On siinä tulilla ainakin töitä.

mitenehtivät

http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/eu-tuomioistuin-suomi-saa-kieltaa-alkoholin-etamyynnin/5556134

"Tulli voi ottaa haltuun ja hävittää verkkokaupan kautta tilatut alkoholilähetykset, joista ei ole maksettu Suomeen veroja. "

On siinä hommaa tarkistaa kaikki laivat ja niissä olevat autot ja rekat ja ennenkaikkea paketeissa olevat alkoholit, Paketin voi saada läpi edelleen,koska tulli ei millään voi ehtiä käymään kaikkia läpi. Senhän huomas jos niistä tullilapusta, että 1/20 paketista oli lappu.

10

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tullillaeitulilla

      siis tullilla.

    • hohhoejaa

      Siihen tullin aika meneekin, aivan kun ei tärkeempää tekemistä olis esim rajavalvonnassa kun terroristilaatua valuu rajan yli jatkuvasti.

    • r.h.ä

      Voiko tulliin soittaa ja kertoa jos näkee sellaisen Über-taksin tuovan viinaa?

      • Pyllysetae

        Haista sinä mursu paska!1


      • r.h.ä

        Voiko tulliin soittaa ja kertoa jos näkee pyllysedän Über-taksin ikkunassa?


    • Vasikkana_kivaa
      • r.h.ä

        En osaa sanoa onko "vasikkana_kivaa", koska en ole rikollinen. Enkä siksi ole myöskään "vasikka": joka muuta väittää vihjaa minun olevan rikollinen (sellainen joka ilmiantaa muita rikollisia etuuksien vuoksi, ns. vasikka) ja saa kunnialoukkaussyytteen jollei pysty perustelemaan väitettään. Olen kunniallinen kansalainen joka ilmoittaa havaitsemastaan rikoksesta, kunnes toisin todistetaan. Taas vilahti perse Übertaksin ikkunassa.


      • kiva_vasikka

        Miten syytät kun vasikka toimii nimettömänä? Nimettömänä on erittäin helppo toimia, tietyt ulkolaiset palvelimet ketjutettuna ja kukaan ei ikinä pysty selvittämään mistä posti alunperin lähti. Muitakin tapoja on...
        Mitään etuuksia en hae, minulle riittää se, että yhteiskunta kiittää ja rosvot kuuluvat vankilaan.


    • näin.teemmekin

      Niin onneksi on tuo poliisin vihjepuhelin olemassa, voi soittaa että tulossa runsainmäärin kuljetuksia että pistäkäääs ratsaten ja verolappuja rutkasti maksettaviksi.

    • suomi_hävisi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      88
      2018
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      82
      1810
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      54
      1459
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      48
      1405
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      146
      1348
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1292
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      144
      1234
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1084
    9. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      25
      983
    10. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      39
      975
    Aihe