Ahvenanmaa...montako pakolaista??
Montako pakolaista ovat ottaneet??
Rahoittaako suomi ahvenanmaata tukiaisilla??
Ahvenanmaa...montako pakolaista??
17
363
Vastaukset
- Rasistipelletyperys
Typerää kysymystä ei kannata kommentoida mitenkään!
- kysynvain
tehdäänkö siellä sipsejä?
- hungazaga
Suomi rahoittaa Ahvenanmaata tolkuttomilla Viking Linen tukiaisilla. Ahvenanmaalaisten ei tarvitse suorittaa varusmiespalvelusta, jne.
Koko saari on Suomea vaan kuppauksen ja tukiaisten vuoksi. Se "tuomittiin" kansainväisen oikeuden perusteella muinoin Suomelle, kun väärin alunperin esitelty saaristo paljastui kansainväliselle oikeudelle. Ahvenanmaalaiset halusivat ja haluavat kuulua Ruotsiin. Miksi emme myisi sitä sinne? Alkaisi välitön pakolaisten asuttaminen, vrt. Ruotsin uusi laki.- roletaari
Ahvenanmaan nokkamiehet eivät halua Ruotsiin liittämistä. Jokunen vuosi sitten se tuli tv:ssa selväksi.
Tietävät tasan tarkkaan, ettei Ruotsi sallisi heille nykyisen kaltaisia etuoikeuksia! - roletaari
Lahjoitetaan mieluummin Venäjälle. Ruotsikin saisi suurvaltanaapurin.
roletaari kirjoitti:
Lahjoitetaan mieluummin Venäjälle. Ruotsikin saisi suurvaltanaapurin.
Näillä palstoilla on uskomattoman paljon epäisänmaallisia kirjoittajia, jotka ovat valmiita luovuttamaan / myymään kauniin, hyvätuloisen ja paljon veroja maksaman osan isänmaastaan. Todella isänmaallista, häpeän puolestanne.
- Ei_ensimmäistäkään
Suomi rahoittaa joka vuosi Ahvenanmaata ja lisäksi Ahvenanmaalla on veto-oikeus kaikkiin lakeihin jotta ne eivät voi tulla käyttöön ellei Ahvenanmaa niitä hyväksy ja sillä on helppo kiristää hallitusta.
- paskiaiset
VOI VITTU!!!!
- Jäi_tosta_se
että aina kun Suomen valtio saa jostain rahaa menee automaattisesti prosentuaalinen osuus Ahvenanmaalle ja kun valtio myi Kemira GrowHow:n oli Ahvenanmaan lehdessä iso otsikko Ahvenanmaalle sataa rahaa. Ahvenanmaa ei missään vaiheessa joudu osallistumaan valtionvelkojen maksamiseen vaan kaikki verotulot käytetään pelkästään saaressa.
- nollapakolaista
Maahanmuuttoviraston mukaan Suomeen on tullut tämän vuoden aikana noin 30 000 turvapaikanhakijaa, joista 65 prosenttia Irakista ja 14 prosenttia Afganistanista. Suurin osa tulleista on nuoria miehiä.
Kun oikeuspoliittinen tutkimuslaitos selvitti, raiskaavatko ulkomaalaistaustaiset Suomessa enemmän kuin kantasuomalaiset, vastaus oli: kyllä raiskaavat – ainakin jos he tulevat Lähi-idästä tai Afrikasta.
Lähi-idästä tulleilla luku oli 18 kertaa suurempi kuin kantaväestöllä, Afrikasta tulleilla 17 kertaa suurempi ja Keski- tai Etelä-Aasiasta tulleilla kuusi kertaa suurempi kuin kantaväestöllä.
http://www.hs.fi/kotimaa/a1448520345340- Ei_ne_siellä
lähi idässä naiset huvikseen kulje teltoissa vaan kyllä siihen on ihan syyt samoin kuin siihen että eivät voi poistua kotoolta ilman miestä jolla on ase mukana.
- Skattebetalare
Ahvenanmaalle menneet pakolaiset pannaan poliisiautoon ja laivaan Turkuun. Ahvenanmaa saa könttäsumman suoraan valtion budjetista.
Lisäksi erilaisia tukiaisia. Tuulivoimaa tukee Suomi, mutta sähkö menee Ruotsiin. Lauttoja Ruotsiin tuetaan myös.
Suurin osa ahvenanmaalaisista on jossain kunnanvirassa. Virassa, jonka tehtävänä on puhaltaa rahat Suomelta.
Ahvenanmaa pitäisi liittää Ruotsiin tai vaikka Venäjään.
Suomella ei ole enää varaa elättää heitä. - isodaniel
Ruotsi ei huoli ahvenanmaata edes ilmaiseksi. Itse asiassa ruotsalaiset halveksivat niitä wannabe-ruotsalaisia.
- Skattebetalare
Hallituksen pitäisi panna Ahvenanmaa ruotuun. Vanha sopimus voitaisiin irtisanoa. Suomi ei tarvitse Ahvenanmaata.
- eimitäänsitten
Ja mitä Suomessa saadaan aikaan..
Tällä viikolla tuli Maarianhaminaan 20 pakolaista, Jomalaan tulee kymmenisen vielä tänä vuonna. Saltvikiin ja Brändoon on myös tulossa pakolaisia, todennäköisesti muihinkin kuntiin jatkossa.
- tyypillistä
Suomenruotsalaiset niljakkeet pakoilevat vastuutaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky705241Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2694346Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty1013960Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1832344Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.331653Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar701485- 171199
Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!
Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk61039Ajattelen sinua
Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii38983- 94899