http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015112520719050_uu.shtml
No pitäähän sitä palkkaa nostaa suurentuneen työmäärän vuoksi, joutuuhan avustaja tekemään enempi pääministerin hommia kun itse pääpehtoori tekee surutyötä matujen pelastamiseksi.
No pitäähän sitä palkkaa nostaa suurentuneen työmäärän vuoksi, joutuuhan avustaja tekemään enempi pääministerin hommia kun itse pääpehtoori tekee surutyötä matujen pelastamiseksi.
Vastaukset 56
Vanhimmat
Naaman muokkaamiseen menee tavaraa tuhansien eurojen edestä kuukaudessa?
Sipilä saarnaa taviksille palkkamalttia. Taas hyvä osoitus millainen ketuu se monimiljonääri on.
Pöpilä on ovela äijä.
Kyllä minullekin kelpaisi 10 prosentin korotus, kerran kuussa tietenkin.
Kuvan perusteella lähemmäs 60v.
Toi Kempeleen Raiskari joka varmaan asustaa ton Zipilän omakotitalossa on kuulma vangittu ja toinen vapautettu.
Herra Pääministeri joko pakolaisten vatulointikori on laitettu sun työhuoneen pöydälle eikun sieltä vatulointilappuja koukkimaan hyväpalkkaisen avustajan kanssa.eihän tällaisia pakolaisasioita voi hoitaa avustaja millään pikkupalkalla siihen piti laitaa 10 % korotus et voi leikata eläkeläisien ja muiden pienituloisien ansioita.
Suosi Suomalaista mutta anna rahat pakolaisille on toi sun politiikkas.
En pidä minään ihmeenä ettei Presidentti Niinistö kävelee sun luokse ja ottaa sulta kynän ja vihkon pois ja sano et Jussi säää lähdet nyt muihin vatulointitehtäviin.
Toki se 10% olisi kohtuullinen pienipalkkaisellekin, onhan se sadasta eurosta jo kymmenen euroa.
Aivan loistavaa ja kohtuullista tällaisena aikana, kun suomella on rahaa tuollaiseenkin, kuten kaikkeen...tai siis maahanmuuttoon ja pakolaisuuteen, ei muuhun. Moraali on korkealla kuin palkkansakin näillä suomen päättäjillä.
Kaikesta pitää leikata ja säästää, paitsi omista palkoista turvapaikanhakijoista maataloustukiaisista joihin taas kerran järjetön korotus.
Älkää nyt kuitenkaan olko niin yllättyneitä, itsehän näitä apinoita äänestitte vaikka sama on toistunut aina kun lesta-kepulit ovat valtaan päässeet.
Niin että iloitkaa nyt idiootit, saitte juuri sitä mitä tilasitte.
Tietenkin pitää kansalaisten tuloista leikata, että saadaan näille päättäjille taas uusia pakankorotuksia.
Onkohan palkka vielä tarpeeksi suuri, ettei vaan näläntunne yllätä.
Päättäjät osallistuvat talkoisiin nostamalla omia tulojaan varmistamalla, että talkoot jatkuvat vielä kymmeniä vuosia.
Avustajat peruu pääliköiden huonoja päätöksiä.
Eihän päälliköt huonoja päätöksi voi tehdä, eikös se ole tässäkin tapauksessa suvakkien tekosia.
Pieni huomio.
Ministerien avustajien palkat korkeammat kuin aivokirurgian ylilääkärillä, puhumattakaan tavallisesta aivokirurgista.
Mutta eikös nämä pääpehtoorin kaltaiset älykkäät vaadi aivokirurgin toimenpiteitä, vai ovatko jo saaneet "hoidon".
Kyllä kirurgin homma tarkempaa kuitenkin on, pääpehtoorille ei miljardin virheet tai hutiloinnit tunnu missään, että siinämielessä kirurgille voisi maksaakin enempi.
Miksikö lapin Somalipaska teki samasta aiheesta turhan aloituksen.
Jaa a, sanos muuta, ei voi ymmärtää mitä aivoton olio ajattelee.
Ajatukset lähestyy jo päättäjien tasoa, eli aivan persiistä.
Mutta minäpä tahon 20% lisää.
No ei nyt aleta "hevostelemaan", maahanmuutto vaatii lisää rahaa.
No ei, mutta kumminkin olis reilu korotus poikaa.
Aika monta avausta tehty samasta aiheesta, huomasin vaan.
No niin on, ilmeisesti jotenkin lukutaidottomuuteen viittaavaa, täytyy olla.
Sitä sen täytyy olla joo.
Olemme voiton syrjässä kiinni, jipiiiiiiiiii.
Olemme voiton syrjässä kiinni, jipiii!!!!!!!!
Siihen se palkankorotus juurikin antaa pontta, voittoon.
Mutta riittääkö 10%, se on siinä ja siinä, mieluummin se 20%.
Näillä hemmoilla se ei ole yhtä helppoa.
http://www.iltasanomat.fi/tyoelama/art-1448507993475.html
Tais manu jäädä ilman illallista.
Manulle ja manulle, eihän se enää paljon syö.
Entäs Tellervo, syöhän sekin.
Kohtuuttomalthan tuomoset korotukset tuntuvat.
