Yhteiskunnan uusi verkkopalvelu.

5

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eroonuskonnoista

      loistavaa! peukutan täysin :D

      • Joo nyt tuo mahdollisuus on erota usk.yhd.kunnasta jopa valtion virastossa noudatattevana....(virka-aikan ja sen ulkopuolella).
        niin nykyaikaa tämäkin.


    • Taikauskonnoton

      Oikeastaan lainsäädäntöön pitäisi tehdä sellainen muutos, ettei ihmistä saa liittää mihinkään aatteelliseen yhteisöön ilman omaa tahtoaan. Käytännössähän tämä tarkoittaisi sitä, että ihmisen pitää ITSE liittyä aatteelliseen yhteisöön. Tällaiseen voitaisiin laittaa myös jokin järkevä alaraja.

      Nyt on niin, että ihminen EI SAA EROTA aatteellisesta yhteisöstä, johon hänet on pakkoliitetty, ennen kuin ikää on tarpeeksi. Täysin mieletöntä touhua mielestäni.

    • ValinnanVapauteen

      Kirkosta eroavat - ja jo eronneet, hei! Erottakaapa nyt myös lapsenne kirkosta - tai antakaa 15 vuotta täyttäneen itse erota.

      Lasten ja nuorten eroamisen voi ja pitää hoitaa paperilomakkeella, jonka voi tulostaa www.eroakirkosta.fi -sivustolta. Molempien huoltajien nimi tarvitaan, ja 12 vuotta täyttäneen suostumus. Sitten postissa maistraattiin.

      Kun lapsi ei kuuluu enää kirkkoon, perheelle avautuu mahdollisuus valita uskonnonopetuksen ja elämänkatsomustiedon välillä. Voi vaihtaa ET:oon, tai olla vaihtamatta.

      • SanonVaan

        Onhan siellä maistraatin palvelussakin lomake lasten ja nuorten erottamiseen tai eroamiseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      16643
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      38
      4497
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      297
      2597
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      135
      1898
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      131
      1543
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      393
      1496
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      14
      1349
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1283
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      76
      982
    10. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      115
      965
    Aihe