %:a käyttämästämme energiasta tuodaan ulkomailta, vaikka itse lukeudumme maailman energiarikkaimpiin maihin. Hintalappu tällä päätöksellä on noin 8,7 miljardia vuodessa. Voisimme työllistää kymmeniä tuhansia ihmisiä tuottamalla itse enemmän energiaa.
15.) Valtion yhtiöissä irtisanotaan jatkuvasti, vaikka johtajat nauttivat miljoonabonuksia ja -palkkioita. http://www.iltasanomat.fi/tyoelama/art-1288531656514.html
16.) Käytännössä kaikesta leikataan. Ihmisiä irtisanotaan, veroja korotetaan, tiet rapistuvat, kouluja lakkautetaan. Valtiosta on tullut kuin molokin kita, johon uppoaa jatkuvasti enenevissä määrin rahaa, mutta vastineeksi emme saa kuin huonompia palveluja.
17.) Eläkeläiset vaikertelevat hyvin pienellä eläkkeellään, kun samanaikaisesti eläkeyhtiöiden johtajat nauttivat satojen tuhansien jättipalkkioistaan sekä -bonuksistaan. http://www.kaleva.fi/uutiset/talous/hs-elakeyhtioiden-johtajien-lisabonukset-maksuun/638586/
18.) Erilaiset hallitsijoidemme säädökset, maksut, valvonta, lait , direktiivit ja pykälät hankaloittavat arkista elämääsi joka päivä. Asioit sitten missä tahansa tai teit mitä tahansa. Velvoitteet haastavat sinua -olitpa sitten maanviljelijä, ravintoloitsija, keittäjä, timpuri, virkamies, rakennusalan yrittäjä, parturikampaaja tai työtön työnhakija.
Listaa voisi kirjoittaa huomattavasti pidempäänkin, mutta tämä jo kaiketi todistaa sen, että asioistamme päättävät henkilöt eivät ole olleet puolellamme vaan meitä peruskansalaisia vastaan. Hallituksia on vaihtunut, mutta politiikka ei ole muuttunut ja tämä kaikki jatkuu todellakin niin kauan kuin annamme sen itse jatkua. Valta täytyy saada takaisin Suomea ja isänmaata aidosti kunnioittaville ja rakastaville johtajille ja kansalle. Itsemäärämisoikeus on saatava täydellisesti takaisin. Muuta tietä maamme nousuun ei yksinkertaisesti ole.
Suomalaiset ja media näyttivät valtavan voimansa homoäänestyksessä. Olisiko nyt aika näyttää voima myös näiden muidenkin asioiden hoitamisessa ja rummuttaa niitä yhtä voimallisesti?
hohhjojjaa....ja MÖRÖT HYÖKKÄÄVÄT!
usein käynti lääkärillä auttaa.
miksi sä levität näitä samoja valheita kokoajan?
Ennenvanhaan Yle oli luotetta. Se kertoi avoimesti Neuvostoliiton menestyksestä mm. talouden ja rauhan asialla.
Kauniit puolueettomat ohjelmat , kuten Näin naapurissa, Tositietoa Neuvostoliitosta jne., kertoivat ulkomaan uutisista.
Kotimaisia ohjelmia oli mm. rauhanjunan matkustelijoiden haastattelut, prof. Eskolan uudet tutkimustulokset sekä kauniit kertomukset lapsille Lenin sedästä, vapaustaistelija Che Quewarasta, leppoisasta kaukana-asuvasta Ho Tshii Minthistä ja Iranin vapauttajasta Khomeinista.
Miksi Yle valehtelee? http://mvlehti.net/2015/02/25/ylen-uutisankka-d-vitamiinista/
Vertailtiin MV-lehden artikkelissa olevia Ruotsin raiskauslukuja todellisiin ja MV-lehti liioittelikin ne kymmenkertaisiksi. Todenperäisyyden selvittäminen tässä ei olisi ollut hankalaa, mutta suuri osa MV-lehden juttua jakaneista ei näin tehnyt. Heidän ei tarvinnut, sillä he tiesivät jo miten Ruotsista on tullut raiskauskriisimaa.
Toinen esimerkki tulee Antti Heikkilästä ja hänen kirjoituksestaa mikrossa lämmitetyn veden vaikutuksista. Hän kirjoitti aikanaan "kokeesta" jossa yhdelle kasville annettiin mikrossa lämmitettyä vettä ja toiselle lämmittämätöntä. Lopulta mikrotettua vettä juova kasvi kuoli. Heikkilästä tämä oli osoitus mikrolämmityksen tuhoisuudesta. Hän ei vaivautunut kokeilemaan itse tai edes selvittämään olivatko muut kokeilleet samaa. Ja olivathan muut kokeilleet, todellisuudessa mikrotettu vesi ei ole kasville sen huonompaa juomaa kuin mikrottamatonkin.
Molemmat ovat esimerkkejä kritiikittömästä tosiasioiden nielemisestä kunhan tarina tulee jo hyväksymältäni taholta.
olikaan? http://mvlehti.net/2015/11/09/yle-korjasi-mvn-parjausuutistaan-huomasiko-kukaan-pyytaako-yle-anteeksi/
Mitään muslimiraiskareita ei ollut olemassakaan.
https://www.facebook.com/itauudenmaanpoliisilaitos/posts/887023721340557?fref=nf
Ja turhakeseurakunta uskoo.
kaikki muut paitsi persut