Palkka sinänsä minusta ei kamalan suuri ole jos sitä vertaa vaikka postin pääjohtajaam 50 tuhattaa kuukaudessa,
Ihminen tulee valmiiseen firmaan ja nappaa heti tuomosen potin.
Jos mies olis itse perustanut firman ja sais omasta yrityksestään tuomosta palkkaa niin siitä vaan. Mutta hänen ei ole tarvinnut laittaa rikkaa ristiin tuon yrityksen eteen.
Konkurssiakaan ei henkilökohtaisesti tarvitse pelätä .
Meitä pienipalkkaisia on muitakin kuin sipilän avustaja, olemme niinsanotusti kuopassa.
Nyt palkansaajien ei tarvitse tyytyä nolla linjaa kun ei herrojenkaan tarvitse ja mitä isot edellä niin pienet perässä eli duunareille myös 10% palkankorotus, eli liitot hommiin siitä teille maksetaan.
Näin on, eikä yleisitovuus tarkoita tänään yhtään mitään.
Periaattessa mikään ei tänään tarkoita mitään kun katsele esimerkiksi matulointia.
No mutta onhan se hyvä että joku saa näin huonoina aikoina edes jotain.
Joo mutta kun minä olisin nyt tarvinnut hiukan joulurahaa, eipä kuitenkaan ollu firmalla varaa.
Kyseesä on sentään koko maan ministerien avustajista. Autoveroasioita tutkaileva virkamies saa 7200 euroa kk.ssa.
Turha aivokirurgian ylilääkärin pienempää palkkaa, n. 6000 euroa, on ihmetellä, hän on vain toimialueensa hallinnollisen johtajan ja välillisesti sairaanhoitohallintopiirin johtajan avustaja, tosin nämäkin johtajat on valittu jäsenkirjan mukaan.
Tavallinen aivokirurgi on vielä mitättömämpi avustaja, joten palkkakaan ei voi olla yli 5000 euron. Hallinnollisten avustushommien lisäksi he ilmaiseksi hoitavat työn ohessa sairaaloissa aivoleikkauksia, mutta sillä nyt ei juuri ole arvoa koko organisaation projektissa.
Asema organisaatiokaaviossa ratkaisee, tarkemmin ks. sairaaloiden upeat hallintokaaviot ja niihin mahdollisesti tehtävät muutokset.
Onko tosiaan kirurgeilla noin huonosti, ohhoh.
Suhteuttaa vastuu palkaan, pääministerin apulaisellahan ei ole mitään vastuuta.
Valitettavasti on kirurgin normaali työstä palkka tuota luokkaa terveyspoliitikkojen propagandasta huolimatta.
Lisää liksaa tulee ylityötunneista. Lisäliksan saanti voidaan estää vain jos päättäjät päättävät ettei yöllä hoideta esim. kiireellisiä aivoverenvuotoja, siis silloin kun hallintoväki on kahden lakanan välissä. Aivokirurgikin haluaisi yöllä nukkua, kun normaali työpäivä alkaa aamulla klo 8, mutta ei auta kuin porata kalloa auki, 5000 euron kuukausipalkalla plus ne ylityötunnit ilman mitään hälytysrahaa.
Ainoa lohdutus kaikuu korvissa: on väärin rikastua sairauksien kustannuksella.
Onneksi terveydenhuollon poliittisen hallinnon palkat menevät eri momentilta, joten niitä ei katsota sairauksien kustannuksella tapahtuvaksi oman edun tavoitteluksi. Varsinkin jos on demari.
Alle minimipalkan ja yli vähimmäispalkan ei tarvii korottaa.
Niin mitäs tuo nyt sitten tarkoittaa.
Jatketaanpa taas keskustelua palkankorotuksesta. Mielipiteitä vaan esiin.
Ihmisaivot eivät paina kuin reilun kilon. Rekkakuskilla on hoidettavana kymmeniä tonneja, joten AKT:n jäsenille kuuluu paljon enemmän palkkaa kuin lääkärille. Lisäksi rekkakuski joutuu olemaan tarkkana roikkuessaan henkilöauton puskurissa, ettei lisävalot naarmuunnu.
Tuskin sitä vastuuta noin määritellään.
Mihinkä korotuksden käyttää.
No tietenkin, eihän Suomessa muuta kohdetta ole.
Onnea Riinalle! Ei yksittäisen henkilön 10 % palkankorotus oikeasti mitään merkitse taloustalkoissa. Mutta duunarien on syytä olla maltillisia vastavissa vaateissa, koska heitä on niin paljon.
Eettis-moraalinen näkökulma on sitten asia erikseen.
Kyllähän tuo tahalliselta lietsonnalta vaikuttaa. Yksikään täysillä oleva ei myönnä tänäpäivänä tuon suuruisia palkankorotuksia.
Itse teki Erittäin suuren virheen liittyen turvapaikanhakijoihin ja nyt haluaa kääntää huomion tähän monia mieltä kuohuttaneeseen vähemmän pahaan uutiseen. Sipilä olikin pöljempi kuin odotin.
Aina tätä samaa palkkamalttia, meillä on oikeus, teillä ei.
Niinpä, kellä on kellä ei
Pahakin saa palkkansa, miksei hyväkin.
"Hyvät" palkitsee pahat.
Kelpais varmaan muillekin.