Moi! Mulle on tulossa koiranpentu, joka aikuisena painaa 35kg eli kasvaa nopeasti, luovutusikäisenä alle 10kg. Onko noutajatalutin pennulle huono, kun koiran vetäesaä se puristaa/löystyy? Olisiko panta ja nahkatalutin parempi? Flexiä ja valjaita en meinaa käyttää.
Pennulle noutajatalutin?
Tyhmäkysymys
22228
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei kannata alkaa heti pentua kuristamaan kun on kotiutunu, et tarvii ikinä noutaja hihnaa jos koulutat koiras kunnolla!
Ei missään nimessä noutajahihnaa! Itse suosin valjaita, mutta jos et sitä meinaa käyttää niin sitten LEVEÄ kaulapanta ja nahkahihna on hyvä. Jotta siltä vetämiseltä säästyttäisiin niin aina kun hihna kiristyy pysähdytään.
Tommoset ohuet kaulan ympärillä olevat narut kiristyessään tekee aika pahojakin asioita kaula alueelle, eikä se kuristuksen tunne lopeta vetämistä, voi jopa lisätä sitä vain. Toivon että päädyt leveään kaulapantaan. :)