postin lakkoilu ihmetyttää

olisivat vaikka sata vuotta lakossa. jos ei laskuja saa ei niitä tarvi maksaakaan.
miten voivat ajatella että he, kouluttamattomat ihmiset"suurelta osin"ovat jotenkin itseoikeutettuja parempaan palkkaan . muissakin firmoissa on nipistetty ja supistettu.
niin se vain oikenee , kun menoja leikataan, se on kaikkien etu. niille annetaan melkein kalsaritkin työvaatteiksi. sitten maksetaan 13 kuukauden palkka 10 kuukauden työstä. ammatti muiden ammattien joukossa. tulee aika jolloin palvelut yksityistetään, ja narisijat pääsevät kortistoon ruikuttamaan. oikein . yksityispuolella tehdään työt ja hoidetaan hommat , eikä lakkoilla. niin se vaan menee. postikin on täynnä punikkeja jotka luulee......
1577
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Jaa että rattorimieheksikö pitäis kaikkien alkaa. Huomioliivit päälläkö pitäis kytätä jossain kahvilan nurkalla mitä muut tekee. Niin nämä taakaleet kuvittelee.

Äänestä
  • Hallituksen ss miehet nostivat omien avustajiensa palkkaa kymmenellä prosentilla.
    Joten porvaripoikien puheet palkkamaltista ovat hyvin ristiriitaisia.Tehkää ja toimikaa tyhmät tyntekijät kuten me pakkolakeja säätäessämme määräämme.Omasta ja ystävien kohdalla tämän pakon ei niin ole väliä.
    Näin sitä Suomi oy:tä ss miesten opeilla johdetaan.Metsään menee,että kohina kuuluu.Työttömyys kasvaa ja rikkaat rikastuvat ja köyhät köyhtyvät.Eläköön porvarivalta.

    Äänestä

  • Juuri näin Stubb on varmaankin kovin luotettava....

    Äänestä

  • Ikkunat metsään päin nyt ja syntyessä..näin se menee. Mitäs seuraavaksi..

    Äänestä

Juu täytyy ihmetellä mistä moinen lakkointo on tullut.
Eiköhän nuo liksat oo ihan kohtuulliset tuohon vaativaan työhön nähden. Muuta ku ei tarvi osata ku lukee, joskus epäilen sitäki ku kattoo postilootaan. Eipä tuu postis laskuja ku ei postit kule. Jää firmojen maksut maksamatta, ja ne taas ei siitä tykkää. Voipi olla että pikkupoika posteljooni sahaa omaa oksaa poikki. No nyt vaan potku puohon ja ulkoistaa koko jakeluverkko. Joillakin on jo sopimuksia alustavasti keskusteltu, toteutukset sitte keväällä. Silloin on pöytä putsattu roskaväestä. Samainen tulos ku taannoin paperiliiton veturilla. Postin veturin itsevarmuuden kun nuijivat , niin siinä poru kirpoaa ja saikkulomaa annetaan luuserille.

Äänestä

En tarvitse postin tuojia . Hoidan kaikki asiani netin kautta. Olkoot lakossa vaikka kuinka kauan tai irtisanottakoon.

Äänestä

Jaa että oikein nettipoju se siinä nyt sitten maksaa ja jaksaa olla muka niin järkevää ja vaikka mitä. No ku on korvantaustat märät niin on puperteetti puna
naamalla ku luuloo.

Äänestä

Joo taitaa postipoika sahata omaa oksaansa. Kyllä työntekijä yleensä on palkkansa saanut, mutta kun yrittäjälle joku jättää laskunsa maksamatta niin ei taida sitä kukaan korvata, eli jää yrittäjän tappioksi. Heitä kuitenkin täällä mollataan, nämä postilaisten touhut tekee lisää hallaa kaikelle liiketoiminnalle suomessa. Mutta ei taida postipoikien järki sitä käsittää tämä on varmaan sitä isänmaallista ajattelua heidän mielestään, mitä pääministerikin perään kuulutti. Lakkoilkaa nyt vaan kunnolla niin katsotaan tarviiko vielä tulla töihin. eiköhän tässä firmat vielä keksi muitakin kuljetuspalveluita.

Äänestä
  • Aivan, alkaa tulla muunlaisia palveluiden tarjoajia ja kappas vaan, postia ja sen kuljettajia ei enää tarvita.

    Äänestä

Mutta kun yrittäjä on tiensä itse valinnut. Ei kait nyt voi olla samat edut ja lait kun palkansaajalla. Olisit pysynyt palkansaajana jos et osaa olla yrittäjänä.

Äänestä
  • Ei taida sulla järkikulta paljon päätä pakottaa, taidat olla oikein junttien juntti. Yritithän jossain vaiheessa firman perustamista mutta papu ei riittänyt. Missä tuossa sanottiin osaamisen puutteesta. Mielestäsi siis yrittäjillä ei saisi olla samat edut kuin palkansaajilla, tarkoitit varmaankin että yrittäjillä pitää tietysti olla paremmat edut, ja lait siinä olen kanssasi samaa mieltä et taidakkaan olla ihan niin juntti , mutta juntti kuitenkin.

    Äänestä

Voi sinua viisauden esikuvaa. Kun olet nyt itsekoittava jäbä niin osta nyt kun vielä saat velkaa jostain sellainen panssari kultaketju kaulaan ja huomiotakki
mallia taakale. Nyt sitten vaan olet yrittäjä.

Äänestä
  • Kerättiin jo kolehti sulle oletkin varmaan kadehtinut kovasti huomiotakkeja mutta et ole pystynyt ostaan. kun kaikki työkkärirahasi menee kaljaan . mutta tuo taakale malli ei sovi ku sulla ei ole olkapäitä

    Äänestä

Onkos siellä taakale kyläs posti auki???

Äänestä

No hei rattori ja auto taakaleet. Posti kulkee taas ja taakaleille tulee uudet huomioliivit ja kengän pohjalliset postissa kätevästi. Jaa olikos nämä taakaleet
akt-liitos ja meille tukea antamassa siitä taakaleille kiitos.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


potkupuohonpostilaiselle kirjoitti:

olisivat vaikka sata vuotta lakossa. jos ei laskuja saa ei niitä tarvi maksaakaan.
miten voivat ajatella että he, kouluttamattomat ihmiset"suurelta osin"ovat jotenkin itseoikeutettuja parempaan palkkaan . muissakin firmoissa on nipistetty ja supistettu.
niin se vain oikenee , kun menoja leikataan, se on kaikkien etu. niille annetaan melkein kalsaritkin työvaatteiksi. sitten maksetaan 13 kuukauden palkka 10 kuukauden työstä. ammatti muiden ammattien joukossa. tulee aika jolloin palvelut yksityistetään, ja narisijat pääsevät kortistoon ruikuttamaan. oikein . yksityispuolella tehdään työt ja hoidetaan hommat , eikä lakkoilla. niin se vaan menee. postikin on täynnä punikkeja jotka luulee......

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu