Bartonin mutristelu

Olen kyllästynyt Bartoniin ja hänen puhetapaansa. Katsokaa vaikka: joka ainoa miehen repliikki päättyy nenän nyrpistämisen ja suun tiukkaan sulkemiseen.

Äijä todella luulee olevansa viimeisen viisauden esittäjä jokaisessa keskustelussa.
Draamaahan tämä on, mutta silti. Suuta kun vääntelen, niin olen tosi mies!
50198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 50

Vanhimmat

Emmerdalessa on viisi Barton-sukunimistä miestä!

Äänestä

Toivottavasti Barton näyttää äpäräpojalleen Adamille kaapin paikan. Adam aukoo turpaansa kaiken aikaa, joten joku saisi sulkea sen. James Bartonilla on siihen parhaat eväät, joten tee se James. Hakkaa Adamista tolkku pois, ole hyvä!

Äänestä

Nyt, kun Dinglet ovat vihdoin ja viimein muuttuneet uskottavaksi tavalliseksi perheeksi, niin Bartonien häirikköperhe on draaman keskiössä. Olen kyllästynyt uhmaikäisen tasolle jääneeseen Adamiin, rötöstelevään Rossiin, vätystelevään Peteen, uhriutuvaan Finniin, minä-tiedän-kaiken-Jamesiin ja ailahtelevaan Moiraan. Joutaisi lähteä koko porukka.

Äänestä

James ja Pete ovat samanlaisia ilmeilijöitä enkä tykkää kummastakaan.

Äänestä

Minua James Bartonia näyttelevässä ärsyttää sellainen retee kävelytyyli ja sitten lähikohtauksissa hän aina jotenkin "asettuu" keskustelukumppaninsa lähelle. Liikkeet eivät ole luonnollisia niinkuin muilla näyttelijöillä vaan jotenkin jäykän kiusallisia.

Äänestä
  • Eiköhän noi mainitsemasi liity roolihahmoon. Olen nähnyt Bill Wardin muissa rooleissa eikä tuollaisista ole tietoakaan.
    Enkkusarjoissa on yleistä, että henkilöt keskustellessaan ovat ihmeellisen lähekkäin. En tiedä, mistä tuollainen tyyli noissa sarjoissa on kotoisin.

    Äänestä

  • Huomasin, että et ymmärtänyt mitä yritin sanoa. Hänen näyttelytyyli on vain sellaista, että unohtaa juonen seuraamisen ja huomaa, että taas tuo yrittää näytellä. Rasittavaa. Muuallakin yhtä jäykkää. Muut sarjassa näyttelevät paljon luonnollisemmin.

    Äänestä

  • Huononäyttelijä kirjoitti:

    Huomasin, että et ymmärtänyt mitä yritin sanoa. Hänen näyttelytyyli on vain sellaista, että unohtaa juonen seuraamisen ja huomaa, että taas tuo yrittää näytellä. Rasittavaa. Muuallakin yhtä jäykkää. Muut sarjassa näyttelevät paljon luonnollisemmin.

    Eiköhän ohjaaja laita näyttelijän ruotuun, jos poikkeaa roolisuorituksesta. Tuskinpa Emmerdale-näyttelijöiltä suvaitaan sooloiluja. Ei tulisi mitään, jos näyttelijät alkaisivat esittämään itseään roolihahmon sijaan. Ei kaikki näyttelijät ole Naku Irviniemiä...

    Äänestä

  • Huoh. Rautalankaa: kyseinen näyttelijä ei vaan pysty parempaan.

    Äänestä

James Barton (Bill Ward) muistuttaa miehistä miestä, mutta esimerkiksi hänen jälkikasvustaan Ross Barton ( Michael Parr) muistuttaa kävelyltään ja olemukseltaan lähinnä homoa. Tässä tapauksessa hinttarin rooliin on laitettu Joe Gill. Tiedän, tiedän, Ross on suosittu ja saanut palkinnonkin Emmestä, mutta minä en näe häntä miehekkäänä. Uskon vakaasti, että vielä joskus Parr tulee kaapista. Ellei sitten jo ole tehnytkin sitä.

Äänestä
  • Ross on jotenkin sopimaton sarjaan. Paljon tapahtunut ja tapahtuu vielä seuraavan vuoden aikana. Saattaa tulla kyllästyminen hahmoon. Nykyaikaa seuraavat tietävät että arvauksia Rossin jatkosta sarjassa on. Debbie poistuu sarjasta Englannissa uuden vuoden aikaan nähtävissä jaksoissa näyttelijän äitiysloman takia ainakin kuukausiksi.

