Ahvenanmaalla puolet töissä julkisella puolella

YLEN tilasto paljasti, se siitä ahvenämmän valheista.
1460
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

On selviö, että Ahnevanmaan 16 kuntaa tarvitsee helvetisti porukkaa. Olisi mielenkiintoista tietää hurrien %määrä valtion ja kuntien virastoissa Manner-Suomessa!

Äänestä

Ahneidenmaan selvästi suurin työllistäjä on kunnallishallinto, jonka kustantavat suomalaiset veronmaksajat.

Äänestä

YLE on hyvä tilastoineen, ja YLE on huono kuitenkin. Koittakaa nyt päättää kumpaa... :)

Äänestä

Ahvenanmaalle pitäisi antaa itsenäisyys. Toinen vaihtoehto olisi liittää Ruotsiin.
Suomelle siitä on vain haittaa.

Äänestä
  • Suomen julkinen sektori on kasvanut niin suureksi, että Suomi ei enää muistuta markkinataloutta. Näin väittää Turun yliopiston taloustieteen professori Matti Virén, jonka mukaan valtion menotason jatkuvan nousun mysteeriin on puututtava pikaisesti kansan ”parkumisesta” huolimatta.
    –Viimeisen kymmenen vuoden aikana julkiset menot ovat meillä kasvaneet kerta kaikkiaan liian paljon, Virén sanoo Uudelle Suomelle.

    –Ei me pystytä rahoittamaan näin isoa julkista sektor

    Äänestä

  • Tuo on aivan totta,yksityissektorilta on niin paljon laitettu porukkaa pois,että se nääntyy tuon taakan alla.
    Yle esim.tuollainen syöpä,joka vie 500 milj.

    Äänestä

  • Jukisensektorinfenno kirjoitti:

    Suomen julkinen sektori on kasvanut niin suureksi, että Suomi ei enää muistuta markkinataloutta. Näin väittää Turun yliopiston taloustieteen professori Matti Virén, jonka mukaan valtion menotason jatkuvan nousun mysteeriin on puututtava pikaisesti kansan ”parkumisesta” huolimatta.
    –Viimeisen kymmenen vuoden aikana julkiset menot ovat meillä kasvaneet kerta kaikkiaan liian paljon, Virén sanoo Uudelle Suomelle.

    –Ei me pystytä rahoittamaan näin isoa julkista sektor

    Kolmasosa listalla oli kyllä ruotsinkielisiä kuntia, harhainen työeläkeläinen. Odotetaanpa mitä ahvenämmä selittää, hieman esimakua, 'Koska yksi ahvenanmaalainen maksaa enemmän vero, on näillä veroilla oikeus työllistää kokonaisia kuntakyliä', kertoo ahvenÄMMÄ valehtelun mestari ja kotiäiti. Ahvenanmaa elää pelkästään siis 'viikkarista' ja kuntataloudesta.

    Äänestä

  • hörhö_hoitoon kirjoitti:

    Kolmasosa listalla oli kyllä ruotsinkielisiä kuntia, harhainen työeläkeläinen. Odotetaanpa mitä ahvenämmä selittää, hieman esimakua, 'Koska yksi ahvenanmaalainen maksaa enemmän vero, on näillä veroilla oikeus työllistää kokonaisia kuntakyliä', kertoo ahvenÄMMÄ valehtelun mestari ja kotiäiti. Ahvenanmaa elää pelkästään siis 'viikkarista' ja kuntataloudesta.

    Oikeasti Supercell maksaa vuodessa enemmän veroja kuin ahvenet vuosikymmenessä.

    Äänestä

Kauniaisessa luku oli komiat neljäkymmentä prosenttia. Svekkojen ammatit julkisen sektorin ulkopuolella ovat pankkiiri, juristi tai maanviljelijä, täysin riippuvaisia muista.

Äänestä

Kyse oli Tilastokeskuksen tekemästä selvityksestä. Enestamin kotipitäjässä Kemiönsaarella luku oli lähes puolet, Uudenkaarlepyyn lukua laski suomenkieliset alueet.

Äänestä

MOT pitäisi pistää tutkimaan, kuinka paljon ylimääräistä Suomen valtiolta huijataan ruotsin kielen avulla.
Ohjelman teon voisi aloittaa Ahvenanmaan turhista virkamiehistä.
Populaatio, joka koostuu 28000 ei voi tarvita, kuin keskushallinnon.
Virkamiehiä tarvitaan n 10, kaikki muu on ylimääräisiä.
On vaikea keksiä kokopäiväistä työtä isommalle joukolle.

Äänestä
  • Tuohon kun lisätään miten ruotsi hyötyy Ahvenanmaasta on se merkittävä meno valtiolle ja veronmaksajillemme.

    Äänestä

Huomatkaa tuo nimimerkki "ahvennainen" on myös itse kunnallisesti työllistetty.

Äänestä

Minun panokseni on boikotoida kaikkea ahvenanmaalaista.
Samoin kaikkea mikä tukee suomenruotsalaisuutta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


totuustekeevapaak kirjoitti:

YLEN tilasto paljasti, se siitä ahvenämmän valheista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu