Uusi Star Trek -sarja on tekeillä!

Scifisti1977

Upeita uutisia!

Uusi Star Trek -sarja on tulossa tammikuussa 2017. Sarjaa esitetään aluksi pelkästään Amerikassa maksullisessa CBS All Access -nettipalvelussa. Mutta myöhemmin sarja tule televisioon ympäri maailmaa.

http://www.startrek.com/article/new-star-trek-series-premieres-january-2017

Sarjasta ei tiedetä mitään. Ei tiedetä jatkaako se originaali universumia vai ollaanko siinä Abramin luomassa uudessa aikajanassa.

Mutta henkilökohtaisesti sillä ei ole minulle niin paljoa väliä, mihin universumiin sarja sijoittuu. Kunhan vaan muistettaisiin Star Trekin tyyli/ideologia ja oltaisiin sille uskollisia. Ehkä kuitenkin tykkäisin enemmän, jos sarja sijoittuisi originaali universumiin ja Star Trek Voyagerin jälkeiseen aikaan. Olisi esimerkiksi mielenkiintoista nähdä Enterprise -F:n seikkailuja 2400 -luvulla.

Oli miten oli, innolla odotan sarjaa! Omistan KAIKKI mitä Star Trek:stä on ikinä tv:hen tehty. Kaikki 12 elokuvaa, kaikki tuotantokaudet kaikista 6:sta sarjasta (eli jopa sen animoidun sarjan) ja pidän kaikista. Rakastan sitä maailmaa, jota Star Trek kuvaa.

STAR TREK -originaali universe, sarjat:

Star Trek: The Original Series (1966-1969) eli ST:TOS, sijoittuu vuosiin 2266-2269
Star Trek: The Animated Series (1973-1974) eli ST:TAS, sijoittuu vuosiin 2269-2270
Star Trek: The Next Generation (1987-1994) eli ST:TNG, sijoittuu vuosiin 2364-2370
Star Trek: Deep Space Nine (1993-1999) eli ST:DS9, sijoittuu vuosiin 2369-2375
Star Trek: Voyager (1995-2001) eli ST:VOY, sijoittuu vuosiin 2371-2378
Star Trek: Enterprise (2001-2005) eli ST:ENT, sijoittuu vuosiin 2151-2155

STAR TREK -originaali universe, leffat:

TOS -miehistöllä:

Star Trek: The Motion Picture (1979), sijoittuu vuoteen 2271
Star Trek II: The Wrath Of Khan (1982), sijoittuu vuoteen 2285
Star Trek III: The Search For Spock (1984), sijoittuu vuoteen 2285
Star Trek IV: The Voyage Home (1986), sijoittuu vuoteen 2286 (ja 1986 aikamatka)
Star Trek V: Final Frontier (1989), sijoittuu vuoteen 2287
Star Trek VI: The Undiscovered Country (1991), sijoittuu vuoteen 2293

TNG -miehistöllä:

Star Trek: Generations (1994), sijoittuu vuoteen 2293 (prologi) ja 2371
Star Trek: First Contact (1996), sijoituu vuoteen 2373
Star Trek: Insurrection (1998), sijoittuu vuoteen 2375
Star Trek: Nemesis (2002), sijoittuu vuoteen 2379


STAR TREK J.J. Abramsin luoma universumi, ei sarjoja mutta pari leffaa:

Star Trek (2009), sijoittuu vuosiin 2233-2258
Star Trek: Into Darkness, sijoittuu vuoteen 2259

Lisäksi on olemassa fanien tekemiä kohtuullisen hyviä sarjoja, joista mainitsemisen arvoisia ovat Star Trek: The New Voyages ja tuoreempi Star Trek Continues, joissa tarkoituksena on jatkaa TOS:n tarinaa originaali Enterpise:ssa uusin seikkailuin:

Star Trek Continues (suosittelen katsomaan..hyvin tehty voittoa tavoittelematon sarja):
http://www.startrekcontinues.com/

Joka tapauksessa melkoinen setti Star Trek -saagaa jo olemassa. Ensi vuonna Star Trek täyttää 50 vuotta! Uskomatonta! Loistava maailma. Suosittelen kaikille! Ei mulla muuta.

"Live long and prosper" -Spock

7

1347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jökl

      Mielenkiintoinenhan uutinen on. Mitä asiasta tuli eteen niin vanhempi universumi olisi kyseessä, muuten JJA saisi liikaa rojaltteja.

    • Bryan_Fuller
      • Scifisti1977

        On koko TNG -sarja eli joka tuotantokausi löytyy bluray-boksina. Ja kaikissa siis suomi-tekstit.


      • Scfani

      • Scifisti1977

        Käyppä itse ostamassa boksit. Mukavampaa se on omistaa kun kopioida.


    • Scifisti1977

      LIsätietoa uuden 2017 alkavan Star Trek tv-sarjan esittämistavasta. Kuten on tiedetty, sarjaa esitetään ensin CBS All Access -streaming palvelussa ja siis vain USA:ssa. Mutta nyt sitten selvisi, että Netflix on tehnyt sopimuksen CBS:n kanssa ja näin uusi Star Trek -sarja tullaan näkemään lähes samaan tahtiin kuin CBS All Access -palvelussa. Kuullemma aina uusi jakso tullaan näkemään 24h:n sisään ensiesityksestä myös Netflixissa maailmanlaajuisesti. Joten pitääköhän tässä itsekin se Netflix sitten kuitenkin hommata. Pääsis nauttimaan uudesta Star Trek -sarjasta lähes uutena! Mutta hyvä juttu! Niin ja tämän vuoden aikana KAIKKI Star Trek -sarjat kaikkine jaksoineen pitäisi tulla katsottavaksi Netflixiin. Kuulostaa aika siistiltä. Mulla ne kaikki tosin löytyy jo hyllystä dvd:nä/bluray:nä.

      Tuossa linkki uutiseen:
      https://media.netflix.com/en/press-releases/netflix-to-beam-new-cbs-star-trek-television-series-in-188-countries-around-the-world

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      145
      7834
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      100
      7310
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7202
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      21
      6808
    5. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      74
      6372
    6. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      2
      6136
    7. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      23
      6054
    8. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      5932
    9. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      47
      5478
    10. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      84
      5380
    Aihe