    Äänestä

Rossin yksioikoisuus meikäläistäkin tympii. Hänen eräänlaiseksi esikuvakseen mainitulla Cainilla on aina ollut paljon enemmän särmää ja katu-uskottavuutta. Ross on jotenkin koominen hahmo, joka ei ikäänkuin istu Emmerdalen ympyröihin. Hän sopisi paremmin EastEndersiin tai johonkin koomiseen sekoiluun. Samaan koomiseen sekoiluun laittaisin Davidin, joka näyttelijänä ei ole kummoinen.
Tietenkin makuja on monia ja tämä oli vain yksi mielipide.

Äänestä
  • Millä lailla Cain eroaa Ross'sta? Samanlaisia sekopäitä ja häiriintyneitä hulluja molemmat.

    Sarja pyörii nykyään ihan liikaa samojen hahmojen ympärillä. Osa hahmoista katoaa viikoiksi ja tulee taas hetkeksi ja taas ei näy viikkoihin mutta osa on yhden jakson kuussa korkeintaan pois ja taas alkaa sama vatvominen.

    Äänestä

  • Cain on keskeinen hahmo sarjan tapahtumissa ja näyttelijän taidoissa Jeff Hordley on parhain ja suosituin. Tulette sen huomaamaan yhä selvemmin seuraavan vuoden jaksoissa. ED ei olisi mitään ilman Cainia. Hän on osana kaikissa isoissa juonen käänteissä.

    Äänestä

  • Cain on mitättömyys. Voisi lähteä sarjasta milloin vain, ei edes huomaisi.

    Äänestä

Jouluaatton jaksossa vietetään Donnan hautajaisia tapahtui 28.8.2014. Ross kiinnostuu Debbiestä sen jälkeen. Finn etsii äitiään,joka on bad girl hahmo tyyppiä.

Äänestä
  • Johan onkin sitten piristävä jakso jouluaatoksi.

    Äänestä

  • :D Milloin Aaron palaa Suomessa?

    Äänestä

  • En nyt muista tarkkaan meneekö jopa syyskuulle asti mutta kun Adamilla on nyt vaikeuksia niin Aaron tulee kylään salaa ja tuhopoltto asia tulee esille ja se selviää kun Edna saa vihiä Paddy kautta ja Edna auttaa Aaronia niin juttu selviää kaikille lopullisesti.Adam oikeuteen ja tuomio tulee.

    Äänestä

  • kpiuiiy kirjoitti:

    :D Milloin Aaron palaa Suomessa?

    Aaron palaa 14.8 jaksossa ja samana päivänä Donna kuolee. Tässä kuussa meillä,puolivälissä.

    Äänestä

  • Äölåpi kirjoitti:

    Aaron palaa 14.8 jaksossa ja samana päivänä Donna kuolee. Tässä kuussa meillä,puolivälissä.

    Ja aiheena oli Bartonin mutristelu...

    Äänestä

  • kpiuiiy kirjoitti:

    :D Milloin Aaron palaa Suomessa?

    Aaron palaa kylään ja Donna kuolee samassa jaksossa 23.12 meillä. Aaron kertoo poliisille miten se korjaamon tuhopoltto oikeasti tapahtui. Adam oikeuteen ja tuomio tulee. Ollaan edelleen 1 vuosi ja 4kk jäljessä Englanninn esitystahdista.
    Toivottavasti näemme ensi kesänä viime kesän tyyliin edes yhden jakson päivässä. Onhan sarja katsoituimpia ulkomaisia sarjoja Suomessa.

    Äänestä

  • Dalesparassarja kirjoitti:

    Aaron palaa kylään ja Donna kuolee samassa jaksossa 23.12 meillä. Aaron kertoo poliisille miten se korjaamon tuhopoltto oikeasti tapahtui. Adam oikeuteen ja tuomio tulee. Ollaan edelleen 1 vuosi ja 4kk jäljessä Englanninn esitystahdista.
    Toivottavasti näemme ensi kesänä viime kesän tyyliin edes yhden jakson päivässä. Onhan sarja katsoituimpia ulkomaisia sarjoja Suomessa.

    Hölynpölyä. Donna kuolee 16.12 ja Aaron palaa 15.12 "meillä".

    Äänestä

  • Dalesparassarja kirjoitti:

    Aaron palaa kylään ja Donna kuolee samassa jaksossa 23.12 meillä. Aaron kertoo poliisille miten se korjaamon tuhopoltto oikeasti tapahtui. Adam oikeuteen ja tuomio tulee. Ollaan edelleen 1 vuosi ja 4kk jäljessä Englanninn esitystahdista.
    Toivottavasti näemme ensi kesänä viime kesän tyyliin edes yhden jakson päivässä. Onhan sarja katsoituimpia ulkomaisia sarjoja Suomessa.

    Tuo meillä esitettävä jakso 23.12 onkin jo Donnan hautajaispäivä ja nujakkaa kun Rossia ei päästetä kirkkoon.Ei Donna oikeasti edes pitänyt Rossista. Ja se poliisin naisen itsari kuolema tapahtuu siis jo 15-16.12 jaksoissa. Aaronin paluu myös.
    Ajatusvirhe,kirjoitusvirhe toivottavasti ei aiheutanut traumoja lukijassa.

    Äänestä

  • Ihanaa että Aaron palaa! Yksi parhaista hahmoista, toivottavasti hänen ja Adamin välit kuitenkin pysyvät hyvinä <3

    Äänestä

Ross on kyllä huvittavan näköinen ilman paitaa. On treenannut vatsalihaksia mutta hartiat ovat kuin naisen.

Äänestä

Ross on rakenteeltaan kapea ja noista hartioista on vaikea tehdä leveitä. Tosin olkjalihakseen saa pyöreyttä, mutta vaati työtä. Kaikki kropat eivät vastaa harjoitteluun samalla tavalla. Hänenä pitäisin visusti paidan päälläni ja olisin pullistelematta olemattomalla hauiksella.

kun katsoo muuta porukkaa, Adam ja Jack ovat rakenteeltaan leveäharteisia. Jack lienee treenannutkin jonkin verran. Andyllä puolestaan on ollut otolliset geenit kasvattaa paljon lihasmassaa. Joku sanoi hänen olevan löysä, mutta eivät kehonrakentajatkaan ole kireitä kun kisakunnossa.

Äänestä
  • Andyn käsivarret ovat kuin pöhö taikinaa. Ei ole hyvän näköinen. Kuka Jack?

    Äänestä

Sorry, tarkoitin Jamesia. Jackeja ei EM:ssä taida edes olla nykyään.

Äänestä
  • Andyn ja Debbien poika on nimeltään Jack.

    Äänestä

Sarja on muuten hyvä, mutta päiväpäivältä tuo James Bartonin naama ja ilmeet alkaa ärsyttämään yhä enemmän. Kirveelläveistetyt piirteet ja aina huolestuneen, tai vihaisen näköinen, kulmat kurtussa suu viivana. Esittää muka jotain miehekästä. Voiko näyttelijä enää olla ärsyttävämpi. Eikö tätä äijää saada koskaan hymyilemään? Harmittaa kun tämä tyyppi hilluu sarjaa pilaamassa vielä kauan.

Äänestä
  • Ethän ota TV-sarjaa liian tosissaan...

    Äänestä

Väsyttävä perhe!

Äänestä
  • Kertoisko joku viisaampi, minkä ikäisiä nämä Bartonin roolihahmot ovat?
    Viime viikon jaksossa sanottiin että Emma nosti kytkintä parikymmentä vuotta sitten, seuraavassa sanottiin että Pete oli 12 vuotias äidin lähtiessä, eli Pete olisi siis noin 32 vuotias? Miten nuorena Emma on Peten saanut, vai onko hän tosiaan viisikymppinen?
    Yhdessä jaksossa taas sanottiin Rossin olleen vain 2-vuotias äidin lähtiessä, eli hän olisi kymmenen vuotta Peteä nuorempi.
    Pitääkö paikkansa?

    Äänestä

  • Eiku Pete oli 12-vuotias sillon, kun näki Emman viimeksi. Emma oli siis lähteny pois jo aiemmin ja yritti sitte jonku vuoden päästä tulla takasin, mutta sillon 12-vuotias Pete ajo hänet tiehensä. Emmerdale Wikin mukaan Pete on syntyny 1987, Ross 1990 ja Finn 1992. Mutta Emman näyttelijä on kyllä kieltämättä liian nuori tuohon rooliin. Se on nimittäin syntyny 1972, kun taas Peten näyttelijä 1984.

    Äänestä

  • Syntymävuosi kirjoitti:

    Eiku Pete oli 12-vuotias sillon, kun näki Emman viimeksi. Emma oli siis lähteny pois jo aiemmin ja yritti sitte jonku vuoden päästä tulla takasin, mutta sillon 12-vuotias Pete ajo hänet tiehensä. Emmerdale Wikin mukaan Pete on syntyny 1987, Ross 1990 ja Finn 1992. Mutta Emman näyttelijä on kyllä kieltämättä liian nuori tuohon rooliin. Se on nimittäin syntyny 1972, kun taas Peten näyttelijä 1984.

    Kiitos vastauksestasi, selventää huomattavasti.
    Tosin vieläkin ihmettelen että James sanoi Peten olleen vasta 12-vuotias, myöhemmin Pete tunnusti että äiti oli käynyt ja hän ajanut pois! Eli mistä James tiesi, että Emma ilmestyy oven taakse 7-vuoden kuluttua? Ehkä kääntäjän moka!
    Olisi vissiin pitänyt aloittaa uusi "rönsyilevä" ketju tällekin asialle, koska nyt täällä jauhetaan Cainia, Moiraa, Robertia ja puolta kylää

    Äänestä

Emmaa näyttelevä Gillian Kearney on hieman yli 40-vuotias. Hän on siis saanut Peten noin 11-vuotiaana. Jokseenkin varhaiskypsää meininkiä Bartoneilla. Oliskohan ollut fiksumpaa palkata hieman vanhempi näyttelijä Emman paikalle? Jamesin roolia vetävä Bill Ward on muuten 48-vuotias.

Äänestä
  • Emma sanoi Rossin olevan special,erityinen hänelle. Ross hahmona paras edelleen. Ross ikä 26v. heti kylään tultuaan katseli 40v. Charitya ihailevasti ja pääsikin sänkyyn C kanssa. James isä ihan ok farmin töissä ja sarjassa. Pete tylsin ja kyllästyttävä Debbien kanssa. Cain on 4v nuorempi kuin Moira,ero oikeasti toisinpäin. Robert on 29,Chrissie lähempänä 40 kymmentä.

    Äänestä

  • Kaksi eri asiaa, mikä on näyttelijän ja mikä roolihahmon ikä!

    Äänestä

  • NuoremmatmiehetOk kirjoitti:

    Emma sanoi Rossin olevan special,erityinen hänelle. Ross hahmona paras edelleen. Ross ikä 26v. heti kylään tultuaan katseli 40v. Charitya ihailevasti ja pääsikin sänkyyn C kanssa. James isä ihan ok farmin töissä ja sarjassa. Pete tylsin ja kyllästyttävä Debbien kanssa. Cain on 4v nuorempi kuin Moira,ero oikeasti toisinpäin. Robert on 29,Chrissie lähempänä 40 kymmentä.

    Bartoneista paras siis Ross. Ei koko sarjan miehistä. Adamkin ihan ok nyt Victorian kanssa. Victoriasta olen alkanut pitämään nyt Robertin tultua sarjaan. Loistavia hahmoja.

    Äänestä

  • Sugdenittoimii kirjoitti:

    Bartoneista paras siis Ross. Ei koko sarjan miehistä. Adamkin ihan ok nyt Victorian kanssa. Victoriasta olen alkanut pitämään nyt Robertin tultua sarjaan. Loistavia hahmoja.

    Victoria on vähän samanlainen väkinäistäyte koko ohjelmassa kun vaikka Bernice, Betty tai Bob. Vai onko Betty jättänyt koko sarjan huomaamattani?

    Adam ja Victoria se vasta vanhanjunnausta ja toistoa taas onkin. Adam sisänsä on ollut ihan potentiaalinen hahmo, mutta tähän pelleilyyn katoaa sekin potentiaali.

    Bartoneista selvästi paras hahmon tosiaan Ross. Jatkuvasti tapahtuu eikä seistä vain kahvilan tiskin takana kuin tatti metsässä.

    Äänestä

  • Eloisa ja järkevä Victoria ja veljensä Robert Sugden ovat hyviä keskustelijoita,tunnepuoli terve,sosiaalisesti lahjakkaita,bisneshenkisiä tyyppejä. Adam iloisena sopii Vicille. Victoria on positiivinen hahmo on hyvä ja pääsee hyvin esille jatkossa. Dinglet taas ovat alkoholisti sekoilija rötöstelijä sukua jossa lapsista ei ole oikeasti välitetty,kasvatettu. Tunnepuolen asioita Dinglet eivät tajua,välitä ja osaa hoitaa. Sharah oli kelvoton,ilkeä Chasin ja Cainin isänä,Zak paljastui Cainin isäksi vasta teini-iässä. Naurettava ajatus että perhe pitää muka yhtä. Chas on alkanut näyttää todella sekopäältä joka aiheuttaa käytöksellään vahinkoa koko ajan Aaronille. Tummat kylmät silmät tyhjyyttä ja vihaa täynnä. Cain elää nyt elämänsä parhainta aikaa Moiran kanssa ja hän on huolehtiva isä Debbielle mutta huono äiti Chas on hukassa miesten suhteen. Cainilla on hyvä ongelmien havaitseminen ja ratkaisukyky. Charityn isä taisi olla se terävin,fiksuin veljes.

