Miksi Suomessa lääkäri määrää lääkkeen merkin perusteella? Esimerkiksi Irlannissa lääkkeet määrätään vaikuttavan aineen perusteella, ei lääkemerkin. Näin Irlanti on saanut katkaistua lääkärien ja lääkeyhtiöiden keskinäisen hyvä veli -järjestelmän, joka oli aiemmin johtanut alan korruptoitumiseen.
Korruptio: Lääke määrätään merkin perusteella
taaltapesee
20148
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Lääkäreille kuuluu hyvä palkka ja kohtuulliset korruptioedut. Saavutetuista eduista ei voi tinkiä.
Lääkäri ei voi määrätä lääkettä niin, että sitä ei voi vaihtaa halvempaan, jos sellainen on olemassa.
Apteekilla on velvollisuus vaihtaa lääke halvempaan, jos asiakas pyytää.
On täysin sinun omassa vallassasi, että ymmärrätkö kysyä, että olisiko halvempaa valmistetta.
Lääkkeitä on tuhansia ja uusien rinnakkaislääkkeiden seuranta kuuluu apteekille, ei lääkärille. Lääkärin tehtävä ei ole kyylätä tarjoushintoja, vaan määrätä oikeat lääkkeet.
Ennen edustajat saivat käydä esittelemässä uusia lääkkeitä, mutta nyt se on turhaa, koska se katsotaan korruptioksi, jos antaa muutaman pillerin ja kynän jossa on uuden lääkkeen nimi.
"Ennen edustajat saivat käydä esittelemässä uusia lääkkeitä, mutta nyt se on turhaa, koska se katsotaan korruptioksi, jos antaa muutaman pillerin ja kynän jossa on uuden lääkkeen nimi."
...puhumattakaan matkalahjakorteista, laskettelupaketeista jne jne joita lääkärit saivat, ja session päätteeksi uuden lääkärinlaukun täynnä kyseisen puljun pillereitä
lääkäri VOI määrätä lääkkeen niin että sitä ei saa vaihtaa. reseptiin tulee iso G-kirjain. olen itsekin sellaisen pyytänyt kun oli sossun kanssa kärhämää. sossu maksaa halvimman lääkkeen, paitsi jos vaihto on kielletty niin kalliimmankin.
tietysti lääkäri voi määrätä jotta sitä EI saa vaihtaa halvempaan, mikä li esim. potilaalle ei se halvempi sovi aiheuttaessaan muita vaikutuksia....kuten on esim. silmätipoissa asian laita.
Tislattu kaivovesi on parempi silmätippa kuin yksikään apteekin hyllyllä. Ja sen voi määrätä potilas itse.
Ai glaukoomaan tislattua vettä, vai....no hoida sä niin, mä en.
Täällä määrätään pitkälti valmistajan perusteella, kun vielä olin sairas suomalaisista lääkkeistä luki jokaisessa purkissa se O***n, nyt syön 40 lääkkeen sijaan yhtä ulkomaalaista lääkettä. Suomessa ei vain saa määrätä toimivia lääkkeitä, jos ei tosin länsimaalainen lääketiede hoida edes sairautta vaan oireita. Mikää ei ole parempaa kun sairas ihminen paitsi se että tämä ihminen pysyy sairaana. Se on lääketeollisuuden elinehto. Korruption ongelma on se ,että avoimuudestaan huolimatta sitä ei saada loppumaan ja moni ketjussa mukana olija uskoo jotekin tekevänsä oikein, varsinkin L.R***n kaltaiset suuren luokan pelurit. Hyvänä esimerkkkinä Suomi korruptiosta on mielestäni At***don eteneminen joka ostaa ja myy itse itseään, mutta ihan sama kun koitata asiasta kertoa niin ketään ei kiinnosta vaikka pystyt asian näyttämään toteen siinä paikassa ja se on kenen tahansa googlattavissa(Kuka omistaa ja kuka omistaa omistajan?).
Lopuksi parantumattomat potilaat turvatuvat enkeli ja muihin hoitoihin ja menettävät rahansa ja sitten lopuksi kuolevat. Oma suosikkini on myyntiluvaton V***oxin kihomato lääke joka on joskus jostain syystä laitettu reseptin taakse..syy selviää kun ostat kuuri toisensa jälkeen Or***in plasepoa jonka nimi on py***n. Tämä on tuon puoleen mielisairas maa että jos sitä ei voi patentoida se kielletään.
Sitten mukana on pitkä pätkä virkamiehiä kuten Va***ra joka valvoo, että Or***in etu täyttyy, vaihtoehtoisesti F***a tai E***a katsoo, ettet syö luonnnontuotteita vaivaasi vaan menet Or***in omalle lääkärille. Parasta on, että moni potilas kuolee tässä rallissa ,mutta kyllä ihmisen sairaana pitäminen luonnistuu.
Viimeisimpänä ihmeenä on T*L joka valvoo rokotusohjelmaa, viimeisen puhalluksen hintalappu oli 17 miljoonaa euroa heikenetty flunssavirusta kertakäyttö ruiskussa.. 17 miljoonalla sidosaineet josta saattaa mahdollisesti lähteä henki, mutta jos et ota, niin lapsesi kuolevat ja olet vapaamatkustaja. Väliäkö sillä, etteivät ihmiset osaa enää edes pestä käsiään, suomalaislla päättäjillä on ensimmäsitä kertaa maailmassa parannus virukseen, mutta nobel on vielä kuittamatta.
Tykkäsin SAMK_in ajatuksesta,ettei kouluun pääse jos ei ole rokotuksia ja sieläl on oma rokotusohjelma =D Mahtaa olla laillista menoa?
Lääkkeissä on käytössä geneerinen substituutio, joten aina voi ja vaihtaa kilpailevan merkin halvempaan rinnakkaisvalmisteeseen.
Halvimmaksi tulisi kasvattaa lääke itse mutta sehän on laitonta. Yksi kasvi käy kipuihin, uniongelmiin, steressiin, vatsavaivoihin ja moneen muuhun yli sataan vaivaan. Viherkaihiin muunmuassa joten ei ihme että se on laiton. Lääkefirmoille iso menetys jos ihmiset saisivat itse päättää.
Menisi yli 60% lääkkeistä hyödyttömäski,älä unta näe. Ei lääketeollisuutta palvele että jengi on terveitä, vaan niiden pitää olla sairaita jotta statiinit,antabus,melatoniini ja muut myyvät..Älä nyt hulluksi rupea,
tuo olisi koko teollisuuden tuho.
Sitähän tässä juuri sanon että liian hyvä ja monipuolinen niin lääfirmoilla on taloudellinen syy pitää x laittomana. Sressiin pitää ottaa rauhoittavia, uniongelmiin unilääkkeitä jne. Se että napit on haitallisempia on sivuseikka. Tärkeintä on bisnes.
Miten on mahdollista, että kaiken tämän keskellä, joku avaa ketjun täysin järjellisellä kysymyksellä ja jatkoperustelulla?
Lääkäreiden valtaoikeuksia on kavennettava. Lääkärit voivat lääkkeiden kirjoittamisen ohella kirjoittaa sairaslomia, jotka merkitsevät valtavia taloudellisia rasituksia yhteiskunnalle.
Onneksi ministeriö on kieltänyt lääkkeiden nimellä mainittujen kuulakärkikynien jakamisen lääkäreille. Poikkeuksen tekee vain halpojen rinnakaisvalmistajien kynät.
Ministeriön pitäisi kieltää vielä esim. paperifirmojen ja teleyhtiöiden kynien jakelu lääkäreille, koska toimivat järjestelmät saattavat yllyttää lääkäriä kirjoittamaan pidempiä sairaslomia toisen telefirman työntekijöille.
Siksi lääkemääräykset ja sairaslomat tulisivat vain olla ohjeita, jotka lääkäri antaisi parlamentaaristen voimasuhteiden ( ei persuja) mukaan valitun toimikunnan päätettäväksi.
Lisäksi on huomioitava, että eräät yksityiset lääkärifirmat antavat keikkalääkäreiden käyttöön uudenkarheita Skoda Octavioita, joista Sdp:n toimesta vastikään keskusteltiin eduskunnassakin.
Milloin terveysministeriö puuttuu lääkäreille annettaviin automainoksiin, joissa mainitaan auton merkki ja ominaisuudet erikoisvarustellun auton kuvan kera?
Tämä kaikki on sairauksien kustannuksella tapahtuvaa rikastumista.
Boikotoi lääkäreitä. Älä sairastu. Jos sairastut, niin älä ainakaan siihen lääkkeitä syö. Homeopaatti auttaa sekä lääkärinä että lääkkeinä. Jäät henkiin jos jäät, lompakkosi ainakin on ihanan kevyt!
Juu homeopatia on huijausta. Fingerporissa on hyvä kun tyyppi selittää kuinka vedellä on muisti. Muistaa samalla kusseensa järveen.
Lääkkeiden määräämisessä on nyt jotain outoa. Olen vuosia syönyt yhtä lääkettä nukahtamiseen. Tänä vuonna on kokeiltu pari eri lääkettä jotka ei toimineet. Lääkäri olisi halunnut että kokeillaanpa nyt tätä kun nuo eivät auta. Sanoin että nyt riittää kokeilut, kirjoita sitä mikä on ollut käytössä vuosia. Siitä ei ole ollut haittoja, se toimii kuten pitää ja en jaksa enään kokeilla kaiken mailman rohtoja. Sain onneksi vanhan lääkkeen takaisin käyttöön.
Lääkärien palkoissa on suuria eroja eri maissa jopa täällä euroopassa. Suomessa lääkärien reseptien kirjoittamisesta saatava tulo on sidottu palkkaan, eli noin 1/3 osa tuloista muodostuu näistä kirjoitetuista resepteistä. Varsinkin aloittelevalle lääkärille tämä tulo on pienen palkan vuoksi iso asia.