Maailman lopun tulo kirjoitus uudelleen korjattuna

Nukuin yön yli, ja mieleeni tuli kaksi kohtaa kirjoituksessani mihin pitää tehdä täsmennystä. Nyt on valmista ja minun on laitettava kirjoitukseni uudelleen tässä;

Koska maailmanloppu tulee?

Jeesus Kristus on ilmoittanut tulostaan!

"Kaikki maan sukukunnat puhkeavat valituksiin, kun näkevät Ihmisen Pojan tulevan taivaan pilvien päällä suuressa voimassa ja kirkkaudessaan. Hän lähettää enkelinsä kokoamaan maan kaikista ääristä ne jotka Hän on valinnut." (Matt 24:30-31)

Apostoli Paavalin aikana seurakunta odotti Jeesusta innokkaasti. Paavali kertoi seurakunnalle mitä ensin tapahtuisi; 2 Tess 2:1-6. Ihminen astuisi temppeliin ja julistaa olevansa Jumala. Temppeliin astuva Jumalaksi itsensä julistava tulisi olemaan ajan loppuun asti; jakeet 7-12, Ilm 13. Alkuseurakunnan luopumus alkoi vähitellen 100 ja 300 luvuilla jKr.

Pakanuus ja kristinusko sekoittui.

Keskiajan jälkeen; "Kohta noiden päivien jälkeen" tapahtui selittämätön auringon- ja kuun pimennys 1780, sekä tähtisade 1833. Suurten ja tiheiden maanjäristyksien aikakausi alkoi 1755 Lissabonin maanjäristyksellä. (Matt 24:7,29.) Lopun ajat alkoivat noin 1755 kun Jeesuksen kertomat ajan merkit alkoivat tapahtumaan. Ihmiset havahtuivat tällä hetkellä ymmärtämään että Jeesuksen ilmoittama hetki oli koittanut.

Danielin profetian ymmärtämisen hetki on myös merkki viimeisien päivien alkamisesta. (Dan 8:12-17,26, 12:4) Profeetallinen ennustus ”2300 illasta ja aamusta” eli kirjaimellisista vuosista, päättyy vuoteen 1844. Pyhäkkö nousi uuteen kunniaan enkelin sanojen mukaan, ja Jeesus aloitti viimeisen ylimmäispapillisen tehtävänsä taivaallisen pyhäkön kaikkein pyhimmässä. (Hepr 8-9) Enkeli kertoo ennustuksen vievän "lopun aikaan."

"On oleva merkit auringossa, kuussa ja tähdissä, ja ahdistus kansoilla maan päällä." (Luuk 21:25-33, Mark 13:24-37) "Valvokaa siis, sillä te ette tiedä minä päivänä Herranne tulee." Lopun aikojen kestoa emme voi tietää; (Matt 24:36-44) "Herran päivä tulee kuin varas yöllä." (1 Tess 5:1-10)

Jeesuksen tulon ajankohtaa, ja tämän ajan loppua on yritetty ennustaa, mutta Raamattu ei anna pohjaa tarkoille aikalaskelmille. "Sitä päivää ja hetkeä ei tiedä kukaan, eivät taivaan enkelit eikä edes Poika, vaan Isä yksin." (Matt 24:36)

”Näin sanoo Herra: Koko maa tulee autioksi, vaikka minä en siitä peräti loppua tee.”

Jer 4:27 (VKR/1938)

Pilkkaajia on (2 Piet 3:3-7, Juud 18-19) pilkaten miksi Jeesus ei vielä ole tullut? Jeesus kehoitti tarkkailemaan Raamatussa ilmoitettuja ajan merkkejä, ja ottamaan oppia viikunapuusta: "Kun sen oksa virkoaa ja alkaa tulla lehteen, tiedätte että kesä on lähellä. Samalla tavoin te nähdessänne tämän tapahtuvan tiedätte, että se aika on lähellä, aivan ovella." (Mark 13:24-37)

”Kohottakaa katseenne taivasta kohden, katselkaa alhaalla leviävää maata! Taivas hajoaa kuin savu ja maa ratkeaa kuin kulunut vaate, sen asukkaat kuolevat kuin kärpäset. Mutta minun pelastukseni pysyy iäti eikä minun vanhurskauteni murene.” (Jes 51:6. 7-8)

Matteuksen 24:15-20 Jeesus kertoo Jerusalemin hävityksestä 70 jKr.

Tapahtumat eivät ole Matt 24 jakeissa kronologisessa järjestyksessä.

Matt 24 luvun jakeen 21 jälkeen Jeesus kertoo enimmäkseen keskiajasta ja viimeisistä ajoista. Tapahtuma-profetioilla Matt 24 luvun jakeissa on siis kaksois- jopa kolmoistäyttymystä jotka liittyvät mainittuihin kolmeen tapahtuma-aikajaksoon.

Jes 24 luku (25-27) on Matt 24 rinnakkaisluku. (Sef 1-3, Mal 3, 2 Piet 3, Sak 14:4-9, sekä llmestyskirja 7 luvusta kirjan loppuun asti)

Danielin kirjassa on profetia Euroopan maista. Profetian mukaan ilmeisesti Euroopan Unionin liittokin on olemassa Jeesuksen tullessa; 2:41-45. Profetian peto-maailmanvalloille ei Eurooppa kuitenkaan ole jatkoa, päinvastoin. Jumala ei salli Eurooppaa edeltän neljännen petovallan jatkoa. Siksi Euroopan maat eivät yhdisty kokonaan. Eurooppaa on yritetty yhdistää historiassa. Petovalta tarkoittaa Jumalaa vastustavaa valtaa.

Maa tuhoutuu tulella; 2 Piet 3:7. Selitys voisi olla meteoriitin törmäys maahan?

”Kääntykää että Herra antaisi tulla virvoituksen ajan ja lähettäisi Jeesuksen, teille ennalta valitsemansa Voidellun.” Apt 3:20, 2 Piet 3:9, Hebr 3:7-8.

Jumalan pyhät nousevat ylös haudoistaan. Elävät pyhät eivät näe kuolemaa.

1 Tess 4:13-18, 1 Kor 15:50-54, Room 6:22-23, Ilm 20.

”Katso, Hän tulee pilvissä. Kaikki ihmiset näkevät hänet, nekin jotka hänet lävistivät, ja hänen tullessaan vaikeroivat kaikki maan kansat. Näin on käyvä. Aamen. Minä A ja O, alku ja loppu, sanoo Herra (Kyrios) Jumala (Theos) Hän, joka on, joka oli ja joka on tuleva, Kaikkivaltias." (Pantokrato`r) Ilm 1:7-8

"Mutta meillä on hänen lupauksensa, ja siihen luottaen me odotamme uusia taivaita ja uutta maata joissa vanhurskaus vallitsee.” 2 Piet 3:13.

Ihminen perii maan ja ihmiset asuvat maapallolla ikuisesti. (Ilm 21, Jes 65:17, Ps 37:28-29)

Jumala tulee sanomaan viimeisen sanan hyvän ja pahan taistelussa.


Jari Laurila

24.11.2015

1

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jotain.palautetta

      Ei Raamatun Ilmestyskirjassa esitettyjen aikojen tutkiminen ja niistä esittäminen ole ennustelua vaan Isän Jumalan antamaa profetiaa Jeesuksen ja edelleen enkelin välityksellä Johannekselle joka sen kirjoitti meillekin luettavaksi tietenkin monien sukupolvien ketjun kautta. Tiedot ajoista on nimenomaan Ilmestyskirjassa annettu ymmärrettäväksi ja vastaanotettavaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1536
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      91
      1450
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1031
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      183
      884
    5. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      767
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      102
      740
    7. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      731
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      28
      718
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      694
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      673
    Aihe