Venäläisen koneen alas ampumisesta oli nykyisten tutkimusten mukaan sovittu ennalta. Syyrialta saatujen tutkahavaintojen perusteella kaksi Turkin F-16 konetta oli ilmassa odottamassa venäläiskoneen saapumista. F-16 ei olisi myöskään mitenkään muuten ehtinyt ampumispaikalle. F-16 koneelta kestää 46 minuuttia Diarbakirin lentoasemalta venäläiskoneen luo. Lähde: fi.sputniknews.com
Venäläisen koneen ampuminen ennalta päätetty
21
120
Vastaukset
- ERommel
Odottivat asemissa, annettu määräys oli pudottaa kone tämä selvää.....oliko takana muita valtioita on mielenkiintoinen kysymys?
On esitetty epäilyä, että suunnitelma oli laadittu Washingtonissa. Kun Venäjän ulkoministeri Lavrov oli puhelinkeskustelussa tapauksen jälkeen turkkilaisen ministerin kanssa, hän kysyi, oliko ampumisesta sovittu USA:n kanssa, hän ei saanut vastausta kysymykseensä. Voimme arvailla, miksi?
Washingtonissa ollaan varmastikin huolestuneita siitä, että Turkilla on laajat taloudelliset suhteet Venäjän kanssa. Ne pitää saada rikottua, jotta Venäjän eristäminen edistyisi. Näin Washingtonissa todennäköisesti kaavaillaan. USA käyttää röyhkeästi painostusta alistaakseen muut maat toimimaan omien päämäärien saavuttamiseksi.- ERommel
Sakari42 kirjoitti:
On esitetty epäilyä, että suunnitelma oli laadittu Washingtonissa. Kun Venäjän ulkoministeri Lavrov oli puhelinkeskustelussa tapauksen jälkeen turkkilaisen ministerin kanssa, hän kysyi, oliko ampumisesta sovittu USA:n kanssa, hän ei saanut vastausta kysymykseensä. Voimme arvailla, miksi?
Washingtonissa ollaan varmastikin huolestuneita siitä, että Turkilla on laajat taloudelliset suhteet Venäjän kanssa. Ne pitää saada rikottua, jotta Venäjän eristäminen edistyisi. Näin Washingtonissa todennäköisesti kaavaillaan. USA käyttää röyhkeästi painostusta alistaakseen muut maat toimimaan omien päämäärien saavuttamiseksi.Lyhytnäköistä toimintaa ja muuttuvia tekijöitä....idioottimaista toimintaa Pentagonilta....Vladimir on 'ammattimies'...ei pitäisi lähteä nokittelemaan?
- Näin_lonkalta_heitettynä
Sakari42 kirjoitti:
On esitetty epäilyä, että suunnitelma oli laadittu Washingtonissa. Kun Venäjän ulkoministeri Lavrov oli puhelinkeskustelussa tapauksen jälkeen turkkilaisen ministerin kanssa, hän kysyi, oliko ampumisesta sovittu USA:n kanssa, hän ei saanut vastausta kysymykseensä. Voimme arvailla, miksi?
Washingtonissa ollaan varmastikin huolestuneita siitä, että Turkilla on laajat taloudelliset suhteet Venäjän kanssa. Ne pitää saada rikottua, jotta Venäjän eristäminen edistyisi. Näin Washingtonissa todennäköisesti kaavaillaan. USA käyttää röyhkeästi painostusta alistaakseen muut maat toimimaan omien päämäärien saavuttamiseksi."USA käyttää röyhkeästi painostusta alistaakseen muut maat toimimaan omien päämäärien saavuttamiseksi."
No tämä on tullut arabikeväiden ja McMaidanin myötä kristallin kirkkaasti ilmeiseksi.
- PhuckDatBich
Kikkelis, Kokkelis, mitäs läksivät.
- ERommel
Ketkä?
- 15plus14
Kyllä ryssälle tekee todella tuskaa myöntää OMA VIRHEENSÄ!
Sellainen ryssä on; tehdään sitä sun tätä törkeyttä, kaikesta valehdellaan ja vieläpä yritetään vierittää syy muiden niskaan.
Ryssällä ei ole mitään moraalia eikä tippaakaan rehellisyyttä.
Tyhmä ryssä :)- ERommel
Mikä virhe?
- 16plus9
ERommel kirjoitti:
Mikä virhe?
Rajaloukkaus ja lennonjohtajan tottelematta jättäminen.
Laajemmin ottaen Venäjä on syyllistynyt USEISIIN rajaloukkauksiin, pidemmän ajan kuluessa.
Se on tyypillistä käytöstä öykkäriryssille, kuten täällä Suomessakin erinomaisen hyvin tiedämme.
Nyt sai turkkilaiset ryssän öykkäröinnistä tarpeekseen ja syy oli ryssän. - ERommel
ERommel kirjoitti:
Mikä virhe?
Sano nyt mikä virhe?
Jos jättää aina nikkariinsa 'tyhmä ryssä' on kaiketi pystyvä vastaamaan kaikille palstalla viihtyvillä? - ERommel
16plus9 kirjoitti:
Rajaloukkaus ja lennonjohtajan tottelematta jättäminen.
Laajemmin ottaen Venäjä on syyllistynyt USEISIIN rajaloukkauksiin, pidemmän ajan kuluessa.
Se on tyypillistä käytöstä öykkäriryssille, kuten täällä Suomessakin erinomaisen hyvin tiedämme.
Nyt sai turkkilaiset ryssän öykkäröinnistä tarpeekseen ja syy oli ryssän.Lopeta nyt ryssittely...olet säälittävä....useisiin rajaloukkauksiin joita maailma on täynnä....?
- Historianharrastaja
Kyllä asialla ovat eri valtioiden sotateollisuus. Juuri luin Huffington Post lehdestä, että noin 70 % Englannin sotateollisuuden tuotteista myydään Lähi-Idän rikkaille valtioille, joista sitten aseet kulkeutuvat vähitellen eri kapinallisryhmille. Venäjän aseteollisuudelle konfliktit ovat taivaan lahja.
- ERommel
USA:n aseteollisuus on sitten kaiketi ihan ylimmillä orsilla.....?
Vai onko niin että kuitenkin se Venäjän tuottama ase on se kaikkein 'tappavin ase'....tämä suunnattu yleiselle medialle?
- meritt
Erdogan on tässä se joka kusi pottinsa.Turkki kyllä huomaa tehneen virheen aikanaan.
- resonaattoritulisee
Erdogan haluaisi tavata Putinin.
- Kakkakokohomma
Olen samaa mieltä.
- ERommel
Haluaako Vladimir?
- Lammaslauma
Tosi harmillinen tapaus. Venäjä teki yhteistyötä Nato- maiden kanssa saada tämä Syyrian tilanne lähemmäksi ratkaisua- kerrankin. Venäjälle on yhtä tärkeä saada rauha Syyriaan. Mielestäni Venäjä on oikeassa al-Assadin suhteen. Jos hänet suistaan vallasta , tilanne on sama kuin Irakissa ja Libyassa. Al- Assad ei ole diktaattori, kuulehan tuon syyrialaisten suusta. Ei ehkä suuri valtiomies mutta ei missään nimessä paha. Tavallinen lääkärikoulutuksen saanut ihminen, joka nyt sattuu olemaan Syyrian vaaleilla valittu presidentti. Sitten kun on maassa pysyvä rauhantila ja joskus taas uudet vaalit, valta saattaa vaihtua silloin. Nyt tuo Venäjän kosto Turkille oli arvattavissa. Mitä jatkossa?
Venäjä pyysi jo v. 2011 USA: aa yhteisesti Venäjän kanssa saamaan Syyrian tilanne pysähtymään. Oli jotenkin uskomatonta, että USA ei suostunut. Kyllä syyrialaiset syyttävät nyt amerikkalaisia - ja syytä on!- ERommel
Olet harvinaisen oikeassa, eli sympatisoin mielipiteitäsi ilolla.
- USAtakapiruna
Sekin on käynyt selväksi että USA on mukana kuvioissa. Turkki on vain likaisen työn tekijä.
- TiltunMielikuvitus
Niin? Sinulle selviää kummallisia asioita, joita muut ei tiedä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!9311932Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla1069050Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.1194993- 1014208
Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka384157Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti73943Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei773929Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j113709Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden403603Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle293561