    Äänestä

  • Victoria on kyllä enemmänkin näsäviisas ja omahyväinen viisastelija , joka on jatkuvasti terävän kielensä kanssa nalkuttamassa ja viisastelemassa millon kenellekin

    Kuka Charityn isä edes on?Tai äiti? Onko kumpikaan käynyt koskaan sarjassa ?

    Äänestä

  • JäkätijäkäWictoria kirjoitti:

    Victoria on kyllä enemmänkin näsäviisas ja omahyväinen viisastelija , joka on jatkuvasti terävän kielensä kanssa nalkuttamassa ja viisastelemassa millon kenellekin

    Kuka Charityn isä edes on?Tai äiti? Onko kumpikaan käynyt koskaan sarjassa ?

    Charityn isä taisi olla Zakin serkku Obadiah Dingle ja hänen äitinsä nimi oli Kathleen.

    Äänestä

  • OlikoNoin kirjoitti:

    Charityn isä taisi olla Zakin serkku Obadiah Dingle ja hänen äitinsä nimi oli Kathleen.

    Koko Dinglen sukupuu löytyy netti haulla. On wikipediassakin. Siellä on hahmo nimiä jotka eivät ole koskaan olleet sarjassa mukana.
    Uusi Dingle, vanhempi nainen tulee sarjaan nyt kevät kesällä 2016 Briteissä. Vihjeitä,arveluja että on Cainin ja Chasin äiti Faith,Shadaracin ex vaimo taitaa olla.

    Äänestä

Tottakai se on eri asia, mutta kai sä tajuut et meillä on silmät päässä. Onko sun mielestä ihan jees, et 43-vuotias näyttelee 32-vuotiaan äitiä. Se ei ole kauheen uskottavaa, vaan enemmänki tulee mieleen et mennään siitä missä aita on matalin. Eli palkataan Gillian Kearney näyttelemään Bartonin poikien äitiä, kun se sattuu olemaan sopivasti tyrkyllä. Mitäpä siitä jos se on vähän liian nuori, eivät Emmerdalen katsojat siihen kiinnitä huomioo. Siis taas kerran katsojien aliarvioimista.

Äänestä
  • Itse luulin tuota Emma Bartonia hieman vanhemmaksi. Hänen silmänsä ovat painuneet syvälle kasvoihin ja saavat hänen katseensa näyttämään jotenkin tuijottavalta. Riippuu tietenkin vähän kulmakarvojen mallistakin . Ei tarkoitukseni ole moittia Emman ulkonäköä, kunhan totesin. En myöskään näe häntä kovin kiinnostavana hahmona ja luulen, ettei hänestä tule kovin pidettyä katselijoiden keskuudessa.

    Äänestä

  • Emma on sairaanhoitaja,terveet elämäntavat pitäneet nuorekkaana. Vähän nyrjähtänellä Emmalle on omat temppunsa sotkea muitten asioita. Bad girl hahmo.

    Äänestä

  • Vaikka onkin mukava, että hahmo pysyy saman ikäisenä kuin olisi oikeassakin elämässä, esimerkiksi Emmerdalessa lapset yleensä ikääntyvät sellaista tahtia kuin tavallisestikin elämässä, eikä yleensä vanhenneta, mikä on minusta hyvä asia, on kuitenkin sarjaiät sellaisia, että niitä ei voi verrata tosielämään. Jos on hyvät näyttelijät ja roolihahmot, iät ovat merkityksettömiä.

    Äänestä

  • Kenelle kommentoit?

    "Onko sun mielestä ihan jees, et 43-vuotias näyttelee 32-vuotiaan äitiä."
    Miksei olisi! Samanikäiset voivat olla nuoremman ja toiset vanhemman näköisiä, elävässä elämässäkin.
    Näyttelihän Jyrki Kovaleff Viimeisessä savotassa päähenkilöä 13-vuotiaasta vanhukseen saakka.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eitykkää kirjoitti:

Olen kyllästynyt Bartoniin ja hänen puhetapaansa. Katsokaa vaikka: joka ainoa miehen repliikki päättyy nenän nyrpistämisen ja suun tiukkaan sulkemiseen.

Äijä todella luulee olevansa viimeisen viisauden esittäjä jokaisessa keskustelussa.
Draamaahan tämä on, mutta silti. Suuta kun vääntelen, niin olen tosi mies!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu