Mikä olisi Suomessa terroristien kohde?

mietiskelin

Mietiskelin että mihin mahtaisivat täällä iskeä jos tänne tulisivat ja ei täällä paljon kohteita olisi loppujen lopuksi. He pyrkivät saamaan kansainvälistä julkisuutta raukkamaisilla teoillaan joten jotain isoa pitäisi olla josta kirjoitettaisiin laajalti mediassa. Suomessa on hankala saada pimeiltä markkinoilta pistooleja tai metsästyskiväärejä kummempia aseita joten siinäkin takkuaisi. Räjähteet tulisivat ennemmin kysymykseen helpomman saatavuuden takia ja kun jonkinlaisia räjähteitä voi itsekin tehdä melko vaivattomasti.

En oikein keksi muuta kuin että Helsingin alueelta joku iso kohde, risteilyalus, lentokenttä tai sitten joku iso tapahtuma muualta Suomesta. Sellainen joka tuli mieleen on itsenäisyyspäivän valtakunnallinen paraati. Paljon sotilaita, kalustoa, aseita mutta vähän ampumatarvikkeita. Tuskin yksikään ase on ladattu, kalustosta puhumattakaan. Siitä tulisi sellainen isku joka iskisi suomalaisten pyhimpiin asioihin.

Onneksi asumme täällä melko hyvässä lintukodossa vaikka terrorismi varmasti jossain vaiheessa tännekin tulee jos ei isistä saada matalaksi. Luotan aika paljon viranomaisiin myös että seuraavat tarkkaan tilannetta ja täällä kun ei kovin paljon ole asukkaitakaan ottaen huomioon maan koon.

19

185

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • antiterrrori

      Kohteena ovat toisinajattelijat, kaikki ne jotka eivät kannata Trio s mamutuslinjaa.

    • nettivaino

      Lisämäärärahat mahdollistavat ennennäkemättömän terrorin toisinajattelijoita kohtaan!

    • ajatuksenruokaateille

      Onneks täällä kirjoittavat sentään vaikuttavat yhtä ennakkoluuloisilta kuin Isis.

    • Pohjoinenkalifaatti

      http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1448356191584.html

      "Videon lopussa Isis listaa 60 maata, jotka kuuluvat ”Isisin vastaiseen maailmanlaajuiseen koalitioon”. Suomi on yksi näistä maista, kuten myös Ruotsi, Norja, Tanska ja Viro.

      Suomen päätymistä Isisin listalle selittää se, Suomi muun muassa kouluttaa kurditaistelijoita Irakissa. Lisäksi syynä ovat Suomen ulkopoliittiset toimet ja diplomaattinen Isisin tuomitseminen."

      • täytyy_olla_puolueeton

        Suomi luulee olevansa suurvalta, puuttuu maiden sisäpolitiikkaan.


    • dsffsd

      Ei Suomessa ole mitään kohdetta. Varmaan jonkun puun käyvät sahaamassa jostain Helsingin puistosta korkeintaan.

    • zapparank

      Siis ajattele miten helppo täällä on mennä yleisätilaisuuksiin (jääkiekko-ottelut, elokuvat, teatterit, konsertit, kauppakeskuset jne) repun tai kassin kanssa. Onko sun kassia koskaan tarkistettu Suomessa? Israelissa tarkistetaan kassit ja tutkitaan metallinpaljastimella markettiin mennessä. Ovat oppineet pitämään huolta kansalaisistaan.

      • helppokohde

        Täällä nyt voi kävellä minne vaan rakennukseen paitsi eduskuntasaliin pommiin käärittynä. Oikeastaan mihin tahansa mieleen välähtää kävellä.


    • naapurisuosittelle

      Toistaiseksi terroristien kohde ovat vastaanottokeskukset. D.Medvedev puhetta-Jos maa ei tekee yhteistyö (totelle) Venäjän kanssa, terrori iskut jatkuvat.

    • raiskausterroria

      Yksilöön kohdistuvaa terrorismia tapahtuu koko ajan; raiskauksia.
      Olkoonpa tekijä minkä maalainen tai minkä värinen hyvänsä, mielestäni raiskaus on terroriteko. Teko saa varmasti mediahuomiota, vaikka tärkein tarkoitus taitaa olla tuhon aiheuttaminen uhrissa ja uhrin lähipiirissä.
      Se on muuten valhetta, ettei ulkomaalaiset tiedä, ettei täällä saa raiskata!
      Valheen verho, joka vetäistään suojaksi!
      Ihmiset, jotka ovat muslimimaissa pitkään työskennelleet, ovat kertoneet, että varmasti kaikki ihmisolennot tietävät, mikä on laillista, mikä ei.
      Jos jokin väkivallanteko tuhoaa yksilöä tai yhteisöä, on se mielestäni terroriteko ja rangaistukset pitäisi olla sen mukaisia.

    • HämeenHitainSimo

      Nuo 60 maata on listalla, koska ne pyöritteli siellä pääkonttorilla niin surkeaa karttapalloa isoilla sormillaan. Jos ne Suomen löytää, niin varmaan ensi kesänä sinne Hämeenlinnan suuntaan, missä taas soitetaan jotain paskaa musaa.

    • Aboriginaali
    • debiilijeesus

      Joulun ajan kirkot.

    • prian

      suomessa taktiikka on erilainen,,,on huomattu etyleisturvallisuus on hyvä,,,tehdäänpas pelottelun pisteittäin,,,,joka päivä kuluu,,tapettu,,,raiskattu,,,,
      ehkä se tomi,,,viranomaiisista näkee,,,ei edes uskaltaa ,,maastapoista tolaista
      kaveria,,,,,ikävä juttu,,,,mut on paljonkin suomalaisija jotka eivät pelkää,,mistään,,,
      tosi on,,

    • hyväniin

      Maailmalla terroristit näyttävät olevan sitenkin vähän yksinkertaisia että haluavat ammuskella ja räjäytellä itseään. Teollisen mittakaavan massamurhat eivät tunnu innostavan.

    • onneksi.en.liiku

      En suosittele Joulukirkkoa tänä vuonna. Enkä muutenkaan paikkoja missä on paljon yleisöä. Mitähän hallititus tuumaa jos apinamusut iskevät oikeasti Joulukirkkoon jossain? Eivät varmasti vieläkään tee yhtään mitään. hyssyttelevät vain vaikka kuolonuhreja olisi kymmeniä, jopa satoja.

    • Wiirivehka2

      Vai ei ole kohteita? Voisin luetella parikymmentä kohdetta, pienikin sabotaasi niin Suomi pysähtyy totaalisesti, polttoaineiden jakelukin pysähtyy, kännyköillä ei tee mitään, televisio on mykkä ja koko maa pimeä. Mietippä kohteita, ei tämä salaista ole jokainen voi iha ite ajatella.
      On turhaa kuvittelua ettei ole kohteita. Varoittavana esimerkkinä on jo Venäjän maa omistukset mastojen ja puolustuslaitteiden läheltä. Onko tämä jotakin valmistautumista?

    • untamounelias

      Ei ainakaan lentokenttä.Vantaalla sen aivan välittömässä läheisyydessä on useita paperittomien lähi-idänmiesten kokoomakeskuksia.

      Ja pojat ovat luvanneet ilmoittaa jos havaitsevat jotain poikkeuksellista.

    • syyhypulveri

      Uskoisin että VOKeilla bisnestä tekevät ovat potentiaalisin kohde.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      665
    2. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      86
      638
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      31
      580
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      578
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      37
      523
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      502
    8. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      62
      495
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      479
    Aihe