Hei!
Onko kellään kokemusta kyseisestä systeemistä ? Mikä on sen perimmäinen tarkoitus? Tarjoaa työtä ja ajanvietettä. Kuulostaako muista liian hyvältä ?
Työtä eläkeläisille kun nuorempia on kuulemma tällähaavaa työttöminä ?
Joiku of life
4
2041
Vastaukset
- Senioriteini
Niinpä, lyhytaikaiseen tarpeeseen eläköityneitä! Nuorella ei kokemusta "hypätä" remmiin kesken pvän. Kaksi pvää vk.ssa on tarve...kuka tulee arkea pyörittämään. Näin oletan että eläköityneet....Nyt kuulin ns.normityöntekijät ei eläkkeellä olevan (t)ovat ringissä! Hieno aate, vaan asiantuntijuutta vankkaa tarvitaan em.teamiin!!! On turhaa sekoittaa työikäisiä urakalla tekeviä systeemiin. Nuoret ja ei eläkkeellä töihin kokopäivään tai omiin sopimuksiin. Myöskään ei "nälkäpalkalla!"
- Mitääh
Mistä ihmeestä te puhutte?
- Lisbethin
Voisko nyt keskustella, millä eläkeläiset jaksavat juosta klo7-12 aikana, jolloin hoitoisuus kiireintä. Ei auta käsienhoito, vaahtokarkit. Mitenkä luokitellaan kaupallisen alan välikäsi(ilman hoito koulutusta). Paljonko Joiku saa hoivakodeilta tunti? Kävin infossa. Kollegoita säälien, ei tarvita kuin käsiä! Ja aavistus tekoja hyvän hoidon puolesta. Paljonko hyvä Joiku saatte tunti korvausta lähihoitajasta/paljonko hoitajalle jää?. Onko oikein, jos rekrytoiminnassa ei ole edes tietoa kuinka toimitaan jos eläkeläinen näkee NYT puhutuissa yksityisen hoiva firman toiminnan puutteista! Raha edellä, eihän!
- Anonyymi
Tein melkeen parivuotta Joikun kautta keikkaa.Minulla on vain hyvät kokemukset Joikusta.
Palkka tuli aina oikein ja keikkafirman pomot erittäin mukavia.
Työhyvinvointia lisäsi eri tyyppiset tapahtumat.Yhdessä vietetty aika, erilaisten teemojen ympärillä. Niin ja kyllä minun suussa vaahtokarkki maistui myös.!
Edellisen mielipiteen kirjoittanut Lissu,huokuu negatiivisuutta. Jota en pikein ymmärrä.??? Joiku on voittoa tavoitteleva yhtiö ja he hakevat,sopivat ja hinnottelevat oman palvelun sen mukaan.Keikkahoitaja menee silloin töihin kun on sopinut,menee vain sinne minkä on sopinut. Työvuoroon joka hoitajalle itselle sopii. Vaivatonta vai mitä?
Tes:in mukainen palkka juoksee ja sairausloma palkka lakien mukaan.
Niin ja kyllä eläkkeellä moni hoitaja on hyvässä vedossa. Työkykyä lisää se että voi itse päättää kuinka paljon ja mitä vuoroja tekee. Ammattitaito on rautainen joustava.
On huomioitavaa "Lissu" että hoitajan joka näkee puutteita tai huonoa hoitoa johon tulisi puuttua, on itse velvollinen tekemään Valviraan ilmoituksen.Ei keikkafirma,jonka rooli on välittää puttuvaan työvuoroon ammattitaitoinen tekijä.Joiku on oman kokemukseni mukaan,lopettanut hotajien välityksen paikkaan josta tehty Valviraan ilmoitus, eli täysin eettisesti oikein.Ei Joiku voi roolistaan käsin tehdä ilmoituksia.
Itse voin suositella Joikua lämpimästi.
Kokemukseni on hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213650
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt513383Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka523066Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222859Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1351379